Çfarë e bën për polen shëndetësor


Polen ... ndoshta nuk të gjetur një person të vetëm që nuk do të dëgjojnë e pronat e saj medicinale. Megjithatë, pyetja që i jep shumicën polen shëndetësor tkurje ... Për shkak të kësaj ne flasim tani. Polen me ambrosia - ushqim kryesor për familje bee. Ai ka gjithçka që ju nevojitet për rritjen e pasardhësit, pa vonesë mitër ndalon larvat e bletëve. Ajo ka një ndërtim shumë të ndërlikuar dhe kjo nuk është kuptuar plotësisht. Përmban proteina balancuar, minerale dhe përmbajtjen vitaminë, rreth 50 enzime dhe 240 komponimet aktive, hormonet, acide organike. Duke pasur parasysh këtë, pse do një burrë për shëndetin e tij nuk e përdorë dhuratën e vërtetë të natyrës - polen?

Ajo i jep vitalitet jo vetëm i morie bee, por për ne njerëzit. Në polen është një pronë unik, ajo ka efekt anti-toksik, zvogëlon rrezikun e efekteve anësore nga duke marrë droga, sidomos antibiotikët. Përmirëson traktit digjestiv. Dhe më e rëndësishmja, ajo jep një efekt të fuqishëm të përgjithshme tonik, e cila është veçanërisht e rëndësishme për një person në kushtet e modernitetit. Duke supozuar polen ne ndjehemi rritja e vitalitetit, rrit rezistencën e përgjithshme ndaj infeksioneve. Ajo mund të përdoret jo vetëm për qëllime terapeutike, por vetëm si një produkt dietetike. Ajo ka kohë që janë vënë re, duke shtuar në dietën tuaj të përditshme vetëm një kokrra pak e këtij produkti mrekulli do të kthehet fuqinë dhe gjithçka që ngadalë të na merr në jetën moderne.


Polen është e dobishme për fëmijët dhe të rriturit, ajo ndihmon për të shpejt të rivendosur vitalitetin pas pësimit të sëmundjeve serioze dhe të shpejtë forcimit shëndetin shpërtheu. Oh, modës moderne! Shumë gra në ndjekje të humbjes së peshës të ulen në një shumëllojshmëri e dietat, harruar, dhe kështu ata e privojnë trupin tuaj të ushqyesve ... Por polen për shëndetin e grave bën dhuratën tuaj: ajo ndihmon për të parandaluar efektet e tilla anësore nuk janë të dëshirueshme. Dhe më e rëndësishmja, se ajo është e mjaftueshme për çdo ditë për të ngrënë vetëm 2-3 gram polen (1 ch. L.). Që nga pronat e bleta polen në mjekësi ka filluar të zbatohet më gjerësisht, për të mos përmendur indikacione për përdorimin e tij: * Çdo hepatitit, duke përfshirë infektive dhe toksike.


* Anemia. * Për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak. * Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare, goditje, sulmet në zemër, hipertension. * Sëmundjet autoimune: artriti psoriatik dhe rheumatoid, lupus eritematosus sistemik. * Semundjeve e sistemit tretës: gastrit, ulcera, koliti, pankreatiti, diabetit (pa mjaltit), kolecistit, etj * kancerit. * Fizike dhe lodhje mendore. * Çrregullime endokrine. * Long-ndodhin sëmundje kronike infektive: tuberkulozit, pneumoni, pielonefrit, glomerulonefriti, prostatës, etj * faringjit, grykët, sinusit, ftohjet.

Është e rekomanduar për të kombinuar futje e polenit dhe antibiotikët, ajo mbron mukozën e zorrëve dhe zvogëlon rrezikun e dysbiosis. Plus ajo mund të vrasin bakteret dhe viruset. * Sëmundjet e sistemit nervor: radiculitis, polyneuritis, pagjumësi, etj osteoarthritis dhe osteoporozën, duke pasur parasysh se polen gjetur në një shumë të vitaminës D. * imunitetit Ulur. * Për të ngadalësojë procesin e plakjes. * Vonuar zhvillimin fizik.
Si të përdorin polen? Polen Shitore në një vend të errët deri në 2 vjet. Pini polen pastër për ushqim, jo ​​më vonë se 19 orë, shpërndarjen në gjysmën e një gotë me ujë për gjysmë ore e infuzion me dridhje.

Fëmijët dozë - 1/4 h L.. polen i rritur -. 02/01 h l. Pronat medicinale e bleta polen bëjnë atë një produkt unik për shëndetin e njeriut: Nuk do të jetë për shkak se ajo ka karakteristika të bukur dhe me kënaqësi i jep ajo për ne. Por contraindications për përdorimin e tij, me siguri atje. Ky reaksion alergjik ndaj polenit vetë. Pra, para se ju hani atë "lugë", ju së pari duhet të kontrolloni me kujdes se çfarë do të jetë reagimi për disa nga kokrrizat e saj dhe të konsultoheni me mjekun tuaj për të shqyrtuar të gjitha "fjetur" sëmundjen tuaj. E dashura