Çfarë është vitaminë mangësi dhe se si për të trajtuar mjetet e njerëzve


Beriberi - një grup i sëmundjeve që mund të zhvillohet mungesa e papritur e vitaminave në trup. Shembuj të beriberi mund të jenë sëmundje të ndryshme - beriberi, ekzemë dhe pelagër. Shkaqet e beriberi në poshtër është një mangësi e vitaminës C, verbëri natën - një mungesë e vitaminës A, me beriberi - B me rakit - D, në pelagër - një mungesë dramatike të vitaminës PP. Gjetur shpesh poliavitaminoz kur trupi i mungon njëjtën kohë disa lloje të vitaminave. Shkaku i beriberi mund jo vetëm mungesa e vitaminave hyjnë në trup, por edhe ka rritur nevojën për ta nën stres, ushtrimin e rregullt, ushqyerjes me gji, shtatzanisë, i ulët dhe temperaturë të lartë.

Gjithashtu vitaminë mangësi mund të ndodhë në tretshmërinë e dobët të vitaminave, të tilla si të moshuarit. Në avitaminosis person ndjen dobësi, rraskapitje, ajo mund të vërehet mishrat e gjakderdhje, imunitet të reduktuar. Një vitaminë mangësi e fortë atje është rritur brishtësinë e enëve të gjakut në muskujt viç dhe fossa popliteal. Duke marrë me faktin se një vitaminë mangësi, le të shohim dhe se si për të trajtuar atë. Për trajtimin dhe parandalimin e beriberi, të përfshijë në ushqimet tuaja dietë të pasur me vitamina. Kjo do të thotë se ushqimi nuk duhet të jenë uniforme. Ngrënia e disa herë në ditë për të ngrënë ushqime të ndryshme, jo duke përsëritur të njëjtën ditë.


Përveç aparatit të - receta e mjekësisë tradicionale per trajtimin e beriberi. Mjetet tradicionale të beriberi. * Me një mungesë të vitaminës C larë 100 g gjethe thupër të rinj, pres dhe pour 2 gota ujë të valë. Le të qëndrojë për 04:00, tsedite. Pini një gotë automjeteve 2 -. 3 g në ditë. * 200 ml ujë të valë i hedh një lugë gjelle e frutave të malit hirit dhe të egra u rrit, thith 04:00. Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. Në avitaminosis përzierje e tharë në mënyrë të barabartë barishte rigon, hirit mal fruta, karamele mente, Wort Shën Gjonit, trumzë, butë papjekur apo tufë lulesh, gjethet, sythe dhe manaferrat e rrush pa fara e zezë, kokrra të kuqe ose gjethe luleshtrydhe.


Përzierje Brew si çaj dhe pini 3 herë në ditë për një gotë. Ju mund të kuruar tonik beriberi, multivitamin, agjent diuretik dhe anti-inflamator, për përgatitjen e të cilit marrin njëlloj lë currants, raspberries dhe Kastrati, u rrit hips. Pastaj 2 lugë përzierje derdh 1/2 litër ujë të vluar në një termos në filtrin në mëngjes dhe pini 0,5 gota e 4 herë në ditë. * Një lugë gjelle e buds të hidhura ose leh e Aspen pour 0,5 litra ujë dhe vlim të vluar për 14 minuta. Insistojnë, përfundoi, 03:00. Pini një filxhan 3 herë në ditë, ju mund të me mjaltë. * Ilaç i mirë popullore për të trajtuar vitaminë mangësi - manaferrat kulpër vitaminë çaj.

Ajo ka një efekt qetësues dhe tonik. 1 tbsp. l. Manaferrat derdh një gotë me ujë të vluar, le të krijoj 02:00, atëherë tsedite. Pini dy herë në ditë për një gjysmë gotë. * Për të mbushur në trupin e vitaminave C dhe të përgatisë futjen e malit hirit. Për ta bërë këtë, 2 tbsp. l. fruta të thata e malit hirit vënë në një termos dhe oshparyty 0,5 litra ujë të vluar, le të krijoj 2:00, pastaj tendosje. Merrni 3 herë në ditë për 1/3 filxhan. Kur shtrydh një ekzemë në lëng prej një gotë limoni dhe pini ngadalë. E njëjta gojë strukturë shpëlarje. Më ha limon, portokall, mandarins, grapefruits. * Zierje dhe infuzion e rrush pa fara e zezë përmban shumë vitaminë C.

Për të përgatitur infuzion, dy lugë fruta derdh 500 ml ujë të vluar dhe thith 01:00. Pini gjatë gjithë ditë do të thotë. Për të përgatitur lëngun e mishit, të prerë degë të rinj currants dhe kuzhinier në ujë të vluar për 10 minuta. Pini si një zierje çaj. * Connect 3 i rrënjës karrota, u rrit hips, lë hithër, shtoni 1 pjesë rrush pa fara i zi fruta. Oblyyte lugë përzierje 2 gota ujë dhe Gray vatra për të pjekur në një banjë me ujë të vluar për 10 minuta. Pastaj të niset për një enë nën kapuç 04:00 në një të errët, vend i ftohtë, filtër. Pini 3 herë në ditë për një gjysmë gotë. * Llokoçis 3 e hips, 2 pjesë boronicë fruta, 3 pjesë të lë hithër.

Pastaj 4 teaspoons Oblates e mbledhjes 250ml zier me ujë, 04:00, filtër dhe pini 3 herë në ditë për një gotë. Dial * 30 g hala, larë atë në ujë, dhe pastaj derdh një gotë me ujë, vlim për 20 minuta në dimër dhe 40 minuta në verë. Pini supë filtruar nga gjysma. Rowan (pemë) - 60 g, butë (fruta) - 10 g rrush pa fara (gjethe) - 5 orë lugë gjelle e përzierje pour 0,5 litra ujë të vluar, vlim për 10 minuta; këmbëngulur në një enë të mbyllur fort dhe pini 0,5 gota 3 herë në ditë. Kjo është e gjitha, tani ju e dini se çfarë është një mangësi vitaminë dhe si për të trajtuar mjetet e njerëzve. Cheers! Alexander,Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!