Habit American Indian transferuar Evropianët - Evropianët e duhanit


Ndoshta të gjithë e dinë se pirja e duhanit është shumë e dëmshme për shëndetin. Megjithatë, çdo duhanpirës beson se të gjitha problemet dhe sëmundjet e lidhura me pirjen e duhanit, ajo nuk është prekur. Por ekspertët të përkryer e di se për çdo llogaritje e keqe zakon do të vijë, e cila është e shprehur në përkeqësimin e shëndetit. Për shkak se pirja e duhanit vret një shumë njerëz. Për shembull, kanceri i mushkërive vdekshmërisë në mesin e duhanpirësve deri në nëntëdhjetë për qind e bronkit - Shtatëdhjetë e pesë për qind dhe të sëmundjeve koronare të zemrës - njëzet e pesë përqind.
Kjo është shifra mjaft mbresëlënëse, kështu që ju duhet të jetë duke menduar: tym ose jo. Një histori pak e duhanit Në shekullin e XV duhanit ishte i njohur vetëm në Amerikë.

Banorët autoktonë të kontinentit përdorur duhan për qëllime të ndryshme. Rreth katër mijë vjet më parë, dhe ndoshta edhe më herët, Gjuha amerikanët tymosur duhan. Qytetërimet e lashta besonin magjinë e tij dhe shërimin, por pastaj pirja e duhanit është përdorur kryesisht për ritualet e ndryshme. Tashmë në gjysmën e dytë të shekullit XVI zakon American Indian transferuar evropianët - Evropianët pirja e duhanit u bë e famshme si një trajtim. Ajo u besohet se duhanit - një ilaç. Dhe kështu kjo është sniffed, i tymosur dhe madje përtypur, e përdorur si një ilaç për ftohjet dhe nga truri dhe dhimbje dhëmbi.


Pse njerëzit pinë duhan? Pirja e duhanit është e varur dhe jo të gjithë mund të zotërojnë për të hequr qafe këtë varësisë. Sipas shkencëtarëve, pirja e duhanit, një zakon i evropianëve, është më e varur se kokaina apo alkoolit. Shumica e njerëzve vetëm duhan sepse ata nuk kanë vullnet për të ndaluar. Nikotina është shumë problematike, ajo krijon një ndjenjë të rreme të energjisë dhe vitalitetit. Në rast se një duhanxhi nuk ka pirë duhan për një kohë të gjatë, ajo në mënyrë dramatike ndryshon disponimin, dhe jo për të mirë, ai bëhet nervoz dhe agresiv, ai mund të jetë depresioni. Kjo është arsyeja pse ata të cilët janë duke u përpjekur për të lënë duhanin, shpesh kthehen në pirjen e duhanit.

Shumë pretendojnë se pirja e duhanit promovon humbje peshe. Në të vërtetë, nikotina zvogëlon urinë, por ai sjell një shumë të dëmtimit të trupit. Mes duhanit ndodh varësinë psikologjike. Shumë i përdorur cigare për t'u çlodhur dhe të përpiqen për të përballuar me vështirësitë vazhdojnë. Pirja e duhanit mërzinë nga mungesa e besimit. Efekti i pirjes së duhanit në dhëmbë Pirja e duhanit është e rrezikshme për dhëmbët dhe zgavrën me gojë. Nga ajo vuan dhëmb smalt mbi dhëmbët tuaj duken errësuar. Gjithashtu për shkak të duhanit në dhëmbët gurit duket se sjell një shumë probleme. Në mënyrë të pavarur të hequr ajo të dështojë, kështu që të jetë i sigurt që të ketë për t'iu referuar një specialist.

Po, ai do të heqë gurit, por pas një procedurë pastrimi do të përsëritet. Pirja e duhanit i jep rrjedhjen e gjakut dhe të çon në atrofi të mukozës së gojës. Në fillim të mishrat sëmundjes përflakur, ata fillojnë të rrjedh gjak. Pas një ndërsa përflakur indet periodontale, dhe pastaj ju mund të humbni një dhëmb, si rezultat i periodontitis kronike. Pirja e duhanit dhe Shtatzënia Për gratë shtatzëna pirja e duhanit mund të shkaktojë dëme shumë serioze. Pas grua shtatzënë duhet të përmbushë jo vetëm shëndetin e tyre, por edhe shëndetin e fëmijës tuaj. Ndërsa pirja e duhanit grua shtatzënë, fëmija i saj të ndikojë kimikateve të rrezikshme.

Kjo nikotina, monoksidi i karbonit dhe tar. Si rezultat i oksigjenit të reduktuar, i cili luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijës së palindur Për shkak se pirja e duhanit mund të jetë dëmtuar rëndë mushkëritë e fëmijës. Pirja e duhanit nargjile. Padëmshme kjo? Shumë njerëz besojnë se pirja e duhanit nargjile është i sigurt dhe kjo nuk është aq e dëmshme si një zakon të rregullt të duhanit. Pas nargjile tymi është e filtruar nëpër ujë, dhe pastaj hyn në mushkëri. Por në fakt, pirja e duhanit nargjile nuk është më pak e rrezikshme se pirja e duhanit e cigareve konvencionale. Gjatë një pirja e duhanit të tillë personi inhales më shumë tym dhe merr më shumë nikotinë. Tym nargjile keq për shëndetin, depërton thellë në mushkëri, sepse me këtë person i duhanit inhales thellë dhe më i fortë se cigaret e duhanit.

Ajo ka qenë provuar se 45 minuta e duhanit nargjile e duhanit ekuivalentin e pesëdhjetë cigareve. Gjatë kësaj kohe, mushkëritë helmuar resins si në qoftë se ju tymosur një paketë cigare. Në një paketë cigare nuk zakonisht 50, por s'kanë lidhje mes deklaratave. Pra, rezulton se duhanpirësit nargjile kërcënojnë të njëjtat sëmundje si duhanpirësit cigareve. Pirja e duhanit dhe mbipeshë Shumë njerëz janë të frikësuar për të lënë duhanin sepse atëherë ata mund të fitojë peshë. Por jo të gjithë po shërohet pas ndërprerjen e duhanit. Edhe fakti që pirja e duhanit ul oreksin, nuk do të thotë se të lënë duhanin, ju së shpejti do të keni gjithçka që ju shihni.

Nëse ju hani e drejtë pas ndalohet pirja e duhanit, ju nuk do të fitojë peshë, për më tepër, bëhen të shëndetshme dhe më energjik. Prandaj, ia vlen të kuptuar se duhanit - zakon dhe lënë duhanin pastruar trupin e toksinave dhe të kujdeset për shëndetin tuaj