Çfarë pije janë pilula për dhimbje koke


Çfarë duhet të marrë për një dhimbje koke - kjo nuk është vetëm një herë ose dy herë ballafaqohet me shumë njerëz në vit. E pra, dikush dhimbje rrallë mërzit. Por Toka është sigurisht asnjë person i vetëm që ka ndonjëherë në jetën time nuk vuajnë nga dhimbje koke. Shkaqet e saj janë të ndryshme nga mungesa e thjeshtë e gjumit dhe duke përfunduar me probleme të rënda shëndetësore (encefalopati, tumoret, etj). Ata të zvogëlojë cilësinë e jetës, pacientët të bëhet nervoz. Natyrisht jetojnë me një dhimbje koke të vështirë, nganjëherë ai thjesht nuk është dhënë, nuk i bëjnë asgjë. Prandaj rritje te farmacia më e afërt është e pashmangshme. Dhe duke shkuar në sytë e saj të drejtuar nga bollëkun e barnave, të cilat (gjykuar nga reklamat) premton nuk është një mrekulli.

Pra, çfarë duhet të pini, se pilula dhimbje koke që ata jo vetëm të lehtësuar gjendjen e përgjithshme, por ende nuk e lënduar? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetje në mënyrë të qartë e vështirë. Të gjitha përsëri qëndron në shkakun e dhimbjes doli, e cila shërben si pikënisje për një përgjigje. Çka e shkakton epërsinë dhimbje koke? Migrenë - një nga shkaqet më të zakonshme. Në këtë patologjie dhimbja e shkaktuar nga çrregullime të origjinës vaskulare. Gjatë sulmit enët e trurit zgjerohet dhe po ushtrojnë presion mbi nerva pranë. Pra, të marrë pilula dhimbje nevojë të tillë që ata të lehtësuar gjendjen (dhimbje filmuar) dhe ndikojnë të njëjtën arsye (enët e gjakut Dilated).


Hape më efektive migrenë gjetën në vijim: • Ergotamine. Produkt përmban alkaloide ergot, veprimi i saj ka për qëllim ngushtimin e enëve të gjakut (kryesisht arteriolat) dhe një rënie në volumin e gjakut merr në tru. Pini sa duhet në fillim të një sulmi apo edhe gjatë atmosferë.
Ergotamine duhet të merren me kujdes, ajo shkakton efekte anësore: shkelje fron (diarre), të përzier, të vjella, redukton rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Trupi i njeriut është në gjendje të prodhojë substanca të veçanta që zvogëlojnë efektin terapeutik të drogës, e cila nga ana çon në një rritje në dozë. Me kalimin e kohës, nuk është varësia ndaj drogës.

Prandaj Ergotamine përdorur nuk zgjati. Kundërindikimet për përdorim dhe sëmundje vaskulare, sëmundje peptike ulçerë, shtatzënisë (duke shkaktuar kontraktimet e muskujve të mitrës, duke çuar në abort spontan). • Amitiriptilin. Është më shumë se antidepressant medikamente dhimbje. Por ai kryhet edhe në lehtësimin e sulmeve migrenë për shkak të faktit se disa efekt në migrenë shkakton faktorët (stresin, rregullojnë humor, përmirëson fle). Efektet anësore: marramendje, goja e thatë, nuk ka qartësi të vizionit, goja e thatë. • Bellehral. Ai përbëhet nga alkaloide Belladonna dhe barbiturates (phenobarbital). Veprimi Qetësues (qetësimin) dhe të nervave e gjerë (parasympathetic dhe dashamirës).

Këto pilula nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe glaukoma. Numëroj edhe shkaqet e tjera të dhimbje koke dhe pije dhimbje koke në këto raste: 1. presionin e reduktuar të gjakut (BP). Në këtë rast, shumë i mirë tsitramon P, përmban kafeinë, paracetamol dhe acid acetil salicilik. Dy komponentat e fundit janë obezbolyvayusche dhe kafeina rrit presionin e gjakut. 2. Tensioni i lartë i gjakut. Ka shumë drogë presion në rënie e gjakut, në çdo rast ata janë të zgjedhur në mënyrë individuale. Kështu, ata tërthorazi lehtësimin e dhimbje koke. • katapresan. Kjo është një alfa-bllokues.

Ajo ul presionin e gjakut dhe në këtë mënyrë parandalon vasodilation, e cila është përdorur me sukses për të ulur presionin e gjakut dhe lehtësimin e dhimbje koke me origjinë vaskulare (migrenë, vertebrobazylyarna dështimit). Kundërindikuar gjatë shtatzënisë. • Propanalol (Inderal). Kjo është një bllokues beta, ajo punon me uljen e presionit të gjakut dhe ndalon vasodilatation. Përveç kësaj, ajo mund të dobësojnë efektin e stresit në trup. Ajo është përdorur si në sulm dhe më gjerë. Kundërindikimet: shtatzënia, diabet, hipertension. Përdoreni me kujdes në: sëmundjet e traktit gastrointestinal, zemrës, mushkërive (rastet e përshkruara e sulmeve të astmës në pacientët që marrin Propanalola). 3.

Dhimbje koke ndonjë etiologji (trauma, mungesa e gjumit, stresi, tension të ulët apo të lartë të gjakut, alergji, ekspozimi ndaj substancave kimike dhe toksike, nevralgji, lodhje, etj). Në këto raste, si një droge të ndihmës më shpesh të përdorura Ibuprofen. Ky medikament ka anti-inflamator, antipiretik dhe efekt analgjezik. Ai ka gjithashtu Kundërindikimet gastro-intestinale traktin në alergji akute të drogës vetë, e disa sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, rritja e koagulimit të gjakut, shtatzëninë (me kujdes), "astmës aspirinë", etj Efektet anësore: gjakderdhje dhe nxitëse sëmundjet traktin gastrointestinal dhe të tjera Sedalhin, Tempalhin, baralgin, Ketanov, Analgin - të gjitha këto pilula mund të merren për dhimbje të çdo lloji, por veçanërisht admiroj ata nuk është e nevojshme.

Ata japin lehtësim vetëm përkohshëm pa ndikuar shkakun e vërtetë të sëmundjes. Është më mirë që të konsultoheni me mjekun, por ai do të jetë në gjendje për të përcaktuar shkakun dhe të fillojnë të ndikojnë atë nga droga të përshtatshme. Alex,