A dhe Don'ts gjatë shtatzënisë


Nuk është sekret që gjatë shtatzënisë një grua ka nevojë për një shumë në jetën time ndryshuar. Grua shtatzënë duhet të shihni dietë dhe rutinë e përditshme, të them lamtumirë zakone të këqija, lexoj shumë literaturë të dobishme dhe çdo gjë vetëm për të fëmija ka lindur i shëndetshëm. Ndonjëherë diçka ka për të vërtetë të heqë dorë, dhe nganjëherë vetëm nevojë për të bërë ndryshime. Më shumë do të diskutohet në lidhje me çfarë mund dhe nuk mund të bëjë gjatë shtatzënisë. Që nga kjo temë është shumë e gjerë, ajo mbulon të gjithë "çfarë mund dhe nuk mund të" dështojë, kështu që ne vetëm prek në disa pikat kryesore të vegjël. Çfarë duhet të bëni gjatë shtatzënisë?

Nëse jeni duke përdorur për të kujdesen rregullisht për veten e tyre, manikyr, pedikyr, aplikuar në fytyrë dhe flokët maska ​​gjatë shtatzënisë braktisë ky krejtësisht i panevojshëm. Në të kundërtën, njeriu është e këndshme për të parë ju të bukur. Vetëm në vend të marrë pjesë në sallonet e bukurisë, SPA organizojmë drejtë në shtëpi. Nëse ju jeni pronari i lëkurës me vaj, të bëjë një maskë patate. Për ta bërë këtë, ju duhet të hekura patate, shtoni një lugë gjelle miell dhe llokoçis. Paste gati aplikuar në fytyrë për rreth 20 minuta. Nëse keni lëkurë të thatë ju mund të gatuaj maskë ushqyes dhe hydrating me vaj ulliri.


Dy lugë vaj duhet të jetë e ngrohtë rreth ngrohjes ulët, thith ato sfungjer dhe të aplikoni në fytyrë. Por thonjtë do të jetë e mjaftueshme për të prerë, bluaj dhe nevrikos. Dhe çfarë? Polish gozhdë gjatë shtatzënisë nuk mund të përdoret. Besohet se udhëtimi ajror nuk do të sjellë dëm për fëmijën, sepse ajo është e mbrojtur nga faktorët e jashtëm lëngun amniotik. Në fakt, nëna e ardhshme duhet të shmangin fluturime të gjata, sidomos në tremujorin e parë të shtatzënisë. Në çdo patologji (preeclampsia, Mungesa e oksigjenit të fetusit, kërcënimit të ndërprerjes) dhe komplikime nuk duhet të marrë rreziqe.

Në shtatzëni normale një grua duhet të pini 2 litra përditshme fluide. Vetëm për përdorim të tepërt të çajit të zi dhe kafe - harroj. Ata të parandaluar rrjedhjen e shkaktojnë hekur pagjumësia në fetusin dhe nënën shtatzënë, përshpejtuar zemrën. Kliko pije të dobishme mëposhtme si komposto frutash, lëngje të freskëta, çaj bimor, hips supë, smoothies frutash me manaferrat, i nevrikosur me sheqer. Në lëngje për absorbimin më të mirë duhet të shtoni pak vaj ulliri dhe pini menjëherë pas përgatitjes. Gjithashtu, broths perimeve dhe lëngje duhet të merret 15 minuta para ngrënies apo në mes të ngrënies. Gjatë vakt pije vakt nuk është e nevojshme - ajo do të përkeqësohet thithjen e ushqyesve.

Gratë shtatzëna janë të inkurajuar që të ndjekin mësimet në aqua gjimnastikë. Ushtrimet në ujë - kjo është një mjet i madh që heq dhimbje barku, supet lënduar, normalizes presionin e gjakut, trajnon muskujt, relakson përsëri, dhe përgatit trupin për lindjen e fëmijës.
Megjithatë, për fat të keq, është një contraindication për këto klasa është e shkarkimit kronike dhe të rënda vaginal. E pra, në qoftë se trajnimi në aqua gjimnastikë do të zhvillohet nën mbikëqyrjen e një mësuesi i cili do të marr një program për stërvitje. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që uji në pishinë ishte pastruar pa përdorimin e klorit. Kjo është vetëm e rëndësishme në qoftë se ju jeni alergjik në atë reagim. Që shumica e grave shtatzëna vazhdojnë të punojnë gjatë shtatzënisë gjithashtu duhet për të bërë atë siç duhet.

Nëse keni shpenzuar shumë kohë në kompjuter, të bëjë çdo orë 5 minuta pushim, gjatë së cilës ajo është e nevojshme për të kryer ushtrime për sytë. Qëndroni në dritare, shikoni në distancë, dhe pastaj - në dritareje. Pra, bëni 10 herë. Ky ushtrim do të lehtësojë tensionin e syrit. Qëndrimi në tavolinën tuaj duhet të ndryshohet rregullisht, ndërsa këmbët dhe duart nuk janë të zatechut. Ajo do të jetë shumë më e lehtë në qoftë se ju vendosni një stol të vogël nën një këmbë tryezë. Gjithashtu, mos harroni se një mënyrë jetese i ulur shkakton hemorroide. Nëse ka vetë transportin, sipas shumë, është e pa kuptim për të përdorur një taksi ose të shkojnë me autobus.

Por ka edhe disa kushte të caktuara. Është e nevojshme që të heqin dorë ngarje, në qoftë se ju të përjetojnë të paktën një vit, ju ndiheni të pasigurt në rrugë, shumë nervoz. Ai e konsideron veten një shofer i mirë? Gjithsesi përzënë me kujdes. Kushtet kryesore të sigurisë - korsi ekstrem e drejtë dhe të shpejtojë që nuk i kalon 60 km / h Mos ngisni makinën nëse ndjenja të këqija.. Ndoshta atë ditë do të jetë më mirë dhe do të qëndrojnë në shtëpi. Mundohuni të mos merrni hutuar nga telefonata, mos e kaloni regjistrues dhe marrësi ndërsa ngarje. Ata që përpiqen për të arrij pa shmangje hezitim. Besohet se në qoftë se një grua shtatzënë embroiders, knits, weaves dhe rruaza bizhuteri dantellë e thurur, ngatërruar në kordonin.

Psikologët besojnë se klasa e tilla janë kontrast të dobishme dhe të përmirësojë vetë-respekt, shëruar, zbut sistemin nervor e grua shtatzënë. Dhe më shumë
A dhe Don'ts gjatë shtatzënisë : - Pranimi tubs padëshiruar nxehtë - të ecin në takë të lartë - squeezing veshin veshje - të jenë të kujdesshëm me sport (përveç pishinë dhe një ushtrime projektuar posaçërisht) - kujdes me drogë, jo të gjithë ju mund të pini tani - kujdes me ushqim që shkakton alergji - studim etiketë - ngjyroset flokët tuaj, të bëjë thekson, permanent, siç do erë me aceton, amoniakut - mundësisht jo të bëjë tatuazh gjatë shtatzënisë - nuk mund të bëhet agjërimi ditë gjatë shtatzënisë, si ushqimin tuaj dhe fruta nuk duhet të jetë një "i shprishur" dhe varfëruar - nuk mund të jetë i veshur në telefon celular bark - jo gati duke qëndruar pranë një mikrovalë të punës gjatë shtatzënisë mendoj kryesisht për mirëqenien dhe shëndetin e fëmijës tuaj.

Ky është çelësi për një shtatzëni të suksesshme dhe lindjes. Elvira,