Kulpër Berry pronat medicinale të dobishme


Kush prej nesh nuk e di kulpër opulus - simbolin e bukurisë, pafajësinë dhe dashuri të pastër? Në latinisht quhet kulpër opulus L., i takon zhymolostevyh familjes. Kjo shkurre 1,5-3 m i gjatë, me kurorë të degëzuar. Pak njerëz e dinë se dy llojet e luleve kulpër: e para - territoriale, ata janë të mëdha, të bardhë, aromatik, por të pafrytshme. Ata kishin nevojë për të tërhequr pollinators insekteve drejt mesatare, të vogla, lule s'bie në sy, të cilat zhvillohen pas frutave pllenim - më të shquar të kulpër. Juicy drupes të ndritshme të kuqe ovale ose vezak piqen në fund të shtatorit dhe amaze nxehtë purpurtë.

Ata janë përdorur zakonisht për të bërë çaj, jam, por ato mund të trajtojnë një numër të Sëmundjet. Këto manaferrat si ne edituar faqen sot dhe flasin. Një përmendje pak rreth ku në rritje kokrra të kuqe kulpër, pronat medicinale të dobishme dhe përdorimin e prekje. Kulpër kokrra të kuqe e përhapur në zonat pyjore dhe stepë. Zona stepë është gjetur vetëm në luginat e lumenjve. Ajo mund të gjendet në pyll, mbi lëndinë, kopsht, park, pyll, si edhe në mbrojtjet. Kjo bimë është shumë i dua, sepse ajo ka ndihmuar për një kohë të gjatë për t'u marrë me Sëmundjet shumë të përbashkëta. Kështu që të merrni të dini receta e njerëzve duke përdorur mbledhje do të jetë shumë interesante dhe të dobishme për ju dhe të dashurit tuaj.Frutat e kulpër - një burim i vitaminave, është pjesë e një tarifat multivitamin. Ato përmbajnë sheqer, carotene, vitamina të tilla si C, P dhe C (përmbajtje kulpër në më shumë se agrumeve!), Acide organike (limoni, malic, kafe, valerik, isovaleric), taninet, hekur, fosfor, magnez , kalium, mangan, bakër dhe jod. Pas ngrirjes manaferrat janë përdorur në ushqim, duke përfshirë përgatitjen dehja, pelte. Lëng i kulpër mund të përgatiten për të ardhmen. Për ta bërë këtë, pasi fryti i parë acar ndërprerë me ridges, shkëput kërcellin, lani me ujë të ftohtë. Vendi materialet në një tas smalt, të mbushur me ujë (manaferrat mbuluara kështu) dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri tenderit.

Merrni atë me napë dhe shtrydh berries gatuar, pastaj 2-3 orë largua për të mbrojtur. Shtoni sheqer (125 g për 1 litër lëng), ngrohjes rreth ngrohjes ulët për të shpërndarë sheqer, tendosje përmes napë, të sjellë një çiban. Lëng i gatshëm është derdhur në kavanoza sterilizuar, të mbuluar me kapak, mbyllur hermetikisht dhe të ftohur. Mbani ajo mund të jetë deri në dy vjet. Sigurisht, juicing të ju një kohë, por në fund ju merrni një ilaçe shijshme dhe të shëndetshme që do të jetë gjithmonë në fingertips tuaj! Kush është aftësia për të ngrirë manaferrat në frigorifer, ju e dini se frutat nuk janë të ruajtura vetëm edhe për një kohë të gjatë, por gjithashtu do të humbasin hidhërim dhe shije të ëmbël!

Dhe disa nga miqtë e grave të mia zbukuro kuzhinës duke përdorur bunches prishur pjekur e kulpër. Tani le të flasim më shumë për përdorimin e manave kulpër në mjekësinë popullore. Manaferrat e aplikimit për të trajtuar mund të shpjegojë pronat e saj të dobishme. Në fruta të freskëta të kulpër është përdorur si laksativ, diuretik, cholagogue, një mjet për të përmirësuar zemrën dhe për të zvogëluar presionin. * Lëng i manave me mjaltë është përdorur si një astringent dhe antitussive. Infuzion i fruta kulpër me mjaltë është e rekomanduar për kollë, hipertension dhe astma. Për këtë qëllim, 40 g të frutave paund kulpër insistojnë në 200 ml mjaltë të ngrohtë (por mbani në mend se mjalti nuk mund të ngrohur mbi 40 gradë, përndryshe ai humb vetitë e saj shëruese!).

Marrë ilaçe 1 lugë gjelle 4 herë në ditë pas ngrënies. Kur ftohtë, hipertension, ateroskleroza, dhe gastrit përdorur manaferra kulpër infuzion. Për ta bërë këtë, 4 lugë frutave duhet të vendosen në një tas smalt dhe bluaj gradualisht derdhje 400 ml ujë të vluar, të mbuluar. Nxehtësia në një banjë të vluar me ujë për 15 minuta, pastaj ftohet për 45 minuta në temperaturën e dhomës. Pastaj tendosje supë dhe shtrydh përmes 4-5 shtresa të garzë, i holluar shtimin fillestar të ujë të valë. Merrni atë në 100 ml 2-3 herë në ditë para ushqimit. Infusion rekomandoj ftoh deri në 2 ditë.

Së jashtmi ajo mund të përdoret në nosebleeds (si tampona) dhe të lyej lëkurën me skuqjen, veçanërisht - me skrofull. Duhet të theksohet se pavarësisht nga pronat e tij medicinale kulpër ka contraindications. Dhe për shkak se ajo është e dëmshme për njerëzit me koagulimit të rritur të gjakut dhe venat me variçe. Ajo është e mirë për të mos marrë drogë dhe pacientët kulpër me ulçerë stomakut. Receta tradicionale - një thesar që na erdhi nga paraardhësit të mençur. Megjithatë, mos harroni, ju lutemi të konsultoheni me një mjek në lidhje me përdorimin e tyre për të kërkuar përjashtimin contraindications! Cheers!

Olga Stibl, www.rasteniya-lecarstvennie. ru