Kone në këmbët e tij si të shpëtoj të mjeteve juridike popullore, trajtim kombëtar


Shfaqja e kone pranë gishtin e madh është rezultat i deformimit të saj. Për shkak se ajo devijon gishtin brenda e këmbë, kyçin e këmbës nuk është shpesh mjaft e dhimbshme. Ndonjëherë kjo thumb tendosje shkakton dhimbje të forta ngrirë, veçanërisht në fërkime, kufizimin e lëvizjes, duke reduktuar kapacitetin e njeriut. Ka vështirësi në zgjedhjen e këpucëve, sepse jo çdo këpucëve i përshtatet në këmbë për shkak të gypave të tepërta fryrë (kone). Njeriu është sfidë dhe fillon të mendoni se si për të hequr të gungave në këmbë pranë gishtit. Le të flasim për këtë në artikullin e "gungave në këmbë: se si të shpëtoj të mjeteve juridike popullore, trajtimin e njerëzve".

Për shumë, ky është një problem shumë serioz thjesht kozmetike. Spikatur kockat këmbë shtrembëron, duke mos lejuar të mbajnë të hapur, këpucë lehtë. Por përtej kësaj, ka një ortopedik problem. Sepse ka gunga në këmbë, pranë gishtit të ndodhë tendons anormale, ligaments dhe kockat e tjera të këmbë, këmbë të ulët. Gjithashtu, nuk është e deformimeve Arthrosis, bursit duket, exostosis, zhvillimin kryqin apo këmbët e sheshtë e kombinuar. Dhe këto sëmundje kërkojnë një, trajtimin serioz afatgjatë. Pse të gungave të formuar në këmbët e tij në afërsi të gishtit? Shumë ekspertë besojnë se shkaku kryesor deformim i kockave - rrit urinës në gjak, e cila është metabolizmi pse shqetësuar purine.


Microcrystals acid depozituar në sipërfaqen e kockave, kërc, joints, tendons, veshkat. Nivelet e larta të këtij acidi është e lidhur direkt me kequshqyerjes, disa duke marrë drogë diuretik dhe aspirina. Acid i dobët i urinës excreted nga trupi në prani të traumave, stërvitje e tepruar, lodhje të shpeshtë, lodhja, etj Lehtëson këmbë shumë të pakëndshme, këpucë të shtrënguar gishtin e madh, thembra e lartë, gishtin ngushtë me këmbë të gjerë, i cili fasha gishtat. Gungë e dhimbshme mund të shfaqen në punën që lidhet me këmbë të vazhdueshme ose në këmbë.

Si të shpëtoj të gungave në këmbë? Në shenjë e parë të deformimit të eshtrave, nuk do të vonojë, kontaktoni mjekun tuaj - ortoped.
Mjeku shqyrton këmbë tuaj, do të bëj diagnozë, të vënë diagnozën e saktë. Manifestimi i pranisë mundshëm të artritit, osteoarthritis, cysts, osteoporozën, inflamacion të periosteum dhe caktojë trajtimin korrekt. Nëse gjë e shëmtuar kyçin e këmbës nuk është ende e qartë, sëmundja sapo ka filluar, mjeku do të përshkruajnë të veshin veçantë insoles ortopedike, fut, insoles. Gjithashtu mund të ndihmojë rollers interdigital silikoni, correctors gisht, couplers. Gjithashtu emëruar procedura të veçanta, Fizioterapi, BRT, masazh, Balneotherapy, etj Megjithatë, në qoftë se deformimi i theksuar, i shoqëruar nga ënjtje, inflamacion, këto trajtime mund të jenë të paefektshëm.

Në këtë rast, kockave saktë, hiqni kon është me anë të operacionit. Trajtimet tradicionale Trajtim shumë efektive kombëtar - kafshë biliare ose zogj. Ky mjet është në dispozicion mbi counter. Yndyrat gurë të dhimbshme vrer mbi këmbët. Gradualisht kripëra të depozituara do të të shpërndajë. * Për të shpejtuar procesin e heqjes kripëra të panevojshme nga të përbashkët të gishtit, procedurën alternativ për zbatimin e biliare nga përdorimi i tretësirë ​​të jodit dhe uthull. Për këtë pikoj 5 pika jod për 1 h. L. 9% uthull. Mjekësisë tradicionale ofron një mjet të tillë efektiv, të bashkangjisë në vendin e pacientit një pjesë të freskët, peshk lumi kapur fllad, top çik një shtupë pambuku, fashë të sigurt.

Compress mbajë gjithë natën. Procedura kryhet çdo javë. Gjithë javës pasuese, natën fshij një kyçin e këmbës i lënduar vaj bredhi. * Një ilaç i mirë për gunga dhimbshme konsiderohen dush kripë. Lloji një grusht kripë, të shpërndajë atë në një pellg me ujë të nxehtë. Dip në zgjidhje këmbë të sëmurë, të mbajë për 10-15 minuta. Trajtimit të përdorur banjot kombëtare kripë, të mbajtur të paktën dy javë. * Nëse gunga në këmbët e tij shumë të lënduar, të ndërhyjnë me këmbë normale bluaj në një gjendje të pluhur 30 tableta dipyrone, pour flluskë pluhur 10% tretësirë ​​të alkoolit të jodit. Kjo përzierje lyej kyçin e këmbës, duke u përpjekur për të bërë atë sa më shpesh të jetë e mundur.

Në të njëjtën kohë të marrë ekstrakt boronicë e një letre që sjell kripë shtesë e mirë nga trupi. Për ta bërë këtë, 1 ch. L. Kastrati thata letër Brew 1 tbsp. ujë të valë, derdh në një termos, të lënë gjatë natës. Pastaj tendosje dhe pini një gjysmë gotë dy herë në ditë. Gjatë trajtimit të përjashtuar nga dietë kripur, tymosur, ushqime të skuqura. Tani ne të gjithë e dimë se si për të hequr gunga pranë gishtit. Unë shpresoj ka këshilla dhe receta për t'ju ndihmuar të heqin qafe e sëmundjes. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!