Pronat e dëmshme dhe e dobishme e dardha


Atdheut, aq e njohur për ne të gjithë pemë fruta është Azia Perëndimore dhe Evropë. Vendndodhja dardhë dhe ishte sjellë në vendin tonë një kohë të gjatë dhe është kultivuar në rajonin qendror të Zi Tokës dhe në jug të Rusisë Evropiane, Kaukaz dhe pjesë të Azisë Qendrore. Pemët frutore kanë shije të shkëlqyer dhe aroma. Përveç kësaj, tul nga fruti absorbuar me lehtësi nga trupi sesa mishi i mollë. Por sot ne nuk do të flasim për pronat dardha ushqyese, të flasim më të mirë rreth asaj se si të përdorin dardha në mjekësinë popullore. Në fakt, përveç shije të ëmbël lëng, pronat medicinale e dardha dhe të vërtetë shumë i çmuar dhe efektivisht përdoret në mjekësinë popullore: Pronat medicinale e frutave dardha.

Frutat Dardhë është një burim natyror i energjisë. Dhe për shkak të përbërjen e tyre kimike përmban karbohidratet, fruktozë dhe glukozë. Nëpërmjet tyre, ata duket shije të ëmbël se mollë, por në të vërtetë përmbajnë më pak sheqer. Këto fruta të shijshme lëng është i domosdoshëm për numrin person i acidit malic, tanin, pektin, komponimet e azotit, flavonoids, enzimat, vitamina dhe të paqëndrueshme. Shumë varietete janë të pasura me elementet gjurmë, duke përfshirë jod. Ato përmbajnë sasi të larta të folate, që është thelbësor për njerëzit me sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe është jashtëzakonisht e rëndësishme për fëmijët dhe gratë shtatzëna.


Me dardha mund të rrisë mbrojtjet e trupit, për të mbrojtur atë nga infeksioni. Megjithatë, këto fruta kanë efekte anti-inflamatore në trup dhe për të ndihmuar të luftuar depresionin. Frytet e dardhë përmbajnë 30% më shumë kalium se sa mollë. Prandaj, në sëmundjet e zemrës, mjekët rekomandojnë marrjen më shumë se ushqimin e tyre. Është e pamundur të imagjinohet funksionimin normal të zemrës dhe muskujve pa kalium mjaftueshme. Ky mineral është përgjegjës për rigjenerimin e qelizave, normalizes presionin e gjakut dhe ka efekte të dobishme për funksionimin e veshkave dhe të lëkurës. Frutat janë astringent, që ul temperaturën, analgjezik, antiseptik, fiksimin dhe diuretik.

Nuk është një produkt i shkëlqyer diete, e cila është veçanërisht e rëndësishme në sëmundjet e diabetit. Përgatitja dhe përdorimi i drogës. Supë. Hidh një gotë me fruta të thata dardha dhe një litra e gjysmë ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 15 minuta pas valë. Le të qëndrojë për 02:00 dhe tendosje. Pini një gjysmë gotë çdo 2-3 orë për diarre, kollë dhe praninë e gurëve oxalate veshka. Supë e trashë përdorur për të trajtuar dhimbjet e kokës si kremra dhe kompresë. Komposto për të trajtuar prostatitis. Get shpëtoj e prostatitis nuk është një gjë e lehtë.

Sëmundja është e vështirë për të trajtuar. Trajtimi i qese prostatitis të gjithë ende e mundur. Ju duhet të përgatisë komposto mjekësore. Merrni 3 të mesme, dardha pjekur dhe prerë ata në copa të vogla. Vendi copa të frutave në një tigan dhe pour 1,5 litra ujë. Dërgo komposto vlim dhe shtoni pak sheqer. Menjëherë hiqni pan nga të nxehtit dhe të lënë për gjysmë ore. Pini çaj në vend të dardhë komposto të jetë e mundur. Ky mjet lehtëson e pacientit kusht prostatitis në 4 - 5 ditësh të pranimit. Por trajtimi nuk mund të hedhin! Pini komposto mjekësor më të gjatë dhe më e preferueshme pasi ata kanë pësuar të gjitha simptomat.


Fruta të freskëta të hani në sasi të vogla. Për 2-3 dardha në ditë. Ata të përkryer rregullojnë tretje dhe absorbohet nga trupi. Fruta të ziera dhe të pjekura të ndihmojë me kollë, astma dhe tuberkulozi pulmonar. Mbani në mend se fruta mund të hahet me stomak bosh. Gjithashtu hani Dardhë Juicy më të mirë një orë pas drekës. Pasi që ju nuk mund të pini rubinet uji është i vështirë dhe ushqim duke përfshirë mish. Në sëmundjet akute të stomakut dhe zorrët e dardha për të ngrënë vetëm kundërindikuar . Gjithashtu me kujdes të hani këto fruta për kapsllëk kronik. Mjekët e lashtë vlerësuar pronat shërimin e këtyre frutave.

Ata e konsideronin atyre një mjet i shkëlqyer për shërim të shpejtë dhe të reduktuar temperaturën. Shkrimet e lashta arabe në mjekësi thotë se dardha të ndihmuar në trajtimin e sëmundjeve të lënë pas dore të mushkërive. Pronat Antibacterial lëng dardhe për shkak të pranisë së Arbutin antibiotik. Lëng dhe pije si një mjet për të forcuar muret e enëve të gjakut. Shumë shpejt në kopshtet tona pjekur fruta të verdhë me fuçi lëng të kuq. Mos harroni të hani shpirtrat e atyre ta. Cook bllokim aromatik, shtrydh lëng prej tyre, të përgatitur teas dhe pije frutash. Stock deri në fruta për të dimrit. Për ta bërë këtë, të prerë në feta dardhë dhe e thatë në një zonë të thatë ventiluar.

Winter atëherë do të përdorin pronat shërimin e dardha të thata! Për të përgatitur slurry duke përdorur maska ​​fytyrë me fruta të pjekur. Për këtë qëllim, dardhë më i mirë i egër i ndenjur, sepse ata kanë më shumë vitamina, organike dhe substanca biologjikisht aktive. Dhe më në fund unë dua të them - të dobishme si një dardhë sesa i dëmshëm. Por ajo është, kur ato janë përdorur si moshave dhe prodhuar nga recetave. Cheers! Svetlana,