Çfarë është difteria, trajtohet si


Difteria - një sëmundje akute infektive me fyt lezione karakter, laring, hundë, sytë dhe organet e tjera dhe dehje e përgjithshme. Difteria transmetohet me anë të bacileve difterisë, të cilat transportuesi mund të jetë i sëmurë me personin difterisë, njerëz shkopinj zgarë gjatë periudhës së saj inkubacionit dhe sapo kishte shëruar njerëzit. Difteria mund të infektohen përmes objekteve të përdorimit të përbashkët dhe nga pikat ajrore kur teshtitjes dhe kollitjes pacientin. Difteria, një sëmundje fillon me ethe, dhimbje të fytit, nyjet limfatike fryrë në qafë. Në anën e pasme të fytit dhe fyt të shfaqet filmi dendura të verdhë që kufizojnë aftësinë për tkurrje të muskujve laryngeal.

Kjo mund të jetë një ngushtim i mprehtë i laring për shkak të ënjtje dhe frymëmarrja është prishur. Nëse trajtimi nuk është kryer, është e çrregullime të mundshme të sistemeve kardiovaskular dhe nervor, zhvillimi i pneumonisë difterisë. Çfarë është difteria dhe se si është trajtuar? * Antibiotik fortë natyror është tretësirë ​​e Propolisi mbi alkoolin. 20g cili mbush 300 g të alkoolit pastruar, pastaj shtoni çaj ose qumësht të ngrohtë. Hani 5 herë në ditë 50 pika. * Përdor si një ftohje leh shelg ekstrakt. 1 tbsp. l. cila oblyyte 250 ml ujë të vluar, thith 02:00, filtruar përmes napë. Merrni 2 lugë. l. 5 g.


ditë. * Mix një gotë me limon dhe boronicë (boronicë) lëng. Pak ngrohur dush me ujë dhe pije sips gjysmë.
Së dyti, përdorni një gotë për shpëlarje fyt çdo gjysmë ore. Marc limon dhe boronicë (boronicë) derdh 50 ml të alkoolit dhe pastaj të përgatisë një kompresë ose bashkëngjitni në fyt. Difteria shpejt shërohen. * Mix 20 gram gjethe nënës dhe njerkës dhe të thata manaferrat raspberries dhe 10 gram rigon barishte. Pastaj 2 tbsp. l. përzierje oblyyte e 400 ml ujë të vluar, të rrjep për 15 minuta, filtër. Pini infuzion të nxehtë. * Përdorni për të reduktuar infuzion ngrohjes e thata mjedër dhe gëlqeres lule, zemër.

Lidhu ajo mori 1 st. l. Pastaj oblyyte përzierje 2 gota ujë të valë, të qëndrojë, filtër. Pini infuzion çaj të nxehtë. * Për të hequr bastisje difterisë të fytit, fyt vë një zgjidhje të fortë e kripës ose uthull ose 30% solucion acid citric. * 2 ch. L. longifolia bari lulevese oblyyte 250 ml ujë të vluar për një orë, pastaj filtruar. Merrni 2 lugë. l. 5 g. Per ditë. * Merrni 4 g. Per dite 30 pika tretësirë ​​të lulevese 30% për alkool. * Përgatitja infuzion antipiretik dhe bën të dalë djersë. Mix 15 herbs rigon, suksesion barit të zakonshëm, lule bli, zemrën dhe raspberries thatë, shtoni 10 g rrënjët dhe bimeve pranverë aguliçe dhe lule të zeza elderberry dhe 20 g rrënjë rodhe.

Pas trazim përzierje, 2 lugë. l. oblyyte mbledhjen e 500 ml ujë të vluar, të rrjep për 10 minuta, filtër. Merrni një infuzion e nxehtë katër herë në ditë, pas ngrënies. Grease tri herë në ditë zonat e prekura lulëzim difteria në tretësirë ​​të alkoolit fyt e eukalipt ose Sophora japoneze. Për ta bërë këtë, thith një plagë pambuku në shkop druri në tretësirë. Tharë rrënjë bimë bedrentsa-saxifrage kthyer në pluhur, përzierje me mjaltë dhe arra për të shkarkuar. Për të trajtuar një fëmijë me difterisë le të larë poshtë me ujë çdo 1 04:00 pea. 1 tbsp. l. Blackheads oblyyte herbs ujë të zier, zhytem në filtër të ngrohtë orë.

Shpëlaj fytin tuaj disa herë në ditë ngrohur infuzion. Fshij një fabrikë të thatë pluhur duckweed i vogël. Pastaj, 1 tbsp. l. pluhur oblyyte gotë vodka, thith disa ditë. Merrni 1 tbsp. l. 5 g. Per ditë para ushqimit. * Pini 3 g. Per ditë për 2 h. L. Lëng Aloe treelike. Si lëndë freskuese përzierje në mënyrë të barabartë pluhur mjaltë dhe duckweed. Merrni 2 h. L. 4 g. Per ditë. Si antipiretik pranojë të mbledhur bimeve rigon (part 1), leh shelg (2 pjesë), lë nënën dhe njerka (2 pjesë). Pastaj 2 tbsp. l. koleksion oblyyte gjysmë ore 400 ml ujë të vluar, pastaj pini menjëherë tsedite dhe e nxehtë.

Si antipiretik dhe përdorimit germicidit leh ASPEN e degëve të reja. 1 tbsp. l. Aspen papërpunuara oblyyte normal 250 ml ujë të valë, vend në një banjë me ujë të valë dhe vlim për një orë në një zjarr të qetë. Set supë për 45 minuta. Hidh në ujë në 250 ml dhe pini 2 lugë. l. 5 g. Per ditë para ushqimit. * Merrni 25% tretësirë ​​alkoolit prej Aspen 5 g. Per ditë bie nga 40 pc. përpara se të hahet. E pra, tani ju e dini se si për të trajtuar difterisë në shtëpi duke përdorur receta e mjekësisë tradicionale.