Çfarë të gatuaj rrush pa fara e zezë


Më parë, si një bimë me pronat medicinale në Evropën Perëndimore u rrit currants kuqe vetëm. Ajo është përdorur për të rehabilitimit stomakut dhe zorrëve, si një ilaç djersitës dhe diuretik, dhe për të hequr kripërat tepërt nga trupi.
Dhe si një laksativ, Hemostatic, choleretic dhe anti-inflamator. Megjithatë, të gjitha këto kanë pronat medicinale dhe ferrë. Gjithashtu ka cilësi shumë të tjera unike të saj. Atje ajo dhe pronë zahuschat gjak, kështu që njerëzit ferrë të moshës nuk është e rekomanduar në sasi të mëdha. Letër dhe Cassis fruta përfundoi shumë të acidit Askorbik.

Çfarë mund të ruhen për një kohë të gjatë, sepse ata nuk kanë enzime që shkatërrojnë vitaminë C. Të manaferrat ngrirë, rrush pa fara ruajtur këtë vitaminë në fillim të pranverës. Që mund vetëm të ngrijë manaferrat. Ende? Dhe çfarë të gatuaj me ribesit të zi? Kjo është më shumë në rregull. Ftohtë blackcurrant bllokim. Për të përgatitur bllokim me manaferrat rrush pa fara të marrë 1 kg. Merr përsipër, larë, e thatë, bluaj, duke shtuar ndërkohë lëvizin 2 kg sheqer. Përzierje e keni pranuar, ju duhet të vënë një kavanoza djegur. Mbyllni kavanoza dhe vendin në frigorifer. Berries, gatuar në këtë recetë nuk do të humbasë e shije, shije dhe vitamina.


Në rrush pa fara i zi berries përmbajnë pektin, të cilat janë në gjendje të lidhen dhe të hequr substancave toksike nga trakti gastrointestinal të trupit. Për shembull, kripëra shumë toksike të metaleve - merkurit, kobalt, plumbi, stroncium dhe elemente të tjera radioaktive. Prandaj chernosmorodynovoe jam, jam, pelte ose marmelatë mund të hani dhe për këtë qëllim, dhe për përmirësimin e microflora zorrëve dhe të normalizohen tretje. Dhe ju mund të përgatitur këtë recetë për reçel. Si për të bërë reçel me rrush pa fara e zezë. Për përgatitjen e pelte zi rrush pa fara, të marrë 1 kg fruta të pastër, 300-450 gram sheqer, fiksime përmes një mulli mishit.

Pastaj kuzhinier për 10 minuta, shtoni sheqer dhe kuzhinier deri tenderit përsëri. Si për të përgatitur futjen e frutave të zi rrush pa fara. Ajo duhet të marrë 25 gram manaferrat rrush pa fara, krijoj 250 ml ujë të valë. Pas 2 orë, ikjen. Atëherë ju mund të pini një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë, duke shtuar sheqer nëse dëshironi. Si për të përgatitur infuzion të lë të zeza rrush pa fara. Merrni 1 tbsp. lugë gjethe rrush pa fara dhe vlim 2,5 gota ujë të valë. Pas 04:00 filtër. Pini një gjysmë gotë 4 herë në ditë. Infuzion të lë dhe buds mund të pini për gurë në veshka, cystitis dhe pyelonephritis si një diuretik i mirë. Gjithashtu në hidropizi, përdhes, reumatizmi, dhimbje në nyje, sëmundjet e lëkurës dhe skrofull tek fëmijët.

Mos harroni, lë rrush pa fara korrur në maj dhe qershor. Si për të bërë çaj me currants zi. Get fruta rrush pa fara - ata duhet të jetë i freskët dhe të thatë. Merrni 3-5 gram gjethe të thata, derdh të gjithë të njëjtën gotë me ujë të valë, zaparyty 10-20 minuta. Pas tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë - xham dy ose tri herë në ditë si një çaj. Çaji i përgatitur ka veti anti-kancer. Si të gatuaj lëng e rrush pa fara e zezë. Për përgatitjen e lëng Blackcurrant duke përdorur currants plotësisht të pjekur. 1 kg e manave grimcuar shtoni 2 gota ujë të ngrohtë, përzierje është ndezur për të bërë atë të nxehtë.

Pas gjysmë ore ju mund të shtrydhur nga lëng. Tani para se ju derdh në bankat, ajo është e nxehtë në 85 ° C. Bankave më parë pasterizuar. Ju vetëm mund të shtrydh lëng të frutave të zi rrush pa fara. Merrni një filxhan çerek me 1 tbsp mjaltë të tretur në 1 filxhan me ujë, 3 herë në ditë. Për të përgatitur pije e frytit të currants zi të marrë 600 gram lëndë e parë që duhet të fshij nëpër një sitë, shtoni 5 lugë shekull mjaltë dhe përzierje tërësisht. Merrni, duke shtuar një copë akull ushqimor ose pak ujë sode. Lëng është përdorur në sëmundjet e traktit urinar dhe veshkat, kollë së mirë, bronkit, infeksionet respiratore, diarre, përdhes, dhimbje koke.

Një multivitamin mirë dhe drogës antiscorbutic. Përzier me sheqer ose mjaltë në një 1: lëng 2 raporti është i mirë për uljen e presionit të gjakut në hipertension dhe parandalimin e arteriosklerozës. Lëng rrush pa fara është përdorur për çrregullime metabolike, sëmundje e duodenum, sëmundje të mëlçisë, ulcera në stomak, anemi, gastrit me aciditet të ulët. Lëng i rrush pa fara e zezë neutralizon viruset B1 dhe A2, imunitet në mënyrë të konsiderueshme në rritje. Me pak fjalë, hani currants zi nga kjo do të tingëllojë vetëm.