Dëmtimi nga sheqeri i rafinuar


Sheqeri ka një vlerësim të lartë popullaritet në mesin e produkteve. Pak njerëz mund të bëjë pa shijen e saj të ëmbël. Shumë njerëz nuk mund të imagjinohet pa një filxhan kafe tuaj të preferuar, çaj. Ndonjëherë ne e hani atë, dhe po, pak e sheqerit dhe madje edhe biskota të ëmbla, tortë. Por kur vjen puna për të folur për rreziqet e sheqerit të rafinuar, pa përjashtim janë dakord se kjo ndikon negativisht në shëndetin. Dhe ... i lumtur dhe i qeshur vazhdojnë të festës në ushqime të ëmbël. Askush nuk mund ta refuzojë atë ... Çfarë është e dëmshme sheqer i rafinuar, a ka ndonjë përfitim nga përdorimi i tij?! Pa dyshim, sheqer trupi i njeriut.

Shumë ushqime bimore (fruta, manaferrat, perime, arra) përmbajnë sheqerna natyrore - fruktoza. Është lehtë dhe plotësisht të absorbohet nga trupi i njeriut. Nëse një person merr sasi të pamjaftueshme të fruktoza, ai ndjeu një dëshirë papërmbajtshëm për të ngrënë tortë e ëmbël, karamele, çokollatë. Dhe trupi gradualisht merr përdorur për të dëmshme të rafinuar, të cilat janë me bollëk të pranishme në këto produkte. Si rezultat, bëhen të varur për sheqer. Literatura shkencore është edhe një emër për këtë fenomen - saharoholizm. Por njerëzit janë mësuar që nga fëmijëria për të ngrënë rrush, fruta, fruta të thata, banane, hurma, jo aq të arrijë për ushqimet që përmbajnë shumë sheqer.Cili është dëmi i sheqerit të rafinuar? Sheqeri në vetvete nuk është një produkt i dobishëm, edhe produkt i rafinuar edhe më shumë. Në procesin e rafinimit ajo është pastruar nga çdo substance që mund të ndikojnë në llojin e produktit dhe cilësinë e produktit përfundimtar. Rezultati është një pamje tërheqëse, produkt mund të ruhet për një kohë të gjatë. Por ajo humbet parfum i saj origjinal në të njëjtën kohë është i përshtatshëm për përpunim të mëtejshëm, të tilla si gatim. Gjëja më e keqe në procesin e rafinimit produkt larg nga të ashtuquajturat substanca çakëll. Kjo është e dobishme elementët gjurmë, vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Sheqer i rafinuar nuk përmban asgjë të dobishme. Pra, ai jo vetëm që pasuron trupin, por gjithashtu çon në sosje e kromit. Në fund të fundit, ky element gjurmë përgjegjës për metabolizmin e glukozës. Si rezultat, metabolizmi është e shqetësuar, e cila garanton shumë probleme shëndetësore. Kombinim më keq popullor i sheqerit të rafinuar dhe miell të rafinuar të bardhë. Se ajo është përdorur për pjekje ëmbëlsira, biskota, muffins, ëmbëlsira, etj, duke çuar në shfaqjen e diabetit, sëmundjet kardiovaskulare, obeziteti, kanceri dhe sëmundje të tjera serioze. Ka efekte të tjera të rafinuar të dëmshme për trupin e njeriut.

Konsumi i tij i rregullt, i tepruar depletes B vitamina rezervat Që sheqeri krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e mikrobeve që shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve, ajo provokon sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Rafinad parandalon qelizat e bardha të gjakut për të vrarë mikrobet. Pra, ka mosfunksionim i sistemit imunitar. Ai konverton glukozës në triglycerides, nga të cilat u rritën në mënyrë të konsiderueshme yndyrë në gjak. Sheqer të bardhë stimulon hypoglycemia provokuar fillimin e mundshëm të diabetit. Nëse traktit gastrointestinal përmban më shumë se 10% sheqer, acarim stomakut ndodh. Ushqime që përmbajnë sasi të lartë të sheqerit të rafinuar, të përmbajë sa më pak fibra që provokojnë kapsllëk.

Përdorimi kronik i një numri të madh të produkteve të sheqerit, duke çuar në një çekuilibër të aminoacideve në dietë. Kjo vjen nga fakti se në procesin e rafinimit ata të hequr të gjitha mineralet e nevojshme për njeriun. Kjo shkakton një çrregullim metabolik që të çon në trashje dhe sëmundjet e gjëndrave endokrine, dhe gjakut dhe trurit. Kur Rafinimi fshihet si vitamina, e cila e rrit rrezikun e sëmundjeve mendore, nervor dhe polyneuritis. Megjithatë, duhet të theksohet se, pavarësisht dëm dukshme e sheqerit të rafinuar, ajo shpesh është referuar si vitaminë gëzim. Kur qelizat e trurit fillojnë të ndjehen një mungesë të glukozës, një sasi e vogël e sheqerit rritur performancën mendore, humor, të zvogëlojë lodhje, eliminimin e dhimbje koke.

Megjithatë, sheqer i rafinuar mund të përdoret vetëm në sasi shumë të moderuar që nuk dëmtojnë shëndetin e tyre. Nuk është rastësi shumë herë kohët e fundit është rritur numri i njerëzve që vuajnë nga diabeti. Fakti se pankreasi prodhon insulinë, e cila ndihmon transformimin e sheqerit në glukozë. Kjo pankreasit ekstrakte të një produkti kërkohet shumën e përdorur të sheqerit. Nëse trupi merr më shumë se shuma e kërkuar të produkteve të sheqerit, insulina e prodhuar nuk është e mjaftueshme. Në këtë drejtim, sheqer mbush gjakun, nga i cili ka diabet. Pavarësisht dëm të dukshëm të produktit të rafinuar ëmbël, rrit reklamat inkurajon blej karamele, çokollatë, ëmbëlsira, pije me sheqer e butë, etj

Prodhuesit e këtyre produkteve janë shumë të interesuar në shitjen e tyre. Nëse ju keni marrë reklamuesit "tëri" dhe nuk mund të jetojnë pa të ëmbël, provoni zëvendësuar sheqer për mjaltë ose reçel. Më e dobishme se rafinuar konsiderohet sheqer natyral ngjyrë kafe. Por më e mirë për të ngrënë fruta dhe fruta të thata, ata do t'ju sjellë shumë më shumë fitim, sepse ato përmbajnë fruktoza është shumë më e dobishme. Mbani një jetese aktive, të ulet në një dietë, atëherë ju do të keni më pak tërheqje për ëmbël. Cheers! Svetlana,