Po në qoftë se një fëmijë sucks zemrat e butë


Pyetja kryesore që lind në muajt e parë të foshnjës - si për të ushqyer atë? Nënat e reja janë shumë të shqetësuar për të ardhmen e furnizimit me qumësht të mjaftueshëm i fëmijës së tij? Sa shpesh duhet të ushqyer? Përputhen ose regjim ose kur fëmija dëshiron të ushqehet? Ajo është gjithashtu e shqetësuar për ri pyetjen nënave: çfarë nëse një fëmijë sucks gjoks ngadaltë dhe bie në gjumë ndërsa pleqsh? Së pari, të mësojnë të njohin kur fëmija juaj është i uritur dhe ai është i gatshëm për të hahet. Vetëm nëse ai me të vërtetë i uritur, ata në mënyrë aktive do gjiri gjoks dhe hani sasinë e qumështit që ai ka nevojë.

Sa kohë duhet të thith fëmijën në gji? Zakonisht gji merr 15-20 minuta. Në këtë kohë, qumësht i uritur foshnja aktive sucks dhe gëlltit atë. Kur ju të vini re se ai hëngri gjiri i tij bëhet i ngadaltë dhe ai bie në gjumë, ju mund të zbres atë nga gjoksit tuaj dhe të ndaluar të ushqyerit. Por ne gjithashtu duhet të mbani në mend që të gjithë fëmijët janë të ndryshëm dhe personaliteti i tyre është manifestuar edhe në këtë moshë të tenderit. Fakti që ata janë të ngopur ndryshe. Disa fëmijë aktiv dhe u përqendruan thith qumështin e gjirit. Vakte të tjera në një nxitim, merak dhe mbyten ata. Këta fëmijë pas të ushqyerit nuk është gjithmonë menjëherë të bie në gjumë.


Edhe ndërsa ata janë mjaft të "ahukayut" dhe të komunikojnë me nënën e saj. Fëmijët e tjerë të hani i ngadaltë, dhe mund të fle në të gjitha gjatë të ushqyerit dhe vetëm ndonjëherë të bëjë lëvizjet gjiri i varfër mbajë ndërsa gjirit. Këto manifestime fëmija vëmendje të plotë dhe durim. Nëse fëmija ra në gjumë në poterebyty tij Cheek. Rritja e të ushqyerit për 10 minuta për ta bërë atë si ajo duhet të jetë i kënaqur. Mos u shqetësoni për sjelljen e këtij fëmijës gjatë të ushqyerit në qoftë se ajo është plotësisht i shëndetshëm, nëse intervalet mes feedings ai nuk e shpesh japin pak ujë, nëse ai nuk është i mësuar me biberon. Në intervalet mes feedings mund të duan të hanë fëmijën për të zgjidhur poshtë.

Për shembull, kur diçka alarmuar. A nuk e mohojnë atij këtë, por mos insistojnë. Shpesh e mjaftueshme kec disa gllënjka qumështit për të zgjidhur poshtë. Sigurisht, prania e "snacking", fëmija kryesor ushqyerit do nuk thith qumësht shumë aktive sepse ata nuk kanë kohë për të marrë të uritur. Ndonjëherë fëmija ishte koha gjiri gjirit në ditët e para pas lindjes. Në këtë kohë ai vetëm mëson të thith qumështin. Në këtë rast, në fund të javës, shikoni sa shpesh fëmijë "wets pëlhurë me lajle." Tuaj Nëse numri i urinimit si normale, nuk ka nevojë për t'u shqetësuar. Nëse fëmija është dembel thith gjoksin, pastaj ndoshta një rrjedhje të dobët të qumështit.

Prandaj, me 5-6 ditë, të marrë fenugreek grek (Fenuhrek) dhe ferrat kaçurrel (Thistle) për të rritur qumësht aktuale. Këto barna janë shitur në barnatore kapsula. Ata kanë nevojë për të pirë 3 kapsula tri herë në ditë, ose si një tretësirë ​​- tri herë në ditë 20 pika. Në një foshnjërinë e mëvonshme, i nënshtrohen mënyrë normale e të ushqyerit dhe ndarjen e urinës, gjiri i ngadaltë mund të tregojë karakteristikat individuale të fëmijës tuaj. Në përgjithësi, fëmijët gjoks aktivisht thith qumështin menjëherë pas fluksit të saj në zemrat e tyre. Atëherë ata sillen si në qoftë se ata nuk kanë asgjë për të thith. Por në këtë pikë fëmija nënës sime merr qumësht yndyrë, e cila qëndron jashtë rënie nga rënie.

Pas kohës së shkurtër të qumështit do të prodhohet sa më shumë që ju mund të hani pak e juaj. Prandaj, në qoftë se gjoks ishte i butë, por fëmija i saj i pajetë sucks, mos u bëni merak - ajo merr ushqyesve të nevojshme në mënyrë të plotë. Megjithatë, në qoftë se fëmija ishte gjiri gjoksin dhe menjëherë bie në gjumë, shpesh prodhon dalë shqetësuar dhe duke qarë, besoj fëmijën hundëz. Ndoshta sepse ky kishte vrarë frymëmarrje hundë nuk është e mjaftueshme dhe ai shpesh e kishte lënë dalë për të marrë frymë, dhe pastaj bie në gjumë nga lodhja për një kohë të shkurtër, duke qëndruar të uritur. Në këtë rast, kontaktoni me takimin tuaj pediatër për trajtim dhe të përfundojë të ushqyerit fëmija shprehur qumësht.

Nëse ju jeni ende të shqetësuar se fëmija kishte gjoks më pak gjiri dhe ju mendoni se ajo nuk nayidayetsya është, ju gjithmonë vijnë në ndihmë pediatrin tuaj. Bisedoni me të dhe ju dhe për të zgjidhur këtë problem. Mbi të gjitha, dashuri fëmija juaj me kujdes shikojnë sjelljen e tij dhe mirëqenien gjatë të ushqyerit të gjithë përmirësuar. Svetlana, www. rasteniya-lecarstvennie.ru