Gjëra për të bërë në Bath


Sauna - një traditë e vërtetë për shumë. Gjatë këtij procesi, jo vetëm larë dhe steamed si pushimi trupin tuaj dhe shpirtin. Përveç dush duhur promovon shërimin e të gjithë organizmit. Por çfarë duhet të bëjmë në banjë për këtë dhe çfarë nuk e di çdo gjë. Unë do të përpiqemi për të sqaruar këtë çështje. Çfarë është kaq e dobishme për dyshen e trupit tonë? Nën temperaturë të lartë dhe ajër me lagështi dhe ujë në ndryshim metabolizmit në qeliza.
Kjo aktivizon sistemin imunitar dhe rrit rezistencën e të gjithë organizmit. Në dhomë me avull është rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe të pastër atë, duke rritur efikasitetin dhe prodhimi i muskujve janë aktivitet i dëmshëm.

Ky efekt mund të rritet duke përdorur fshisave dhe masazh duke përdorur atyre pohloskuvannya, drejtimin e saktë të ajrit të nxehtë me trupin. Sipas banjë para se do të duhet për të blerë venit dhe të mësojnë se si për të avull dhe duke bërë masazh. Sigurisht, duhet të merrni një masazh partner (naparnitsa). Bath trajnon anijeve dhe ndihmon për të përballuar mirë me qarkullim të dobët. Në një seancë në një person dush mund të humbni deri në një litër lëngjeve përmes djersës. Me djerse nga toksina nga trupi dhe. Prandaj, ne rekomandojmë për të sjellë një çaj termos mëdha ëmbël me një normë pak prej 1 litër për person dhe biskota, biskota.


Temperaturat e larta në avull shkakton një person për të marrë frymë më shpesh, ai bëhet një lloj ushtrimi për mushkëri. Një nga traditat është një dush të ftohtë apo dush pas pishinë avull. Ajo trajnon dhe forcon enët e gjakut dhe zemrën, përveç aktivizimin e metabolizmit. Megjithatë, ata që kanë probleme me zemrën më mirë të mos rrezik dhe për të shmangur temperaturat ekstreme. Çfarë tjetër për të marrë një dush? Sigurisht, të marrë një peshqir të madh dhe rroba të pastra, fletë, të jetë i sigurt fshesë, pastrim furnizimet, kapak mbrojtës bannuyu në dhomë me avull, kapur si shtuf, gërshërë, pantofla, krehër. Ju gjithashtu mund të marrë një peshqir të vogël, furçë masazh dhe disa të lëngshme për të pirë (lëng ose çaj).

Shumë të marrin me vete diçka për të ngrënë, krem, scrubs, etj Në banjë duhet së pari të del me të larë papastërtitë nga lëkura në trup nuk e thithin atë nga lëkura. Dhe, prandaj, ajo do të duhet për të sjellë sapun. Si te zgjidhni një fshesë për një banjë? Në vendin tonë shpesh ndryshon nga llojet e ndryshme të drurit. Më të popullarizuara të twigs thupër besoj. Por, materiali fillestar për ta mund të jetë lisi dhe bli, dhe madje eukalipt. Gjithashtu përdorimi fshisave me hithër dhe pisha pemë. Zgjedhja varet mbi fshesë tuaj në zonën tuaj, dhe në çfarë efekti ju dëshironi. Eukalipt ka agjentë antibacterial, gëlqere gjithashtu stimulon gjëndra djerse dhe thupër përmban substanca të cilat kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

Oak fshesë është gjithashtu një pjesë e tannins. Ajo është aq e thatë dhe nuk e djeg trupin. Nëse fshesë freskët - kjo nuk kërkon trajnim shtesë, dhe në qoftë se thatë - ajo duhet të zaparyty. Për të filluar, pije atë, atëherë mbani në ujë të ngrohtë, gradualisht duke rritur shkallën e saj. Cover tas me një fshesë në krye - le të proparytsya siç duhet. Në mënyrë që të rrisin efektin terapeutik të banjës, derdh në zierje e gur e bimëve - nenexhik, gëlqere, trumzë ose kamomil. Por nuk e teproj - në një pellg me ujë të marrin jo më shumë gota e supë. Për të përgatitur zierje e përzierje barishte derdh në tigan dhe i hedh ujë të vluar, të mbuluar fort.

Hold pan rreth ngrohjes ulët për disa orë (deri në gjashtë). Pa hequr kapakun, të ftohur. Përdorni supë filtruar. Këshilla të tjera Mos harroni të palë dhe mbrojtja e kokës. Së pari, flokët duhet të jetë e thatë, ose ata mund të shpejt, dhe së dyti, të jetë i sigurt për të përdorur një "kapak" mbrojtëse. Ajo mbron dhe flokët nga të nxehtit, dhe ju nga mbinxehjes. Kur ju së pari erdhi në banjë, dhe nuk e di ku të fillojë, nuk nxitojnë të ngjiten në raft të lartë. Ka Temperatura më e lartë, dhe zakon ajo mund të dëmtojë. Për të filluar, uleni ose shtriheni në fund. Në rastin ideal, natyrisht, gënjeshtër.

Pastaj një palë e veprimit është më uniforme. Monitor kusht juaj nuk perehrivaytesya. Mbinxehje nuk përshpejtohet nga substancave të dëmshme dhe djersitje, dhe mekanizmave të shkaktojë tendosje të termoregulacionit. Mos lejoni marramendje dhe përkeqësim të përgjithshme - të shkoni në një dhomë të ftohtë. Ju mund të rrotullohen vizitë në dhomë me avull dhe më gjerë. Kjo është bërë e mirë në një banjë me 4/3 e temperaturës masë detyrë. Por procesi steaming nuk duhet të marrë më shumë se tre orë. Rishtar nuk është mirë që të përpiqen dhe të shpenzojnë një apo dy ngjarjeve të një palë e pesë-shtatë minuta. Kur larjen e lëkurës steamed përveç fshesë, e bërë përdorimin e mirë të scrubs tyre.

Në faktin, pastrim përfaqëson grimcat e ngurta bashku me bazë. Për të pastruar lëkurën pas një dush është e mirë për të përdorur mjaltë natyrore. Ai jo vetëm të pastruar lëkurën, por edhe të japë efekt ushqyese dhe anti-celulitit. Si edhe
Ju mund të përdorni pastrim sheqerit. Vetëm paralajmërim - të jenë të kujdesshëm me përdorimin e saj në lëkurë të ndjeshme dhe nuk zbatohen sheqer në sy - ju mund të plagosë lëkurën delikate. Një tjetër mënyrë e shkëlqyer për të pastruar lëkurën konsiderohet një bazë normale kafe lënë pas shpërthyer. Ajo mund të jetë e kombinuar me vaj ulliri dhe merrni pastruar madhe dhe agjent ushqyes.

Si për të larë flokët pas një dush, duke përdorur për këtë qëllim me ujë në të cilën ju zaparyuvaly fshesë. Kjo do të bëjë një ndikim pozitiv në flokët e kokës. Nuk ka nevojë të bëjë me një banjë birrë, kështu që nuk do të joshet për të pirë holodnenkoho birrë gjatë trajtimit dush. Ajo mund të jetë i rrezikshëm për sistemin kardiovaskular. Zëvendësim birrë më i mirë lëng i freskët ose çaj bimor. Bath mund të jetë mik i juaj i përsosur në ruajtjen e shëndetit. Por mos harroni se këto procedura kanë një numër të contraindications. Këto përfshijnë sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, disa sëmundje të frymëmarrjes, sistemin nervor, sistemin musculoskeletal, veshkat, traktin gastrointestinal, lëkurë, dhe madje edhe disa sëmundje gjinekologjike.

Në mënyrë ideale, para se të shkojnë në banjë, bisedoni me mjekun tuaj. Ndërsa kjo procedurë nuk do të sjellë ndonjë befasi të pakëndshme, dhe do të jetë një pushim i mirë. Catherine, www.
rasteniya-lecarstvennie.ru