Pije të energjisë Dëmtimi për adoleshencë për të përdorur atë


Pije energjike tani mund të blihen në çdo kioskë. Ata blejnë të gjitha reklamat kupivshiesya e hov mahnitshme e energjisë dhe në gjendje të gëzuar. Ata nuk kanë asnjë limit moshe, kështu që është shumë e zakonshme në mesin e nxënësve dhe studentëve. Por çfarë saktësisht janë këto kokteje? A ata me të vërtetë japin këtë efekt është ajo truket ushlyh reklamuesit? Reklamim kompanitë pretendojnë se duke përdorur pije të energjisë, ju do të ndikojë pozitivisht në sistemin nervor qendror dhe për të marrë efekt të fortë tonik. Komponenti kryesor i këtyre pijeve është caffeine shpesh. Ai ka një efekt stimulues.

Kafeina është në gjendje për të thyer, të punuar qelizat forcë nervore, të hequr lodhjen dhe për të rritur vitalitetin. Zhvilluesit pretendojnë se ajo përmirëson disponimin, rikthen tonin e muskujve dhe energji mbush të gjitha pjesët e trupit. Zëvendësuesit Si pjesë në vend të kafeinë mund të specifikuara (teyin, mateyn) apo substanca që përmbajnë atë (ekstrakte të xhensen dhe Guarana). Ndonjëherë përbërës aktiv i pijeve të energjisë dhe të stimuluesve të tjera të vepruar - theobromine dhe theophylline. Veprimi i tyre është absolutisht identike me kafeinë. Ka edhe inxhinieri Energy - karbohidratet tretshëm. Më shpesh kjo është glukozë dhe saharoze.


Ata shpejt bien nga trakti gastrointestinal në gjak dhe ushqyer të gjitha organet e brendshme. Ndonjëherë prodhuesit vitaminizuyut pije, duke shtuar në atë vitaminat B dhe vitaminë C në sasi të mëdha. Gjithashtu përfshin preservatives ndryshme, ngjyra, shije, aditivëve të ushqimit. Gjithashtu komponent i rëndësishëm i acidit karbonik, sepse përmbajtja e gazit të larta në pije tonik kontribuon në thithjen e tyre të shpejtë në gjak përmes mureve të sistemit të tretjes, dhe veprim prandaj i shpejtë. Në disa vende evropiane shitja e pijeve të energjisë është e mundur vetëm në fusha të specializuara ose në farmaci. Ata madje ofruar për të sjellë legjislacionin në një nivel me drogë.

Pse po ndodh kjo? Formë të rehatshme dhe gatishmëri për të përdorur - të energjisë i bërë popullor kudo - dhe shoferi, dhe në katin e valle, dhe arsimit. Por pak njerëz e dinë se konsumi i rregullt i këtyre burimeve mund të shkaktojë varësisë serioze. Ajo kërkon përshkallëzim të vazhdueshëm dozë, sepse gjërat e mëparshme nuk do të ketë efektin e dëshiruar. Kjo çon në avari të rëndë nervor. Gjithashtu, efektet anësore nga përdorimi i tonics konsiderojnë aritmi kardiake, pagjumësi kronike, lodhje. Duke pasur parasysh që një bankë mund të mbajë pije dozë të përditshme të vitaminave dhe të tejkalojnë normën e mundshëm të caffeine disa herë, ju nuk duhet të marrë më shumë se një ditë në bankat e pushtetit.

Në rast të mbidozë, depresioni e mundshme, takikardi, aritmi, çrregullimeve në traktin gastrointestinal, çrregullime të zgjatura gjumit. Përveç kësaj, pije energjetike janë disa contraindications për përdorim. Rekomandohet fuqimisht futje e grave shtatzëna dhe lactating, fëmijët nën tetëmbëdhjetë vjeç. Efektet negative mund njerëzit me çrregullime të gjumit, sëmundje të zemrës apo hipertensionit vaskulare. A nuk merrni njerëzit e përfshirë me energji dhe rritje excitability. Disa "zgjuar" dhe prodhuesit kanë filluar prodhimin tonics me alkool. Këto përzierjet janë shumë të popullarizuara në mesin e të rinjve.

Ata mund të blihet në çdo dyqan, dhe çdo klub. Nëse asnjë nga konsumatorët në dijeni për rrezikun e fshehur e një kombinimi të tillë. Në fakt, studimet kanë treguar se marrja e energjisë përveç sulmit dehje alkoolit e bën jo aq të dukshme. Ndjenjë e dukshme e gjallëri sepse kafeina mund të japë ndjenjën e dukshme e maturisë. Kjo çon në agresion dhe sjellje të pamatur në mesin e të rinjve. Ta themi thjesht, efekti i alkoolit është maskuar nga efekti i stimulimit të energjisë. Ka dëshmi se substanca që përbëjnë pije të energjisë, mund të grumbullohen në trup, duke shkaktuar rritjen e tumorit.


Përveç përdorimit të rregullt të këtyre barnave mund të negativisht efekt në stomak dhe të gjithë traktin e tretjes, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme deri në ulçerë. Tonics pakontrolluara pritjes mund të ndikojë negativisht mënyrën pushtetin mashkullor, duke ulur potencë. Atletët e rinj dhe njerëz të cilët janë duke luftuar me të qenit mbipeshë, ia vlen të kujtohet punëtorët e energjisë kalori të lartë dhe trupi i pronave të tyre znevodnyuvaty. Dentistët pohojnë se duke marrë tonics afta për shkatërruese të ndikojnë në smaltin e dhëmbëve, ystonchyt atë. Sa për përdorimin e fëmijëve të energjisë dhe të adoleshentëve, të gjithë dëmit, duke shkaktuar trupin fondet axhami, është e vështirë për të përshkruar.

Ajo formuar psikikë dhe sistemit nervor mund të vuajnë më, edhe pas disa teknika të fondeve. Pra, të gjitha reklamuesit sigurimet në sigurinë absolute - vetëm mendova marifet publicitet. Ju shikoni e pije të energjisë dëm për adoleshencë nga pirja se! Pra, të vendosë për të blerë masë reklamohen për të rritur të energjisë, mendoj për këtë, a jeni të gatshëm për të paguar për përfitim të dukshëm të shëndetit të tyre. Dhe prindërit duhet të përpiqen për të të treguar fëmijët tuaj të vërtetën në lidhje me pronat destruktive të energjisë. Catherine