Dëmtimi ujit mineral dhe përfitim


Uji është thelbësor për trupin tonë, sepse ajo mbështet të gjitha proceset metabolike në indet. Por shumë shpesh njerëz të zëvendësojë ujë të pastër mineral të pijshëm. Dëmtimi ujit mineral dhe përfitimet për trupin e njeriut nuk i jep largohem mosmarrëveshjet dhe më në fund të vendosë - çfarë është më në atë të një. Mundohuni të kuptoni këtë çështje. Në raftet ju mund të shihni më shumë sode. Në zemër të flluska - dioksidit të karbonit, e cila është absolutisht të padëmshme. Por nëse kjo stuff në ujë, ajo në masë të madhe rrit mjedis acid të stomakut, stimulon sekrecionet e saj, duke çuar në fryrje.

Ata që vuajnë nga ulcera, gastrit me aciditet të lartë dhe sëmundjeve të zorrëve dhe një tendencë për fryrje, përdorim i tillë nuk duhet të pini. Megjithatë, mënyra se është e thjeshtë - ju mund të lirimit të gazit nga shishe, duke e lënë atë të hapur për disa orë. Përshkruar dëm mineral sode Evaporitik ujë me flluska ... Në sezonin e nxehtë nga uji mineral mund të gatuaj pije të shkëlqyer zhazhdoutolyayuschee. Merrni 1,5 litra ujë mineral, shtrydh lëng i një limoni dhe një portokall, shtoni një majë e sheqer dhe kripë. Hidh përzierje të përgatitur në një shishe dhe ngrij. Shpejt mbrojtjen dhe përfitimin e ujit mineral - në magazinë!


Uji më i mirë mineral pa gaz është ujë që ka një dendësi të ulët të mineralizimit. Dëmtimi i ujit mineral në këtë rast është minimal. Megjithatë, ajo duhet të pini rregullisht, por në të nxehtit gjatë tendosje të rëndë fizike ose kur mostretje kur ka një humbje të kripërave të nevojshme. Mundësisht ujë që ju pini, përmban minerale natyrore. Artificiale të ujit mineral natyral ekuivalent në rast se një grup për ekspertët e saj të zgjedhur për mineralizimit duke përdorur pajisje të mirë, dhe në qoftë se ajo është e tretur mirë kripërat dhe dioksidit të karbonit. Për fat të keq, informacion në lidhje me llojin e cilësisë dhe sa një person ka nevojë për të pirë ujë mineral nuk ekziston.

Kjo është një sëmundje e tillë në të cilën përdorimi i saj është i kundërindikuar. Nëse ju do të trajtohen me ujë mineral, dhe historia juaj është një sëmundje serioze, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj sepse kjo pije si droga mund mbidozë. Nëse contraindications për këtë trajtim atje, pini normat e ujit mineral dhe nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore, jo duke e përdorur atë si një pije e rregullt. Ujë natyral strukturuar është për trupin e njeriut një nder i madh, sepse ajo është në gjendje për të zëvendësuar strukturën e shkatërruar e ujit në qelizat e ngarkuar me energji njerëzore, të heqë imunitetin e tij kështu që ai mund të përballen me fokus të infeksionit dhe sëmundjeve.

Në të njëjtën kohë zgjidhje shumë e koncentruar e mineraleve është shumë e dëmshme për shëndetin. Uji përmban radonit gazit radioaktiv dhe sulfide hidrogjeni, blej dhe mos të jetë, sepse këto substanca mund të sjell edhe shumë efekte anësore. Edhe ujë natyral në shishe është në shishe duke përdorur makina të posaçme dhe makina. Personi në këtë proces pothuajse nuk është përfshirë, kështu që askush nuk mund të di se çfarë ishin kushtet e prodhimit të saj, transportin, ruajtjen, ose nuk ishin shkelje të standardeve shëndetësore. Uji i dobët mund të shkaktojë helmim. Personi i parë merrni kripë të mjaftueshme nga ushqimi dhe uji konvencionale të freskët.

Tani njerëzit janë përdorur për të shtoni kripë në pothuajse të gjitha enët për të përmirësuar shijen e tyre. Por shuma e saj të tepruar bën dëm të madh. Shuma aq e lartë e kripës që mund të japë ujë mineral me gaz - dëme në trup. Ujë mineral që përmban kripë rrit rrezikun e gur tëmthi, gurët në veshka, depozitat kripë në nyje, përdhes. Mineral alkoolit pijshëm ujë, ne më tej duke rrezikuar trupin tuaj. Ju nuk mund të marrë këtë pije gjatë një gjellë e mbetur. Uji i ngopur me acid karbonik dhe kripërat nga përzierja me alkoolin jep një reagim biokimike që shkel seriozisht metabolizmin.

Por në këtë rast, fajësojnë njeri jo, një shishe me ujë. Dioksidi i karbonit, i cili u tretur në ujë, është shumë aktive. Në njerëz, ajo është e lidhur me substanca biologjike ndikojnë në normën e reaksioneve biokimike, ndalimin ose përshpejtimin ato. formuar nga lidhja e dioksidit të karbonit me ujë acidit karbonik gradualisht dhe annoying