Çfarë të hani gji mom


Qumështi i nënës - është shpesh vetëm dhe shumë i rëndësishëm fëmija ushqim. Me fëmijën e tij merr të gjitha vitaminat e nevojshme, gjurmë elementet, minerale, proteina, yndyrna, kështu që japin gji dietë duhet të jetë i balancuar, i zgjedhur me kujdes të veçantë, është lënë në dorë të fatit. Edhe gjatë shtatzënisë një grua duhet të fillojnë të shohin se kjo ishte mjaft qumësht në gji. Dhe në të njëjtën kohë është e nevojshme të pyesni se çfarë mund dhe nuk mund të hani të ushqyerit mom. Kjo është ajo që ne do të flasim sot për të ju them se të hahet dhe të ushqyerit me gji nënat kujdesen për të vegjëlit e tyre. Çfarë duhet të hani ndërsa gji moms? Ushqyerit preferencat shije mund të ndryshojë në mënyrë dramatike.

Infermierja duhet të kompensojë të gjitha ushqyesve shpenzuar prodhimin e qumeshtit. Prandaj, nënat dietë duhet të jetë i pranishëm grupe të prodhimeve: fruta, perime, mish, qumësht, miell, vaj vegjetal, lëng. Mish dhe peshk janë të rëndësishme për llojet e ndryshme të mishit janë të pranishëm në racionin, pulave, lepuri, mish qengji, mish lope, mish derri ligët dhe mish tjetër, por ju duhet të jepni viçi preferencë të veçantë. Burim i vitaminës D, kalciumit dhe fosforit do të shpërndaj me peshk, është e varieteteve më të mirë jo yndyrë: krapi, cod, pozitë e lartë, hake, etj Ndonjëherë një fëmijë mund të shfaqë alergjik ndaj peshkut, në këtë rast përdorimi i këtij produkti duhet të shtyhet për aq kohë sa trupi i fëmijës normalisht mund të marrë këtë produkt me qumështin e nënës.


Për gatim mish dhe peshk enët më mirë për të përdorur trajtimin e butë ushqim - gatim, stewing, ju mund ende mish piqem.
Drithëra dhe patate drithëra janë të pasura në fibra dietetike, kështu që ata janë një efekt pozitiv në zorrë dhe të normalizojë operacionet e saj. Sidomos Pronat e dobishme e bollgur, mel dhe hikërror. Ne rekomandojmë përdorimin e bukës trashë, duke preferuar bukë kryesisht të zi. Ushqime të rënda të tilla si patate ose oriz, mund të shkaktojë kapsllëk ose dhimbje barku në të fëmijës, nuk duhet të harrohet. Fruta dhe perime është e rëndësishme për të mbushur nënat e trupit, të ushqyerit minerale dhe vitamina.

Kjo do të ndihmojë perime, manaferrat, fruta dhe perime. Lakër zier ngadalë, kungull i njomë, karrota dhe shumë e dobishme. Për fëmija nuk ka pasur reaksione alergjike, nënat nuk duhet të hanë hudhër, qepë, frutave agrume. Gjithashtu mund të shkaktojë alergji fruta dhe manaferrat me ngjyra ngjyra të ndritshme: mjedër, domate, luleshtrydhe, etj Dardha dhe kajsi mund të shkaktojë diarre fëmijë. Të jenë shumë të kujdesshëm me ta, sepse diarre - është dehidratim. Produktet e qumështit dhe pije Crazy Mom duhet të përfshijë në tuaj produktet e qumështit dietë, sepse me ta është trupi juaj dhe fëmija juaj të marrë sasinë e kërkuar të proteinave dhe kalciumit.

Në qumësht nënë duhet të pini shumë lëngje - pije frutash, komposto frutash, lëng - ajo rrit prodhimin e qumeshtit. Nga norma e zakonshme të pijshëm, infermiere duhet të shtoni të paktën një litër qumësht lëngjeve duhet të jetë gjysma e masës totale. Qumësht i thartuar dhe produktet e qumështit është më e mirë për të përdorur asnjë preservatives ose aditivëve, vetëm përbërësit natyral dhe të freskëta. Yndyrna Mos harroni të përdorni yndyrë. Dieta duhet të jetë i pranishëm si vajra bimore 20-30hr ditë dhe yndyrna shtazore - rreth 20-40hr. Produktet nuk duhet të përdorin pleqsh Kid, ndërsa në barkun e nënës, i është dashur të marrë e përdorur për preferencat shije qumështore nëna sepse ajo në mënyrë dramatike ndryshuar dietën nuk është e nevojshme.

Të shqetësuar për shëndetin e fëmijëve të nënave të hani të gjithë të njëjtë si gjatë shtatzënisë. Ajo duhet të jetë shumë e monitoruar me kujdes reagimin e foshnjës në çdo produkt, veçanërisht në qoftë se ajo është një produkt i ri për fëmijën. nënë pleqsh duhet të përmbahen nga alergeneve aktive, të tilla si produktet e tymosur, vezë, karkaleca të konservuar. Çokollatë, arra dhe mjaltë është alergeneve si forta. Nënat duhet të braktisin çaj të fortë dhe kafe, fëmija fjetur mirë. Ajo është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze, dhe kështu që ata duhet të refuzojë, pije të gazuara ndonjë alkool, duke përfshirë edhe birrë dhe verë nga. Dhe ne redaktuar faqe është shumë e rekomanduar që ju të mësoni produkteve të paketimit në aspektin e jetës shelfin dhe perebyvky e tij të mundshëm dhe përbërjen e komponentëve dhe preservatives E.

Dietë korrekt dhe i balancuar do të japë gji fëmijës qumësht të gjirit të kualitetit të mirë dhe në sasi të mjaftueshme. Dhe mos harroni se gji - është çelësi për zhvillimin e duhur dhe shëndetin e fëmijës tuaj. Zhnm201,