Çfarë mund të jetë shkaktuar urth dhe si të shpëtoj prej tij


Pothuajse të gjithë e dinë këtë ndjenjë të pakëndshme. Kjo është për shkak të acidit në stomak në derdhjet ezofag. Sëmundje acid zbaticë mund të ndodhë kur Ulçera në stomak, cholecystitis, gastrit. Por ndonjëherë urth ndodh vetëm pas një darkë përzemërt. Në siklet në stomak ankohen shumë, kjo është edhe ankesat më të zakonshme me të cilat njerëzit shkojnë te mjeku. Pra, le të tani të flasim për atë që mund të jetë shkaktuar urth dhe si të shpëtoj prej tij. Shkaku i urth - një ndjesi të pakëndshme djegie prapa gjoksit mund të jetë medikamente të caktuara. Për shembull, urth të shpeshta pas marrë aspirinë.

Për këtë arsye rekomandohet për të bërë ilaçe që përmbajnë strukturën e acidit, vetëm pas një vakt. Shkaqet e këtij çrregullimi janë të shumta. Urthi mund të ndodhë gjatë procesit të çrregullimit tretjes ose acarim në biliare ezofagut, i cili eshte hedhur ne duodenum të tëmthit, pastaj hyn në stomak, ezofagut. Kjo mund të jetë zhvillimi i sëmundjeve inflamatore të traktit gastrointestinal. Ndonjëherë urth ndodh në njerëz të shëndetshëm si rezultat i kequshqyerjes. Veçanërisht të ndjeshëm ndaj saj janë njerëz që abuzojnë alkool, ushqime të yndyrshëm, me erëza, seasonings e papjekur. Urth mund të shkaktojë fruta acid (mollë, limon, kumbulla), produktet e qumështit, birrë, bukë thekre.


Për të shmangur djegien në stomak, nuk e rekomandojmë që të shkoni në shtrat menjëherë pas ngrënies dhe në urth përjashtuar nga këto produkte ushqimore. Parandalimi i urth. Herbs. Urth mund të përgatisë infuzione. Në pH të ulët të stomakut vënë në një smalt pan 4 lugë barishte balsam limon, 3 tbsp. l. lë grimcuar gjethe delli, 2 tbsp. l. hithër, rigon dhe 1 tbsp. l. Wort Shën Gjonit. Lugë këtë përzierje, derdh një gotë me ujë jo të plotë, të sjellë një çiban dhe pastaj të lënë për 2:00. Tendosje supë me lëng mishi dhe pastaj të marrë atë në 2 tbsp. l. 15 minuta para ngrënies. * Hidh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle fara kopër, të përfundojë enët në 02:00.

Merrni 2 tbsp. l. pamja e urth. Pak minuta përtyp 4-5 kokrra elbi ose të kënaqur, gëlltitjes me pështymë. Ju gjithashtu mund të provoni një zierje e kënaqur me urth. * Blejë në farmaci grimcuar rrënjë gentian, e plotësoni atë me një gotë verë. Insistojnë 20 ditë pa dritë. Pini infuzion mbi 2 shekuj. l. përpara se të hahet. Tarifa e lukthit për urth. Mix 1 tbsp. l. Wort Shën Gjonit, gjethe delli, shtoni gjysmë lugë gjelle lule kamomil. Hidh gjitha 2 gota ujë të valë, të lënë për një orë, duke mbuluar të mbuluar sendesh. Pini lugë gjelle e infuzionit e gjysmë ore para ngrënies. Peas për lehtësimin sulm urth.

Për ta bërë këtë, derdh të valë grusht ujë të bizele të para, të lënë atë në 2:00, kështu që ajo rozparyvsya. Drain, vendin në frigorifer. Pasi të ndjehen shije të keqe në gojë, e vënë atë në gojën tuaj dhe përtyp minuta çift arra. Hikërror Ground heq urth. Ne do të skuqura hikërror në një tigan të thatë deri në ngjyrë kafe të errët. Pastaj bluaj hikërror dhe për të marrë pluhur çikë disa herë në ditë. * Çdo mëngjes fillojnë pjatë tuaj mëngjes me hikërror qull, pini shumë ujë. Mundohuni të kufizoni konsumin e ushqimeve yndyrore dhe djegëse. Urth Eggshell. Vlim vezë hard-ziera, zhvishem tyre nga shell.

Shell bluaj në një shtet pluhur. Merrni gjysmë lugë çaji i saj disa herë në ditë. * Pini ujë alkaline mineral. Get shpëtoj nga urth mund të bëhen tre gllënjka të këtij uji. Nëse ju nuk e dini se çfarë është për të pirë pije alkaline ujit me urth, përpiquni të zgjidhni një që është më e mira për ju - ". Smyrnovskuyu" "Arzni", "Borjomi", "sllave", ose Lëng patate për urth. Shpesh shkaku i urth mund të rritet aciditetin e stomakut. Në këtë rast, ajo do të ju ndihmojë të hequr qafe lëng nga patate të freskëta. Për të përgatitur atë, fshij integruar patate peeled, shtrydh lëng nëpër marlechku. Pini ajo 1 lugë gjelle e gjysmë ore para ngrënies.

Lëng gatuaj çdo ditë. Ajo duhet të jetë i freskët, dyqan ajo nuk mund të. * Get shpëtoj e djegies dhimbshme ndihmon patate të pjekura. Piqem patate në lëkurat e tyre dhe të hani 2-3 copë në ditë. Urth kripë. Ndjenja e djegies, të vënë në gojën tuaj një majë të vogël të kripës dhe rassosite atë, pastaj gëlltitje pështymë kripur. Salt neutralizon veprimin e biliare, duke eliminuar urth. Më hirit dhe shkumës ndihmon me urth. Një sasi e vogël e pure
shkumës tion ose ash letër derdh një gotë e gjysmë ujë dhe pije. Përsëriteni këtë procedurë sa herë që ka urth. Për të eliminuar shkakun dhe të shpëtoj nga urth marrë pak sode buke ose pini qumësht.

Këto fonde do të ndihmojmë, por për fat të keq, disa kohë mbrapa pirja e duhanit. Kjo mund të ndikojë negativisht në statusin e Mukoza stomakut. Ndiqni dietë. Ulja e konsumit tuaj të skuqur, dhe ushqimet acidike nuk pini alkool, sidomos verë. Rritja simptomat e urth promovon duhanin. Pra, të lënë duhanin. Urth i rregullt mund të jetë një shenjë paralajmëruese e traktit gastro-intestinale.
Prandaj, është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun. Unë shpresoj se këto këshilla të thjeshta do t'ju ndihmojë të eleminuar shkakun e urth dhe të shpëtoj prej tij. Cheers! Svetlana,