Cilat janë simptomat e infeksionit maja në trajtimin e grave


Pasi në jetën tuaj me sëmundje hasur ndonjë vajzë apo grua, shumë janë të shqetësuar problemi përgjithmonë. Sepse sëmundja është shumë e zakonshme në shkon shumë me pak ose nuk ka simptoma duhet të flasim më shumë tani në: çfarë është një infeksion maja në gratë, simptomat, trajtimin, pasi që ka një infeksion maja në gratë dhe se si ajo është e rrezikshme për shëndetin e grave. Prandaj, infeksion maja në gratë është se? i njohur gjerësisht si mëllenjë candidiasis vaginale - një sëmundje fungale të shkaktuar nga fungi maja Candida gjini.
Pasi në trup, kërpudha të shkaktojë inflamacion të vaginës dhe vulvë.

Për candidiasis zgjedhjen karakteristike, i ngjan pamjen e saj disa produkte kosi qumështit. Kjo është arsyeja pse sëmundja quhet mëllenjë. A është infeksion i rrezikshëm maja në gratë? Simptomet e infeksioneve maja dhe si ta trajtojmë atë Simptomat më të zakonshme të mëllenjë janë të bardhë "tvorozhkovye" shkarkimit dhe kruarje. Ndonjëherë kruhet është vetëm e padurueshme dhe e bën vajzat menjëherë të drejtuar një gjinekolog specialist. Shpesh shkarkojë dhe kruarje janë mjaft të arsyeshme. Në këtë rast, më shpesh, pacienti shkon në farmaci. Por ndonjëherë simptomat pothuajse nuk e mërzit, lengjet vaginale të pakta dhe nuk ndjehen itchy.


Për fat të keq, në këtë rast, vajzat dhe gratë nuk marrë asnjë masë, duke përdorur Rondelet e përditshme dhe në këtë mënyrë të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjes. Infeksion asimptomatik maja është shumë e zakonshme në vitet e fundit. Edhe karakteristikë e shkarkimit sëmundjes vaginale është e vështirë për të dalluar nga normale. Në një sëmundje të fshehur asnjë dhimbje, kruarje, cikli menstrual nuk është prishur. Sepse çdo vajzë dhe grua duhet të kaloj nëpër gjinekologjik parandalues ​​dy herë në vit. Ka një candidiasis vagina manifestuar në anketime të tilla në 20% të rasteve. Përgjithësisht Candida sëmundjet fungale janë shkaku i 80% të grave të reja.

Nëse ju nuk merrni masa të menjëhershme për të kuruar infeksionin maja mund të ulet imuniteti dhe të shkaktojë alergji. Ajo eshte e lidhur me te jete e kërpudhave në trup. Vajzë i sëmurë duhet ta dinë se mëllenjë mund të infektojnë njerëzit gjatë raportit seksual. Gjithashtu mos harroni se kërpudhave candida në numër të madh janë në mukozën e gojës, mëllenjë gojë si në të rriturit me kontakt gojë-gjenitale mund të shkaktojë infeksion. Vajzat dhe gratë e reja duhet të dinë gjithashtu se 70% e infeksionit maja në një foshnje e porsalindur duket nga nëna përmes transmetimit të infeksionit fungale.

Nuk ka rëndësi nëse ajo lind, ose një fëmijë është duke prerjeje cezariane. Nëse mëllenjë është infektimi nuk trajtohet, forma akute e sëmundjes shkon në kronike. Kështu përveç infeksioneve të rregullta të mesme, candidiasis vajza e sëmurë dhe gratë janë më shumë gjasa të vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe sëmundje të ndryshme gjinekologjike. Kurë mëllenjë kronike në gratë është shumë më e vështirë. Rreziqet e infeksionit kronik maja? Në forma të avancuara të rezultatit të sëmundjeve në komplikacione të ndryshme, mbështjelljes, sëmundje inflamatore e pelvikut, varfëri dhe infeksionit fungale të fetusit në utero.

Si trajtim në shtëpi e mëllenjë? Zakonisht trajtimi zhvillohet në dy faza. Së pari - identifikimi dhe eliminimi i simptomeve, e dyta - për të parandaluar përsëritjen. Zakonisht, simptomat e infeksionit maja nuk është e vështirë për të shtypur, duke blerë drogë popullore në farmaci. Por për të krejtësisht të harrojmë për candidiasis, ju duhet të kalojë një trajtim serioz. Hapi i parë është që të kuptoj se çfarë e shkaktoi një infeksion maja? Shfaqja e sëmundjes mund të kontribuojnë në ndryshime hormonale, disa kontraceptivëve hormonal, antibiotikëve dhe madje edhe diabetit. Për trajtimin e candidiasis, ka shumë medikamente. Disa të përdorura brenda.

Këto kapsula dhe tableta. Së jashtmi aplikuar qirinj të ndryshme, ointments dhe krem, tableta speciale vaginale. Ju gjithashtu mund të kuruar me sukses metodat mëllenjë tradicionale. Çfarë është e drejtë për ju, t'ju ndihmojë të përcaktojë gjinekologu. Pas trajtimit varet nga rrethanat tuaja individuale, statusin tuaj shëndetësor dhe masën e sëmundjes. Gjithashtu, në qoftë se seksi i infeksionit candida ishte partneri juaj, burri për të trajtuar infeksionet maja gjithashtu kanë. Nëse ai është i shëndetshëm, ai nuk ka nevojë të trajtohet. Vajzat dashur, në qoftë se ju ndjeni dhimbje gjatë raportit seksual, në qoftë se ju u kruhet dhe shkarkimi i dobët vaginal me një erë të thartë ose ju ndjeni dhimbje kur urinojnë, nuk e rrezikojnë shëndetin tuaj, konsultoni një gjinekolog specialist dhe të shkojnë trajtojnë mëllenjë.

Duke kerkuar ne vend, ju do të gjeni se mjetet juridike popullore për trajtimin e mëllenjë mund të përdorni për të shpëtoj prej tij. Cheers! Svetlana,