Kalë dori, raven, rrikë, marule, kopër shërimin pronat


Pasi verë vjen, perime, fruta, manaferrat, dhe, natyrisht, zarzavate të shfaqen në tryezën tonë. Mbledhura nga shtretër zarzavate - me të vërtetë Mbretëresha e dietë vjetor, një dhuratë e madhe për të forcuar dhe për të mbështetur sistemin imunitar. Në trarëve të freskëta të gjelbra janë aminoacidet që të neutralizoj veprimin e carcinogens, ata janë në një shumë antioksidantë dhe enzimeve që kontribuojnë për rinovimin e trupit dhe shëndetin promovimin. Në gjelbër përmban germanium - një imunomodulator fuqishme që na imbues me joneve të dobishme dhe të na shpëtojë nga substancave të dëmshme. Nëse ju keni faqen tuaj vend, ju rriten bimë të dobishme e gjelbër nuk është e vështirë.

Megjithatë, pa ajo rregullisht blejnë tregun e gjelbër apo në dyqan - askush nuk pengon. Përfitimet e disa prej tyre, unë do të ju them. Lëpjetë Bimë të mrekullueshme shumëvjeçare që mund të rritet një zonë mjaft të vogël, dhe të sjellë përfitime më të mëdha. Pronat medicinale e kalë dori përcaktojë ai përmban vitamina B, C, C, vaj esencial, carotene, minerale (magnez, hekur, kalcium, fosfor), acide organike (acid oxalic, taninet, pirohallovoy, limoni dhe malic). Gjethet Lëpjetë janë përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve shumë. Ato kontribuojnë në thithjen e shpejtë të hemoglobinës dhe hekurit ndihmon vitaminë C.


Lëng oksalik është përdorur si një cholagogue, në doza të vogla - si laksativ, dhe madhe - si fixes. Ajo ka efekte të dobishme për funksionimin e duhur të zorrëve dhe të mëlçisë. Zierje e gjethet e kalë dori - një mjet i domosdoshëm në trajtimin e angina, malcim nullesh, poshtër, për lloje të caktuara të helmimit. Me infuzion të lë dhe rrënjët ndaluar gjakderdhje, lehtësimin inflamacion. Që nga Avicena kalë dori, pronat e bimëve të përdorura në menopauzë mashkullore dhe femërore për lehtësimin e simptomave të pakëndshme. Raven Kjo bimë shumëvjeçare nuk mund të quhet produkt veçanërisht popullor në vendin tonë, por në mjekësi orientale shëruese vetitë e raven me vlerë që nga kohët e lashta.

Në raven përmban fosfor, magnez, kalium, kalcium, acid folik, karbohidratet, proteina, vitamina C dhe E. Ndoshta dikush nuk e pëlqejnë shijen, por karakteristika të bukur raven është ishin mbizotëruese, veçanërisht në fillim të pranverës, kur bimëve të tjera jo e pjekur, perime dhe fruta. Ky është një agjent i mrekullueshëm antiseptik dhe anti-inflamator, ajo është e rekomanduar për rrufë kronike të zorrëve, me një të ftohtë të fortë, kongjestion nazal, sinusit. Infuzion i gjethet e raven, përdoret çdo ditë, rikthen shikimin, është përdorur si një cholagogue, përmirëson zorrë, stomak (në qoftë se ju keni rënë aciditetin e stomakut). Por studimet e fundit tregojnë se raven, pronat shëruese të bimëve të ndihmojë në forcimin e muskujve të zemrës.

Paketa e kësaj bime ndihmon me bruises, pjesa e shërimin plagë në fraktura për bashkim më të shpejtë të eshtrave.
Rrikë Të gjitha ferr i njohur si salcë akute dhe kalori, mustardë ekuivalent në shije. Pronat medicinale e rrikë fshehur në rrënjët e saj dhe e lë, kanë kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore si një droge. Në një rrikë i tillë përmban vitaminë C, është e dyta vetëm për të currants zi dhe të egra u rrit, duke tejkaluar madje edhe limon. Ajo do të përmbajë vajra esenciale të duhet antiseptik pronave, fosfor, squfur, natrium, kalcium, kalium, hekur dhe minerale të tjera.

Në sasi të vogla se është përdorur për të rritur oreksin në trajtimin e inflamacionit traktit urinar. Rrikë dhe pronat e saj shëruese mund të ndihmojë përdhes trajtojnë, cystitis, gurët në veshka, reumatizmi. Poultices e saj të dobishme në nevralgji fytyrës, ngrirja. Kjo perennials janë të paqëndrueshme - substanca të paqëndrueshme me veprim të fortë antimicrobial, të cilat na mbrojnë nga sëmundjet infektive. Sallatë Një tjetër bimë shquar vjetor, i përpunuar nga njeriu që nga kohët e lashta, ku ka një vend në oborrin tuaj. Gjethet e saj janë të pasura me proteina, sheqer, kalium, magnez, vitaminë E, C, E, C, provitamin A, e cila shpjegon vetitë mjekësore të marule.

Ky është një produkt i shkëlqyer diete që është e dobishme për pacientët me diabet, njerëzit me trashje. Ajo heq toksina dhe helmet, normalizes gjumë, zbut sistemin nervor, nxit prodhimin e qumeshtit në gji. Marule, shërimin pronat e bimëve nga të hahet një shumëllojshmëri të eliminuar dhimbjen dhe për të ndihmuar shërimin dhe dhëmbëza të ulcerat gastrike, ulcerat duodenale. Dhe në popullor dhe rekomanduar në mjekësi zyrtare për kapsllëk në poshtër, hipertension, atherosclerosis, bronkit, kollë të zgjatur. Kopër Kjo bimë është një nga më të popullarizuar në tryezën tonë, sepse pavarësisht nga cilësitë e pamohueshme shije në kopër shumë prona të dobishme.

Fara e saj përmbajnë kalcium, hekur, kalium, fosfor, carotene, acid folik dhe nikotine, flavonoids, vitamina C, D, W. Kopra, pronat e tij shëruese të bimëve të zvogëlojë vanitet dhe cramping në zorrët, tensioni i gjakut, dilates enët e gjakut, të nxitur elasticitetin e tyre. Zierje e farërave dhe bimëve të marra me sëmundje kataral si antipiretik dhe expectorant. Kopra jap foshnjave ujë nga ditët e para të vanitet jetës dhe nënave të reja - për të rritur prodhimin e qumështit. Fara e kopër të bërë vaj me pronat antiseptik, ajo është përdorur në trajtimin e vlon, ekzemë, ulcerat deje, inflamacion të ndryshme të lëkurës.

Pronat medicinale e kopër të përcaktuar vetitë e tij të mira choleretic dhe diuretik ... Këto janë bimë të dobishme të mahnitshme dhe shumë e shijshme që ju mund të rriten në zonën tuaj dhe të përdorin ato gjatë gjithë vitit për të forcuar dhe mbështetur shëndetin! Svetlana,