Çfarë të hani mom gji në muajin e parë pas lindjes


Shtatzënia dhe lindja ndoshta ngjarjet më të rëndësishme në jetën e çdo gruaje. Por ata janë pas, ajo ishte një kohë e lumtur për të amësisë, dhe ajo gjithashtu kërkon trajtim të veçantë për herë të parë. Fëmijë ka nevojë për një dietë të shëndetshme, dhe se qumështi i nënës sime. Për ta bërë asnjë të keqe "gunga të vogla" në heshtje wheezing në gjoks dhe çlodh natyrisht çdo grua e pyet veten pyetjen: "Çfarë mund të hani ushqimin time mom në muajin e parë pas lindjes?". Kjo është dhe bisedoni me. Pse është e rëndësishme të ushqyerit e duhur pas lindjes? Nuk ka asnjë vend në botë ku ka propagandë gji. Dhe të gjithë e dinë qumështin e nënës sime - të lëngshme më të çmuar për vetëm lindur një njeri të ri.

Prandaj është e rëndësishme që porsalindur ishte "i pastër" dhe kalori qumësht, e cila do të ndihmojë atë të përshtaten me jetën extrauterine. Qumeshti i gjirit nuk duhet përmbajë plumbin ne formen e alergene (çokollatë, fruta agrume), konservues, bakteret, etj Prandaj, të ushqyerit nënë pleqsh në këtë kohë është e ndryshme. Se ajo do të ndihmojë të krijojë traktin gastrointestinal të porsalindur, të çlirojë apo të zvogëlojë dhimbje barku dhe formimin e gazit në zorrë e tij. Por, për lindjen e dhënë kohët e fundit nuk ka "Gjëja më e mirë" dietë. Nuk janë vetëm udhëzime të përgjithshme. Pas trupit të çdo fëmijë individual dhe të gjithë reagojnë në mënyrë të ndryshme.


Çdo nënë duhet të marr ushqimin e tyre, duke u fokusuar në mënyrën se si fëmija reagon, se si do të kryesojë tij dhe shëndetin e përgjithshëm. Çfarë do të të gjithë kjo nuk do të merrni të hutuar, është e dëshirueshme që të ketë një blog dhe të festuar të gjitha ndryshimet që ndodhin me fëmijën pas futjes së një produkti të ri. Është e rëndësishme të mbani mend se ndryshimet nuk mund të jetë në të njëjtën ditë, por shumë më vonë në disa ditë. Ndonjëherë kjo është një skuqje të lëkurës alergjik të lëkurës. Lokalizimi i saj më i shpeshtë: faqe, kokës, lëkura prapa veshëve, të lëkurës folds. Pra, çfarë ju mund të hani? Ndoshta më e saktë për të filluar me të, atë që nuk është. Ju nuk mund të hani ato ushqime që nëna ime gjatë shtatzënisë nuk e përdorin.

Trupi i foshnjës nuk është i njohur me ushqim, dhe kjo mund të shkaktojë një reaksion alergjik në të. Krejtësisht të përjashtuara: • çokollatë; • frutave agrume, luleshtrydhe, raspberries, banane; • kafe, çaj i fortë; • mjaltë; • alkool; • Të gjitha ushqimet që përmbajnë preservatives dhe rrit prodhimin e gazit (fasule, lakër, shumica e perime të papërpunuara, kungull, kastravecat, lakër); • ketchup, majonezë; • rrush; • Disa produkte që përmbajnë pigment të kuq (domate) për shkak të faktit se fëmija mund të jetë alergjik ndaj tyre. • salcice, i tymosur; • Sweet dhe pije të buta; • pulë yndyror dhe supë peshku; • Nuk rekomandohet shumë i ëmbël dhe miell; • duhet të jenë shumë të kujdesshëm me ekstrakte të ndryshme bimore dhe mundësitë e zhvillimit bimor përmes të njëjtit reaksion alergjik; Përndryshe, të gjitha ndalesat individuale dhe varet nga sa fëmijë do të reagojnë ndaj tyre.

Pra, kur nëna ime vendosi që të provoni diçka të re dhe të shijshme është më mirë për të bërë atë gradualisht dhe një produkt. Ushqimi i saj duhet të jetë mirë trajtohet termikisht për të shmangur marrjen në fëmijëve të patogjene. Më poshtë është një menu mostër pas lindjes. Por ky është një rekomandim dhe jo një udhëzues për kopje të verbër. Dy ditët e para: • dy litra lëng. Ju thjesht mund të filtruar ujin, ujë mineral pa gaz, dhe çaj unsweetened dobët, çaj kamomil ose hithër. • bukë të thatë ose të thata bukë kokërr dje. • Buckwheat qull gatuar në ujë salcë vaj luledielli.

• Nuk është një pjesë e madhe e djathë. • Well-gatuar yndyrat viçi. • Jo më shumë se 3 arra. Që nga dita 3, shtohet në dietë: • mollë furrës. • Perimet pjekur, të ziera, steamed (lulelakër, turnips, kungull i njomë). • kefir ose bifidoprostokvasha. • Gjalpë. • wholegrain drithëra. • supave vegjetarian. • Bran për parandalimin e kapsllëk. • Fluid është e kufizuar në 800 ml - 1 litër. Fakti që llogaritë kjo periudhë për rritje të qumështit dhe fëmija nuk menaxhon të gjithë thith.
Nga 7 ditë janë të lejuar për të shtuar dietë produktet e mëposhtme: • Peshku nuk zier yndyror.

• supë vend i dobët, jo kockave. • oriz Brown. • Cheese. • Millet Qull. • Fresh gjelbër mollë ose varieteteve të verdhë. • Ekstraktet e bimëve janë anuluar, dhe shuma e rritet fluide me 2-2,5 litra në ditë. Deri në 21 ditët e jetës fëmija ka rindërtuar zorrë, pothuajse të gjitha sistemet e saj enzimë të veprojë në mënyrë të plotë. Zorrë populluar florës normale të zorrëve. Kjo ju lejon për të zgjeruar më tej dietë kufij. Ju mund të: • pulë të zier dhe vezë. • limon, dardhë. • patate të pjekura në lëkurat e tyre. • panxhar gatuar. • biskota kimik këndshëm. • Bollgur. • Nëse nëna është e produkteve shumë tolerante sojë, ato mund të shtohet në dietë.

Këtu, ndoshta, dhe të gjitha këshilla të përgjithshme për atë që ju mund të hani ushqyerjen me gji gjatë muajit të parë. Zgjeruar më tej dietë gradualisht duke pasur parasysh se si të përgjigjen në trupin e ri produktet fëmijën. Këtu gjëja më e rëndësishme - durimin e nënës sime. Alex,