Çfarë është verdhëza dhe si ta trajtojmë atë


Verdhëza - gjendje dhimbje karakterizuar nga grumbullimi i bilirubin në gjak dhe depozitimi saj në indet. Kjo është për t'u ngjyrosur e tyre në të verdhë. Nëse verdhëz verdhë mukozës dhe sclera e syve, lëkurës. Sëmundja shoqërohet me dhimbje koke, nervozizëm, mungesa e energjisë, urina e errët, humbje e oreksit, dhimbje e shurdhër në të mëlçisë, ethe, vjellje, kapsllëk. Shkaku i verdhëzës është i bllokuar kanale, të cilat janë caktuar për pigmentet biliare dhe kripëra biliare zorrë nga fshikëz fshikëz e tëmthit. Bllokim i këtyre kanaleve është për shkak të paraqitjes së tyre përmes gurëve apo inflamacion të mëlçisë në tifo, hepatiti viral, tuberkulozi dhe malaria.

Trajtimi i verdhëzës metoda popullore. Para së gjithash, ju duhet dietë verdhëz. Para së gjithash është e nevojshme për të pastruar zorrë duke pirë një pastrues. Pastaj disa ditë, vetëm tre herë në ditë pi lëng domate me një majë e kripë dhe piper dhe hani frytet e çdo 05:00. Pastaj shkoni në ushqim të lehta karbohidrate pa yndyrë me fruta dhe perime. Shmangni kontaminimin e çrregullime të tretjes dhe trajtimin e zorrëve në kohë. Pini shumë ujë mineral, hani Qepe, limon dhe shegë. Duke ndjekur këto kërkesa të thjeshta, ju mund të trajtoni në mënyrë efektive mjetet juridike popullore verdhëz. Dhe tani për çfarë ilaçe për të trajtuar verdhëz.


Në fazën fillestare të verdhëzës sëmundjes mund të ndihmojë në futjen e një përzierje e bimëve: lë thupër, Barberry, hips dhe yarrow, urtë dhe dëllinjë. Lidhu komponent dhe 1 h. L. oblyyte mbledhjen e 200 ml ujë të vluar, të rrjep për gjysmë ore dhe të pini një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. * Kur inflamacion fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë përgatisë infuzion Salvia officinalis, Bay 450 ml ujë të valë 2 h. L. pluhur i tij fletë. Filtro ekstrakt gjysmë ore dhe pini 1 tbsp. l. çdo 02:00. Si verdhëz cholagogue mund të përdorni karamele mente ekstrakt. Për ta bërë atë 5 gram gjethe të thata melchennyh derdh një gotë me ujë e për të pirë 1 tbsp.

l. çdo 03:00. Si cholagogue me kolangiti, cholecystitis dhe hepatiti, ekstrakt misri ndihmon kolona. Për ta bërë këtë, 1 tbsp ato. l. ujë i zier, të qëndrojë një orë, filtër dhe pini 1 tbsp. l. çdo 03:00. * Për shërim të plotë nga barishte pije verdhëz Helichrysum. Për ta bërë këtë, 25 gram bar derdh një litër ujë, pastaj ziej rreth ngrohjes ulët derisa të valë gjysmë të lëngshme. Vidfiltruvavshy me kalimin e kohës, të marrë tre herë në ditë për 50 ml supë për gjysmë ore para ngrënies. Trupi shërohet i verdhëzës - Mbështetja e mëlçisë! Për të përgatitur këtë infuzion të një numër i barabartë inflorescences e kamomil, karamele mente, buckthorn leh dhe barishte Yarrow. 1 tbsp.

l. lënë përzierje për gjysmë ore, Bay 250 ml ujë të valë. Merrni infuzion natën dhe në mëngjes në një stomak gjysmë filxhan bosh.