Dëmtimi i alkoolit mbi trupin e njeriut pak


Tifozët e pije dehëse shpesh fshehin varësinë e tyre në arsyetime të ndryshme. Tregime për të mirat e alkoolit duke qenë një kohë e gjatë, por në qoftë se ata kanë të paktën disa të vërtetën? Ata thonë se alkooli është në gjendje të ndihmojë dhe ftohjet, dhe në sëmundje të tjera të fshehta të tilla si ulcera peptike. Well mendoni rreth saj nga mjekët? Unë do të ju tregojnë për rreziqet e alkoolit në trupin e njeriut shpejti. Miti i parë dhe më e zakonshme në lidhje me alkoolin argumenton se ajo është ushqim të lartë kalori. Disa shekuj më parë, shkencëtarët kanë treguar se alkooli - është se as është helm i vërtetë narkotike. Në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e njohur se pije alkool - një droge që dëmtojnë shëndetin.

Sot, askush nuk ka arritur të hedhur poshtë këtë tezë. Miti i dytë ka atë në këtë dozë-konsumimin e alkoolit nuk i sjellë dëm. Kjo është hedhur poshtë nga paragrafit të mësipërm. Drogës, madje edhe në doza të vogla mund të shkaktojnë varësinë. Alkooli i konsumuar ngadalë, ende shkakton eufori. Nëse po pini të paktën disa vjet - gjasat që të reduktuar volumin e trurit është 85%. Megjithatë, nëse personi është i angazhuar në punën serioze - pasojat do të jetë edhe më e vështirë. Doza të vogla të ndikojë negativisht në qelizat e trurit, mëlçisë dhe sistemit riprodhues. Gjithashtu rrit gjasat e kancerit, hipertensionit apo diabetit.


Një tjetër mit atribuohet alkoolit, tregon se ajo është në gjendje të ngrohtë dhe për të parandaluar ftohjet. Përkundër faktit se alkooli është shpesh kalori të lartë, dhe do të të duket për të ngrohtë deri, por në realitet ajo nuk është. Procesi i riciklimit në trup janë më komplekse se në ushqimet e tjera dhe përfitimet që ata sjellin. Ngrohtësi mund të ndodhë sepse kur prekje e alkoolit në trup të tilla si enët e gjakut të lëkurës paralizuar. Kjo shkakton një nxitojnë të gjakut të tyre, por përveç kësaj edhe rrit transferimit të ngrohjes. Aq shumë përfitim nga pirja e alkoolit, për të nuk ka ngrohjen.

Si efekt preventiv të alkoolit në një person me ARI dhe ARI, shkencëtarët kanë treguar se ajo nuk ndikon ndonjë viruse. Kur prekje alkool në gjak është një dobësim i trupit, të cilat vetëm mund të përkeqësohet situata. Kur ajo është konsumuar imunitet vetëm më keq sepse alkolikët janë të prirur për të infeksioneve më shumë. Shumë pretendojnë se pirja e alkoolit është e qeshur dhe efekt zbutës. Në fakt, një reagim i ngjashëm ofron qelizat paralizë në lëvore cerebrale. Kjo çon në faktin se njerëzit e pijnë më pak kontroll mbi fjalët dhe veprat e tyre. Mos përdorni alkool dhe si një antidepressant.

Mekanizmi i veprimit është i ngjashëm me pije alkoolike stresit. Kështu, ata janë në gjendje për të zvogëluar lodhjen dhe parehati të tjera, por pasi gjendja veprim drogës përkeqësohet më tej. Një tjetër mit është aftësia për të stimuluar shpirtrat oreks. Nëse alkooli merr në traktin gastrointestinal, automatikisht rrit sekretimin e stomakut lëng. Kjo provokon shfaqjen e urisë të rreme. Pas një kohë, përdorimi i rregullt i gjëndrave të fillojnë të atrofi. Kjo çon në funksion të dobët të tretjes, dhe së shpejti në shkatërrimin e mureve të stomakut, e cila nga ana manifeston formimin e ulçerës.

Nëse numri i pijeve alkoolike nuk është aq e madhe, ajo është një mall i vazhdueshëm për ushqim, shtim në peshë dhe shkelje të vëzhguara të zorrëve. Kështu, rritja e oreksit mashtruese, që nga efektet e alkoolit shkatërrues mbi kancerin e sistemit të tretjes. Shumë konsumatorë besoj se një verë e mirë është ruajtur një shumë të ushqyesve. Kjo është edhe një mit. Shkencëtarët kanë treguar se në procesin e bërjes së shumica e tyre të shkatërruara ose riciklohen. Ka një pikëpamje se alkooli mund të ketë një ndikim pozitiv në performancën. Në fakt, shkencëtarët australianë kanë treguar se njerëzit pak të dehur atje përgjigje më të shpejtë dhe më të mirë se i matur.

Megjithatë, ndërsa kjo nuk është gjithmonë e saktë.
Dhe në qoftë se një duhet të mendoj dhe të përqëndrohet, aftësia për të punuar shpejt dhe tërësisht të bien. Shumë njerëz që vuajnë nga hipertensioni besojnë se alkooli është në gjendje për të rritur lumen vaskulare artificialisht uljen e presionit të gjakut. E vërteta është kjo - alkooli është në gjendje të relaksoheni tensionin e mureve të enëve të gjakut. Por në të njëjtën kohë ajo rrit ritmin e rrahjes së zemrës. Nëse zemra rreh fortë, sasia e gjakut ejected atë rrit, e cila përsëri çon në presion në rritje. Gjithashtu, prania e alkoolit për mëkatin, si pjesë e përbërësve aktivë që këqija për presionin.

E fundit, por megjithatë, një mit shumë i zakonshëm është besimi në sigurinë dhe përfitimet e shpirtrave të cilësisë. Në të vërtetë, edhe alkooli më i shtrenjtë është perceptuar nga trupi si një helm. Vetëm mundësi më të lirë mund të jetë nën më e rrezikshme. Shumica e shkencëtarëve besojnë se doza edhe më të vogla të konsumit të alkoolit mund të sjellë ndonjë dobi, ajo nuk është e krahasueshme me atë të marrë dëme. Së fundi pyetje - ju e dini se sa alkooli është mbajtur në trup? Pra - 28 ditë me kohën deri në molekulën e fundit të alkoolit të miratuar muaj hënor më parë, nuk do të na lërë.

Mendoni, në lidhje me sa më sipër, mund të qëndrojnë pa pushim këto molekula të jenë të dobishme? Përgjigjja është e thjeshtë - jo! Catherine