Çfarë të gatuaj spinaq


Dëshira për të bërë një herbivore na vizitoni në momentet më të papritura. E gjelbër dhe më shumë! Ukropchyk! Majdanoz! Cilantro! Spinaq! Perimet! Çdo gjë, vetëm për të gjelbër. E pra, kopër dhe majdanoz, për të mos përmendur onions gjelbër dhe marule, ne mund të përtyp dhe pranverë të vijë ndonjëherë në kopsht. Dhe dimër ka për të shkuar në supermarket, duke kërkuar mendueshëm në rreshtat e gjelbër, duke përfshirë bimeve mësipërme të ndjehen të afërm të varfër, dhe peshoj: çfarë me të gjithë këtë bukuri për të zgjedhur? Sigurisht, shumë zarzavate "jetojnë" në shtëpi - në frigorifer - për supave dhe Stews. Dhe në raftet janë kavanoza e bimëve të thata.

Dhe në disa raste ato janë thjesht të pazëvendësueshëm. Për shembull, rozmarinë e tharë është i përsosur me mish derri. Por ju nuk mund të jetë aq e thatë dhe bajat - por ku është shpirti? Ku është e vërtetë shije të freskët? Era e lë të njëpasnjëshëm në mes gishtat tuaj? Ajo ishte e gjelbër, të cilat mund të gjenden në supermarkete tona, ajo sigurisht spinaq. Ngjyra e lëng të tij në mënyrë intensive që ata edhe të bëj të bukur tortë krem. Spinaq përmirëson tretjen dhe largon toksina. Frëngjisht madje e quajti atë të gjelbër "stomak fshesë." Por mjekët janë të bindur se spinaq parandalon kancerin dhe aneminë. I vetmi kufizim: ju nuk mund të hani spinaq për njerëzit që kanë probleme me mëlçi dhe fshikëz e tëmthit.


Dhe përdorimi i saj duhet të jetë i kufizuar për të stomakut dhe përdhes. Pra, me krenari të kalojë nga paketat e zbehtë e spinaq të ngrirë - një tallje e dëshirës sonë për të gjelbër. Edhe byrek me spinaq - dhe kjo është bërë e mirë me herbs freskëta. Vetëm mos harroni: mbani ndërtesë të freskët spinaq të gjatë nuk do të mund menjëherë të jetë në gjendje për të ngrënë - ende do të ngrijë. Procesi spinaq filloi rreth 2000 vjet më parë, në Persi lashtë. Çfarë të gatuaj spinaq? Sot vendet srednezemnomorskyh është shumë popullor me pies spinaq, për shembull, mund të jenë të përgatitur në shtëpi në spinaq stilit grek, shtresa e ziera ku ajo zëvendësit me një shtresë të përbërë nga një përzierje e vezë, qumësht, djathë dhe bollgur.

Si të gatuaj enët e përgatitura me spinaq dhe sallatë spinaq. Një nga më të shijshme dhe të kënaqshme është ndoshta Lyons.
Në shtëpi ajo është gatuar me spinaq të freskët, vezë të ziera dhe proshutë skuqur. Feta proshutë yndyrë me vluar i vënë në spinaq pse është i skuqur lehtë. Furnizimin me karburant të përgatitur me uthull, e cila shpërndarë yndyrat nga pans. Hidh sallatë të nxehtë uthull dhe sasi e vogël të lartë me vezë dhe zbukuroni me bukë e bardhë, skuqur me hudhër dhe shërbeu në tryezë menjëherë. Ndërtesa Cook spinaq si dhe marule zakonisht, të prerë dhe të përziera me perime dhe bimëve të tjera dhe atje janë shtuar, për shembull, karkaleca me salcë hudhër.

Mundohuni të gatuaj në shtëpi sallatë me spinaq gjethe të freskëta. Për këtë saute gjokse pule, shtoni integruar lloj djathi dhe pisha arra. VEGJETARIANËT mund të provoni në shtëpi për të gatuar kërpudha e skuqura me spinaq. Një sallatë romantike darkë, shtoni rose petals - ata janë gjithashtu ngrënshëm. Ka një nevojë të shpërndaj menjëherë. Në përgjithësi, Paint ditë të zymtë të dimrit me gjethe të freskëta! Në mesin e recetave të ndryshme me spinaq, gatim shoved interesante. Si të gatuaj spinaq shoved? Përgatitja e një qepë të mesme, kile spinaq, 2 karafil hudhër, gjethe cilantro 12, kripë, arra spastrimit qelqi, 1 chilli, majdanoz, 0,5 gota e kokrra të shegës dhe lëng shegë merr përsipër spinaq, larë atë me ujë të ftohtë, e vënë në pan.

Hidh një gotë me ujë të valë, rënie 10 gjethe cilantro. Cook rreth ngrohjes të lartë tremujorin e bimëve e një orë me kapak mbi, pastaj rrokullisje në një kullesë. Kur cilantro dhe spinaq të freskët, e shtrydhur duart e tyre të rrëzoni thikën. Pres majdanoz dhe qepë, finely rrëzoni. Hudhër dhe arra, speca dhe sprigs cilantro 2 ti do të zhdukej kripë, i holluar lëng të një shegë. Shto majdanoz melchennuyu dhe qepë dhe trazim. Mix rezulton në masë të spinaq copëtuar, formojnë një top të vogël. Vënë ato në një pjatë, sasi e vogël me fara shegë. Shpërndaj shijshme, dhe prandaj ne nuk do të gatuaj në shtëpi për asgjë spinaq!
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!