Çfarë duhet të bëj për të mbetur shtatzënë


Shtatzënia zakonisht ndodh gjatë ose pas ovulacionit me marrëdhënie të rregullt seksuale. Megjithatë, ovulacioni dhe spermës cilësi - kjo nuk është e gjitha që është e nevojshme për të shtatzënisë akoma filluar. Përveç kësaj, ka shumë nuanca të marrin në konsideratë se rezultati ishte pozitiv. Duke ndjekur këto rekomandime, ju mund të kuptoj se çfarë të bëni për të marrë barrë. Stresi - pengesë për shtatzëni të shumëpritur Stresi, në ndikimin e tij negativ është një nga faktorët në mënyrë aktive të parandaluar shtatzëninë. Për të eliminuar këtë faktor duhet të mësojnë për t'u çlodhur.

Për ta bërë këtë, një përshtatje të mirë të menaxhimit të zemërimit, Aromatherapy, masazh (spa, masazh), adoptimin vaske aroma dhe zbatimin e bimëve qetësues. Po aq pengesë serioze - prania e zakone të këqija Gratë që pijnë duhan janë shumë më pak shanset e gjetjes shtatzënë se sa jo-duhanpirësve. Fakti se efektet e dëmshme të substancave toksike dhe depozitohen në vezë, duke rezultuar në një dështim mund të zhvillojë fekondimit ose anomali në një foshnje e palindur. Kur duhani është ulur ndjeshëm nivelet e estradiol në gjak, dhe prandaj zvogëlon shanset e gjetjes shtatzënë. Meshkujt që pinë duhan prodhojnë më pak spermë dhe ata janë më pak të lëvizshme.


Ushqimi i duhur - çelësi i suksesit Për të marrë barrë më të shpejtë në dietë, pa të dështojnë, për të qenë më e gjelbër dhe perime, drithëra të ndryshme dhe breads përmbajtje të pasur i acidit folik, luledielli ose vaj ulliri për të njom trupin me vitaminë E, kos, produktet e djathë, qumësht të lartë Përqindja e yndyrë dhe fruta. Gratë që vuajnë nga anovulation rekomandohet për konsum e arra dhe bishtajore. Burrat rekomanduar të hahet peshk, arra dhe mish, e cila e rrit lëvizshmërinë e spermës. Dhe të jetë i sigurt për të hequr nga dieta juaj të gjitha produktet e ëmbël buke në të cilën një numër i madh janë preservatives të ndryshme, ngjyra dhe carcinogens.

Leviz peshën tuaj në normale Problemet me konceptim mund të ndodhë në shumë të hollë dhe në gratë shumë të trashë. Në mënyrë tipike, ka probleme të tilla përmes peshë të duhur dhe një shkelje në lidhje me pabarazitë hormonal që rezultojnë është shfaqja e peshë të tepërt. Prandaj, në qoftë se pesha juaj është shumë larg nga norma duhet të shihni endokrinolog tuaj mjek. Burrat gjithashtu duhet të mendojnë për peshën tuaj, që nga pesha e luhatjeve të shpeshta në prodhimin e spermës ulet në mënyrë të konsiderueshme. Poshtë me drogë! Sidomos antibiotikët, analgesics dhe antihistamines (protyvoalerhenni) që nga viti procesin e tyre të pranimit pengon oocyte qelbëzim.

Marrja e antibiotikëve të ndikojë negativisht në mëlçisë, shkaku i cili nga ana e tij të parandaluar shtatzëninë.
Përdorimi i antihistamines krijon një pengesë për ovulacionit. Clean larg kontraceptivët Refuzoj kontraceptivë pranimit, për siguri fëmija i palindur duhet të jetë disa muaj para se të keni ndërmend të bëhet shtatzënë, dhe në rastin e injeksioneve progesterone - për nëntë muaj. Qëllimi i refuzimit të kontracepsionit - rifillimi i ovulacionit. Periudhat kapjen e ovulacionit Bëni atë mjaft e thjeshtë: periudha llogaritet duke matur temperaturën e trupit.

Nëse temperatura devijuar të paktën një gjysmë diplomë, kjo është një tregues se trupi është në këtë periudhë. Për të përcaktuar më mirë periudhën e ovulacionit mund të përfitojnë nga analizat e veçanta që ju lejon për të përcaktuar nivelet e hormonit në lyuteostimuliruyuscheho urinës që një ditë ose dy para ovulacionit është rritur. Përdorimi i këtij testi është për ata që kanë cikël i vazhdueshëm (në këtë rast, testi duhet të përdoret për një javë përpara datës së pritshme të ovulacionit) dhe ato me cikël të parregullt (në këtë rast testi është përdorur çdo ditë gjatë gjithë muajit).

Përcaktoni kohën që është më i suksesshëm për konceptimin Për të krijoj duhet të ketë sex ditë para periudhës së ovulacionit. Pajtueshmëria me këtë rregull në mënyrë të konsiderueshme rrit mundësinë që spermatozoidi të fekondoj vezën. Gratë cikël menstrual të cilit është 28 ditë, respektivisht, në të cilin ovulacioni ndodh në ditën e 14, ju mund të përdorni një orar të veçantë: * Duke pasur sex herë në javë pas menstruacioneve, * Duke pasur marrëdhënie seksuale pas ditës së 10, çdo ditë * Angazhohen seks në ditën kur provë ovulacionit tregon një rezultat pozitiv, dhe për dy ditët e ardhshme. b Ndiqni një rregull të vetëm që të fertilitetit: Pas raportit seksual disa kohë duhet për të shtrihen në shpinë.

Kjo spermë do të stimulohen dhe të drejtuara në drejtim të duhur. I mençur Nënë Natyra është e rregulluar në mënyrë që të papërshtatshëm dhe madje e rrezikshme, për zhvillimin e fëmijës së palindur, kushtet ose shtatzënia nuk ndodh, ose paraqitja e faktorëve negativ, zhvillimi i ngrin shtatzënisë. Prandaj, në qoftë se keni ndërmend të merrni pjesë në konceptimin e ardhshëm dhe lindjen e një fëmijë të shëndetshëm, ju duhet të bëni çdo gjë që është e nevojshme për të eliminuar të gjithë faktorët negative, në vijim të rekomandimeve të mësipërme. Pauline M.,