Çfarë të gatuaj, kalori të skuqura, të ziera, patate zier


Ndoshta e vështirë për të gjetur dikë që nuk do të donte patate. Kjo është një nga tubers më të njohura jashtë shtetit, të cilat u sollën në Rusi gjatë sundimit të Pjetrit të Madh, por pastaj mori shumë të popullarizuara në mesin e njerëzve. Më tej, patate detyrohet përhapjen e saj ndaj Catherine Madhe dhe Anna Ivanovna, kur ajo filloi të korrigjuar dhe kuzhinier. Së pari, jo të gjithë e dinin se çfarë të bëjnë dhe si të përgatiten. Por me kalimin e kohës, dhe njerëzit e zakonshëm rozibralosya këtë ndryshim dhe zemërimit përmes kulturave të dhunshme rrënjë mbjellje për mëshirë. Si rezultat, bëhen më të gatshëm të japin tokë për mbjelljen patate. Pra, kjo zhardhokët mrekullueshme të bëhet "bukë e dytë" për popullin rus.

Për ata shikuar figurën e tyre, natyrisht, kalori shumë interesante skuqur, i zier, zier patatet, dhe nga të cilat substancat patate gjen dobia e saj. Sa për kalori, pastaj njëqind gram patate të ziera llogari për 75-80 kcal e energjisë në varësi të ndryshme. Njëqind gram patate përmban rreth dy gram proteina, karbohidratet dhe tetëmbëdhjetë gram më pak se një gram yndyrë. Kalori të skuqur, i zier, patate zier varet shtuar gjatë gatimit vajra (gjalpë ose perime), salcat, djathë, majonezë, salcë. Këto komponente të sigurojë burime shtesë të yndyrë, dhe në këtë mënyrë rrit përmbajtjen kalori.


Po skuqur në vaj perimesh patate ka 309 kalori kalori. Patate zier ngadalë - 253 kalori. Patate të pjekur është kalori - 130 kalori. Por patatina crispy, e konsiderojnë atë usushennye, mundi të gjitha të dhënat. Ata kanë 533 kalori kalori! Kalori të skuqura në frëngjisht nuk është shumë më pak për shkak të 100 gram të tyre për gati 410 kalori. Në një tjetër përbërje zhardhok përfaqësuara kryesisht ujë, fibër diete, minerale dhe vitamina. Sigurisht, për një person në drejtim të shëndetshme të hahet përmbajtjes rëndësishëm të komponentëve minerale. Në patate përmban shumë kalium dhe fosfor.

Gjithashtu të pranishëm janë natrium, kalcium, hekur, squfur, zink, silic, bromine dhe shumë elemente të tjera. Sa për përmbajtjen e vitaminës, ajo është kryesisht një patate shumë vitaminë C (acidi Askorbik).
Megjithatë, ju duhet të dini se shumica e substancës është i pranishëm në zhardhokët e rinj. Gjatë ruajtjes së vitaminës C reduktuar pjesën e rreth 60-70%. Çfarë është patatet më të mira kuzhinier? Si rezultat, ne mund të themi se mënyra e gatimit patatet maksimumin përcakton dobia e saj. Duke pasur parasysh se nxehtë mjaft të dëmshme për traktin gastrointestinal të njeriut, kjo nuk është e rekomanduar për patate si.

Nëse ju shtoni gjalpë, pastaj menjëherë të rritur kalori në mënyrë të përsëritur. Pra, patate pa humbje peshe shoqja më e ... mënyrë më të dobishme e gatimit patate që nuk janë të lodhur vetëm nga patate të ziera - një pjekje nga lëkura. A nuk thonë se ju mund të gatuaj pure patate të ziera ... Për shkak se përmbajtja e tij kalori përmes shtimin e një krem, gjalpë dhe qumësht rritet deri në 295 kalori në 100 gram ... Pra, është pjekje. Ajo mund të bëhet në një qese të veçantë ose fletë metalike. Në këtë rast, ju duhet të marrë atë me patate të lëkurës hollë, shpëlarje tërësisht, shtoni herbs dhe erëza, ajo mund të jetë pak vaj ulliri sprysnuty.

Pastaj vihet në furrë deri sa të gatuar. Pra, të vazhdojë deri ushqyesve dhe ushqyesve, shuma e principalit e cila është në lëkurë dhe në bazë të saj. Nëse patatet janë të vjetra, pastaj e përdorin atë për të ngrënë me lëkurë nuk mund, sepse aty gjatë magazinimit mund të mblidhen substanca të dëmshme. Unë do të ndajnë me ju dhe mënyrën e gatimit patate në lëkurat e tyre në mikrovalë. Pick up një tubers pak, lani ato shpesh pikëlluan me një pirun të gjitha palët dhe 8 minuta - mikrovalë ... Kjo është e gjitha! Gjithashtu patate gatim dobishme steamed, gatim i pjekur në skarë. Megjithatë, duhet të ketë parasysh se me vitamina zgjatur gatim janë shkatërruar.

Një fakt i dobishëm është jo vetëm një kalori tregues i skuqur, i zier, patate zier, por indeksi i saj glycemic. Kjo masë që përcakton normën e përthithjes së produktit. Zhardhok patate me një përmbajtje shumë të lartë niseshte, ka një indeks të lartë glycemic, dhe mënyra e përgatitjes është gjithashtu mjaft i rëndësishëm. Nëse ju gatuaj patate, në këtë mënyrë duke shkatërruar ai përmban fibra të dobishme, ajo përmirëson indeks glycemic është një pjatë zhytur shumë shpejt dhe ju doni të hani përsëri. Kështu, fibër diete kanë aftësinë për të nxjerr kalori të tepërta, kështu që doni të për të kufizuar konsumin e pure patatesh.

E pra kemi biseduar për patatet që gatuaj kalori skuqur, i zier, zier patatet e diskutuara. Në përfundim, ne vërejmë se patate është ende shumë e shëndetshme dhe ushqim kalori, por ajo duhet të jenë të përgatitur siç duhet. Mënyrë e përsosur - piqem mbajtjen e lëkurës. Më utility i dytë duhet të përdorin të ziera, steamed patate. Në të fundit - patate pure dhe, natyrisht, tiganisje, e cila është më e mirë për të përjashtuar nga dietë. Helen,