Çfarë është hemorroide dhe se si të trajtojnë mjetet juridike popullore në shtëpi


Një tjetër emër për Hemorroide - ndarje anal. Sëmundja karakterizohet me procesin patologjike e venat me variçe në rektumit dhe anusit. Në këtë rrjedhë të vështirë venoz të gjakut, ajo stagnon në venat e rektumit, ajo është kondensimi dhe koagulimit. Për shkak të kësaj, ka hemorroide që bien në qetësi, por bymehet me tension. Hemorroide - një sëmundje shumë e zakonshme, dhe burra vuajnë më shumë sesa femrat. Shumica e rasteve janë turp për të shkuar te mjeku dhe të trajtimit dhe masave alternative nuk zbatohen. Si rezultat, sëmundja bëhet e rëndë dhe ajo mund të shërohet vetëm me kirurgji.

Pra, le të shohim arsye më shumë simptoma, të përpiqet të përgjigjet në pyetjen: çfarë është hemorroide dhe se si për të trajtuar mjetet juridike popullore në shtëpi. Shkaqet e Hemorroide Një nga shkaqet kryesore të sëmundjes është një çrregullim i trashëguar i enëve të gjakut të rektum ulët. Kjo mund të çojë në stanjacion e gjakut në venat shpella të rektumit, zgjerimin e tyre në kushte të caktuara. Gjithashtu sëmundje mund të provokojë kapsllëk të shpeshta, fazat e mëvonshme të shtatzënisë, lindjes. Hemorroide mund të ndodhë gjatë jetese i ulur, tumoreve të brendshme, inflamacion të organeve pelvike, abuzimit të alkoolit, konsumit të shpeshtë të pikante, yndyrore, skuqur, ushqim me erëza.


E gjithë kjo mund të provokojë hemorroide. Sëmundje kronike zakonisht ka disa faza: Në dy fazat e para të hemorroide hemorroide janë të vendosura brenda rektum. Përfundimisht nyjet rritje, të zbresë në anus, por pastaj ushtrohet më parë. Kjo gjendje quhet hemorroide brendshme. Faza e tretë e sëmundjes, karakterizohet nga fakti se nyjet nuk shkojnë brenda veten e tyre, ata kanë për të ushtruar. Në hemorroide katërt fazë të bjerë vazhdimisht, duke qëndruar jashtë anusit. Kjo fazë është quajtur hemorroide jashtme, dhe të trajtohen vetëm nga operacioni.

Në këtë rast, pyes, dhe si për të trajtuar hemorroide në shtëpi shumë vonë. Cilat janë simptomat e hemorroide? Kur hemorroide janë zgjeruar, bie jashtë, ata të bëhet i përflakur. Kështu ka dhimbje të forta në zorrën e trashë, e kuqe të gjakut qëndron jashtë. Një person i sëmurë përvojat parehati, kruarje, djegie, trishtim. Shpesh, rrit temperaturën e trupit, lëvizje zorrë bëhet e vështirë. Nëse sëmundja nuk trajtohet menjëherë të fillojnë simptomat intensifikohen. Prandaj është e nevojshme për të marrë masa të menjëhershme për lehtësimin inflamacion dhe trajtim të mëvonshëm. Hemorroide trajtohet me sukses me ilaçet tradicionale.

Si për të kuruar mjetet juridike popullore hemorroide? * Plotësoni në kovë smalt apo të madhe tenxhere 6 litër ujë të valë, shtoni 200 g. Shap (në dispozicion në barnatore). Mbylle kovë kapak druri me një vrimë në mes (5 cm. Në diametër). Lyej me vaj anus vazelinë, të marrë një pastrues, mbi-ngrohjes anusit kapak deri sa të del avull. Pas procedurës, ju duhet të shkoni në shtrat. Procedura është e mjaftueshme për të mbajtur 2-3 herë në javë. Në qeramikë me mure të trasha, pour 2 litra. qumësht i freskët, të vënë 4 qepë të mëdha peeled. Cover pan me një kapak ose petë proparte në furrë për ngrohje të ulët për 2:00.

A pak anus të ngrohtë ftohtë dhe gjithashtu avull terapeutik derdhur qumështin e përgatitur me qepë në një kovë. Zakonisht ajo është e mjaftueshme 3/2 procedurat. Kjo ngrohje konsiderohet i domosdoshëm për trajtimin e hemorroide brendshme në shtëpi. * Në fshatrat ruse të trajtuara më parë sëmundje lë Aspen. Për ta bërë këtë, të mbledhur gjethe nga degët e Aspen, shpëlarje tërësisht, obshparte ujë të valë, shtoni ato në kone hemorrhoidal. Lër për disa orë pastaj të pushoni për 1-2 orë, të përsëritur procedurën. Kone do të ulet gradualisht. Me këtë, procedurë përsëritet më rrallë, derisa nuk ka gunga të zhduket.

Në Kaukaz, sëmundja u trajtuar në këtë mënyrë. A anusit larje me ujë të ftohtë pas çdo lëvizje zorrë. Pastaj vihet në kone leckë të butë shuar me ujë të ftohtë. Së pari, mbani një kompresë për 1-2 minuta, pastaj kohë mund të rritet për 5 minuta, dhe numri i procedurave duhet të jetë 3-4 herë në ditë, pavarësisht nga
Numri i akteve të jashtëqitjes. Ky trajtim duhet të kryhet nga 3 javë deri në 2 muaj. Në kohën e trajtimit duhet të heqë dorë nga alkooli, lëvizin më shumë gjatë ditës, por në natë gjumë të mirë në mënyrë paqësore. Çdo ditë, disa herë, të futur në qirinj anus patate.

Për ta bërë këtë, me kujdes larë patate, zhvishem. Prerë nga qirinj 5 cm të gjata, 2-3 cm. Në diametër. Përdorimi i mirë këto qirinj gjatë natës deri në mëngjes.
Kjo është mënyrë shumë e thjeshtë por shumë efektive për të trajtuar hemorroide mjetet juridike popullore. Shpëlaj nën drejtimin e ujit rrënjë luleradhiqe i freskët, pres atë. 2 h. L. slurry pour 1 tbsp. ftohtë ujë të zier, të lënë gjatë natës. Të nesërmen, pini një filxhan çerek të paktën 4 herë përpara se të hahet. Ju gjithashtu mund të përgatisë shumë mirë për marrjen shpëtoj supë sëmundjes: Hidh 1 tbsp. l. Bar hypericum thatë 1 tbsp. ujë të valë, Tomita e lehtë për të ngrohur për 30 minuta, tendosje, pini nxehtë 1 \ 4.

tri herë në ditë. Shpresojmë, ne mund të ju tregojnë se si për të trajtuar hemorroide shtëpi. Por, duke aplikuar këtë trajtim, ajo duhet të mbahet mend se një takim për të shkuar në një proctologist specialist të nevojshëm! Për efekt të qëndrueshme terapeutik gjithmonë nevojë për një qasje gjithëpërfshirëse, të personalizuar. Trajtimet tradicionale janë efektive vetëm në fazat e hershme të sëmundjes. Cheers! Svetlana,