Çfarë është përdorimi i kërpudhave


Mushrooms janë një krijim unik i natyrës. Edhe pse ata nuk janë një ilaç për të gjitha sëmundjet, por megjithatë janë të shquar në luftën kundër kancerit. Pas të gjitha, ata kanë shumë të squfurit dhe polysaccharides. Në mënyrë tipike çdo kërpudha të thata për proteina tridhjetë për qind në kërpudha gjithashtu përmbajnë fibër dhe karbohidratet, aminoacidet dhe substancave yndyrë-si. Mushrooms përmbajnë shumë vitamina, shumë më tepër sesa në shumë fruta dhe perime. Kjo është e vërtetë përdorimit pronat medicinale e kërpudhave pas gatimit, pjekje dështojnë sepse ata humbasin me pronat e tyre. Pra, më të dobishme - kërpudha marinuar, të papërpunuara ose të thata.

Unë mendoj se edhe pas kësaj hyrje të shkurtër është tashmë fillon të bëhet e qartë se përfitimet e kërpudhave. Por ne redaktuar në këtë faqe nuk do të ndalet dhe të jap disa shembuj. Krasnoholovets Për të pastër e gjakut, aspen e përsosur, edhe ata të ulur kolesterolin. Për gjakun kusht përmirësuar mjaft që do të merren çdo ditë për një muaj në një lugë çaji pluhur të thatë e kërpudhat. Chanterelle Në pulpë të këtyre kërpudhave përmbajnë një substancë që ndihmon në parandalimin e zhvillimit të parazitëve të ndryshme në njerëz. Kjo kërpudhat heq ato nga trupi dhe vrasjen vezët e lëna nga parazitët në trupin e njeriut.


Për të arritur efektin e dëshiruar në parandalimin e tillë, duhet të përgatisë vodka infuzion duke përdorur chanterelles. Për ta bërë këtë, bluaj chanterelles të freskëta, pasi që shkalla e dy lugë kërpudhave mbi njëqind e pesëdhjetë gram vodka, insistojnë në enë qelqi e tyre për dy javë. Kjo është bërë e mirë në frigorifer. Dy javë shkundje tretësirë ​​para shtrat dhe për të marrë një lugë çaji. Infuzion mund të jepet për fëmijët. Ju gjithashtu mund të bluaj në chanterelles pluhur dhe krimbat marrin për një javë e një lugë çaji. Përfitimet e chanterelles kërpudhave në faktin se ata infuzion copes me vlon dhe abscese, dhe ndihmon për të trajtuar pectoris.

Kërpudha të thata Këto kërpudha duhet të flisni veçmas, sepse ata janë matje e besueshme parandalues ​​kundër kancerit. Edulis Boletus është mbreti i pyllit. Por, përveç se ajo gjithashtu ka antypuhlynnyh efekt. Është shumë e dobishme për të forcuar trupin dhe të stimulojë aftësitë mendore. Me ajo forcon zemrën, dhe kërpudhat e bardhë është dhimbje koke profilaktik. Për të ruajtur një ndërtesë të gjitha vetitë shëruese që i duhen për të jetë e thatë dhe kile në një pluhur. Si i tillë, çdo ditë duhet të merret në një lugë çaji pluhur një herë në ditë. Përfitimet e kërpudhat Honey Nëse kapsllëk si laksativ mund të përdoret për kërpudha vjeshtës.

Kërpudha e dimrit janë shumë të pasura me proteina, ata janë të mbrojtur nga kanceri dhe kanë efekt anti-viral. Bëni një slurry me kërpudha livadh, dhe ju mund të shkatërrojë aureus dhe E. coli. Përveç kësaj kërpudhat ndihmon funksionin e gjëndrës tiroide në mënyrë korrekte. Për të përfunduar mungesën e zinkut dhe të bakrit në trup, vetëm të hani atyre rreth njëqind gram. Këto kërpudhave janë të përfshirë në mënyrë aktive në procesin e hematopoiesis. substancë rrëshinor që është gjetur në gjalpë, heq dhimbje koke të rënda dhe heq pacientët me përdhes. Mushrooms janë mjekë të shkëlqyer. Ata kuruar shumë sëmundje dhe parandalimin pamjen e tyre.

Përfitimet apo kërpudhat thupër kërpudhat Chaga rritet në pemë të ndryshme, por për qëllime mjeksore duhet të mbledhin vetëm kërpudha në plazh. Kjo ndërtuar-up në të zezë dhe të parregullt. Sipërfaqja e kërpudhat është rastreskavshayasya i përafërt. Chaga përdoret për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, si dhe parandalimin e sëmundjeve tumorale. Me kërpudhat trajtojnë sëmundjet e traktit gastrointestinal. Për ta bërë këtë, do të përgatisë futjen e kërpudhat. Mushroom larë mirë, dhe pastaj e vënë atë në një kavanoz dhe i hedh ujë të valë. 4:00 Sepse ai nabubnyaviye dhe rozm'yakshytsya, pastaj të lëndëve të para duhet të ngërç në një mulli mishit.

Pesë pjesët e ujit në të cilën Chaga thithës duhet të jenë të nxehtë në një temperaturë prej rreth pesëdhjetë gradë dhe të shtuar në ujë tashmë deformuar Chaga. Tjetra, përzierje duhet të largohen brenda dy ditësh. Tani uji është drenazhuar dhe butësisht shtrydh sedimenteve përmes pëlhurë. Në këtë likuid është shtuar ujë të ftohtë zier kështu që shuma fillestar është pranuar. Infuzion i gatshëm duhet të merret gjysmë ore
para ngrënies një lugë tre herë në ditë. Gjatë tri ditë, shpëto tretësirë ​​nuk mund. Për të parandaluar të mundshme kërpudhat çaj pije. Edhe pse ajo ka një shije të veçantë, por e forcon shëndetin e përgjithshëm. Për të përgatitur kërpudhat çaj ka nevojë pak e këtij kërpudhat, e cila duhet të krijoj në ibrik çaji të zakonshëm.

Ka shumë kërpudhave të tjera që janë në mënyrë të barabartë të dobishme dhe kanë pronat e shërimit. E vetmja gjë për të kujtuar - është se kërpudha, por pak e vështirë për trupin. Prandaj, ata nuk duhet të ha tepër. Bagirrra123,