Çfarë mund të bëni me blueberries


Blueberries - një kokrra të kuqe shërim që vjen në pelte gatim, bllokim boronicë lëng. Dhe me boronica mund të gatuaj supë, lëng, lëng, pije ëmbëlsirë. Boronica të freskëta, spërkatën me sheqer pluhur, dhe shumë e shijshme. Nëse ju vetë do të mbledhin boronica, ju e dini - më i mirë i manave të rritet në bar pyje të rralla bredh. Recipes për boronicë. Supë me boronica të freskëta. Lahen 600 gram fruta, vendin në një tigan, të mbuluar me ujë dhe vlim me 2 tbsp. l. sheqer, oreks limon dhe kanellë për shije, pastaj shtoni 1 tbsp. l. miell patate, para-holluar në ujë të ftohtë.

Vlim. Kur një tabelë pour 1 filxhan verë të bardhë ose një gotë me krem ​​të freskët. Supë me boronica të freskëta me dumplings. Vlim 600 gram fruta me kanellë, filtër, fshij nëpër një sitë, e vënë në zjarr, shtoni 200 gram sheqer, të ngrohta. Para se të shërbejnë, të vënë dumplings supë. Ata gjithashtu gatuaj në ujë të ëmbël. Shtoni në ujë supë, e cila zier dumplings. Supë me boronica të thata. Boil 1,5 gota e manave, shtoni në filxhan supë salcë kosi. Tea. Tea gjithashtu mund të jenë të përgatitur nga boronica. Për këtë qëllim, 100 g të boronica të thata mbushur një litër ujë dhe kuzhinier për 5 minuta. Pastaj të lënë për një orë e filtër, shtoni sheqer dhe lëng limoni për shije.Komposto. Për të përgatitur komposto e blueberries merr mbi 1 kg manaferrat pjekur, pije me ujë të ftohtë. Kavanoza pasterizuar, të mbushur ato manaferrat, pour shurup vlimi. Për zgjidhjen shurup e 1 kg sheqer në 1 litër ujë të valë. Morse. Morse si komposto mund të jenë të përgatitur nga boronica të para. Për ta bërë këtë, një gotë lëng boronicë përhap litër ujë të ftohtë, shtoni 100 gram sheqer, ftoh në 12:00. KISSEL. 50 g të boronica të thata larë në ujë të nxehtë dhe derdh 500 ml ujë të ftohtë, vlim për 20 minuta deri manave të tenderit. Filtër zierje pure frutin me një lugë dhe derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban, tendosje në një tenxhere me supë.

Vendos e sheqerit në 3/4 filxhan, çiban dhe derdh 2 lugë holluar me ujë. l. niseshte patate. Hot boronicë pije. Mix blueberries me një gotë lëng 150 ml shurup vanilje, pastaj derdh të gjitha 0,5 litra ujë të valë dhe përzierje. Pije ëmbëlsirë. Me 600 gram boronica shtrydh lëng, shtoni një gotë krem ​​i ftohtë, 100g e sheqer pluhur dhe përzierje çdo gjë. Blueberries grimcuar me sheqer. Lahen 1 kg fruta të freskëta pjekur, pastaj t'i shtypë me një lugë druri në një tigan smalt dhe ngrohur në 60 ° C. Put 1 kg sheqer, të gjitha trazim, ngrohur në 70 ° C, u përhap një kavanoza djegur.

Blueberries me currants zi, pure me sheqer. Përgatitja boronica pure 1 kg dhe 0,6 kg pure zi rrush pa fara, llokoçis, shtoni 1.9-2,0 kg sheqer. Llokoçis përsëri dhe ngrohur në 80 ° C, atëherë vë një kavanoza djegur. Mbuluar ato me kapak metalike dhe pasterizuar në ujë të valë. Roll up kapak metalike dhe zhvillohet me kokë poshtë për të cool. Carolina