Çfarë nëse thyer termometër merkur ose Dekontaminimi me termometër të thyer


Mercury - një substancë e rrezikshme, sepse ajo ka një kapacitet të lartë për avullimit. Më të dëmshme për njerëzit që të thith avujt dhe jetesën metalike shumë të gjatë në dhomë është e mbushur me avujt e saj. Por ajo është mjaft e mundshme, në qoftë se ne kujtojmë se termometër merkuri është aktualisht në çdo shtëpi. Dhe nëse po, çdo njeri rritur duhet të dini që më parë se çfarë të bëni nëse thyer termometra merkurit. A nuk e dini se?! Atëherë ne do të ju ndihmojë! Pra, çfarë nëse thyer termometër merkur? Sigurisht, për të marrë masa për të hequr merkuri dhe avujt e saj nga lokalet, apo shpenzojnë pastrohen: 1. Sillni Apartament të gjithë njerëzit, fëmijët dhe kafshët. 2.

Hapni dritaret, por vetëm nëse ajri jashtë është ftohtë se në apartament. 3. Vendos derdhur metalike të lëngshme në disa shtresa të gazetës lagësht.
4. rroba të pista mbështjellë me polietileni dhe të bëjë një vend të ftohtë, të ventiluar (ballkon, oborr). 5. Mbyllni derën për çiftet nuk shkojnë në hyrje dhe nuk kishte asnjë draft. 6. Para se të le të njerëzit përsëri, është e nevojshme që të hedh në apartament për së paku gjysmë ore. Ndërkohë, ajo është e rekomanduar për të thirrur ekspertë për të trajtuar ndotjen merkur. Mbani në mend se ky shërbim nuk është kryer punën në një kohë. Ata vijnë disa herë në javë dhe të përsëritur procedurën për pastrimin dhomë.


Nëse Dekontaminimi në termometër të thyer do të bëhet më vete, pa e quajtur profesionistët, ju do të duhet: 1. kavanoz qelqi me kapak të pajisur fort; 2. qese plastike për gjëra të papastra; 3. Një shkop i gjatë i hollë, foli 4. Një çift i fletë letre të rënda, pambuk, fashë 5. dorashka gome për pastrimin 6. Elektrik dore 7. mangan, detergjenteve hlorsoderzhaschye tilla veprat më të mira të ndryshuar në mënyrë sintetike, sintetike thithin më pak avull merkuri. 1. Hapi i parë dhe më i vështirë është - në të vërtetë të hequr pikat e metalit të lëngët nga banesa. Hoover është më mirë të mos për të aplikuar, sepse ai do të bëhet një burim i kontaminimit.

Dhe përveç, ndërsa mbledhur merkur në formën e pluhurit do të shpërndara në ajër. 2. Keni një sy në vendin ku termometër shpërtheu. Nëse ju nuk e tregoni pika kulmore e një elektrik dore. Nëse veshje është e kontaminuar, duhet të përfshihej në pako dhe të mësojnë nga shtëpia. 3. Shikoni me kujdes në katin ku ka një rënie, nuk përpiqet për ta hap për ta. Mblidhni pika duke filluar nga më i madhi, duke përdorur fletë të trashë letre. Spokes rrinë apo ndonjë roll bie mbi gjethe. Kur fletë mbledh një rënie të madhe, e vënë atë në bankën më të kujdesshëm nuk kishte për të mbledhur përsëri. 4. Duke u kthyer në mbledhjen e pikëza të vogla të merkurit, të marrë një shtupë pambuku në një shkop apo një copë toke.

Kontaminuar patch pambuk dhe e vënë atë në të njëjtën bankë. Që është më mirë për të marrë slots kruese dhëmbësh, e cila është plagë një copë leshi pambuku. Watu mund të njomet me një zgjidhje të Permanganat kalium. Në qoftë se shtëpia është një shiringë me një gjilpërë të trashë ose leshi mund të mblidhen metalike bie atyre. Për të marrë merkuri avujt helmim në demercurization shtëpi rregullisht shkojnë jashtë për të marrë frymë në vend të pandotur. Pas mbledhjes së të gjithë merkur e lëngshme në bankë, dhe sende të ndotura në qese fiks, çoji larg nga zonat rezidenciale, një ballkon apo një garazh ose oborr. Është më mirë të japë të gjithë punonjësit e ministrisë. Vazhdojë në hapin e ardhshëm.

Përgatitja e një zgjidhje sapun-sode dhe zgjidhje të veçantë të Permanganat kalium. Së pari të pastruar sipërfaqet që janë të kontaminuara, zgjidhje të dendur e Permanganat kalium dhe të lënë për në jug. Periodikisht, njomet një vend me ujë. Pas trajtimit me një zgjidhje të Permanganat kalium, ajo është e mirë për të larë sipërfaqen e zgjidhjes sapun-sode. Kur përfundoi, rrëshqitje pastrimin e lagësht e të gjithë dhomën. Është e dobishme për të përsëritur përpunimin e Permanganat kalium në disa ditë. Lokalet e prekura duhet të transmetuar për një kohë të gjatë dhe shpesh të bëjë pastrimin e lagësht, por këto masa mjaft të quhet parandalimin. Ju duhet të mbani mend se, duke refuzuar ndihmë nga ekspertë të MM, ju vënë në rrezik shëndetin tuaj më të madh.

Nëse ju keni thyer termometër merkur dhe avujt e thithur merkur, gjendja juaj shpejt mund të përkeqësohet. Helmimit metalike gjallë çon në dëmtim të veshkave, mëlçisë, zemrës, tiroide, të frymëmarrjes dhe të gjitha indet ballafaqohen drejtpërdrejt me merkur dhe të avujve të tij. Prandaj, sa më shpejt që të jetë e mundur të kontaktoni spitalin. Jepini vetes apo viktimës ndihmën e parë para ardhjes së mjekëve. Para së gjithash, ju duhet të dërgoni viktimën një frymë e ajrit të freskët. Nëse kjo nuk do të lëvizë në mënyrë të pavarur i aftë, lëvizje atë. Atëherë ju keni nevojë për të larë jashtë stomakun. Për këtë pije nja dy gota Permanganat kalium pak ujë dhe të vjella thirrje ngjyrë.

Pastaj pyet pacientin për të pirë një sasi të mjaftueshme të peshës së tabletave aktivizimit qymyr druri (10 kg - 1 tabletë). Gjithashtu, është e këshillueshme të pini shumë ujë, qumësht ose çaj më të mirë. Një numër i madh i lëngjeve të trupit do të shkaktojë eleminimin më intensive e toksinave. Fitimtar


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!