Bump nën krahun e tij të dhemb një fëmijë, trajtim


Përplasem nën krah mund të jetë për arsye të ndryshme. Për shembull, vula mund të shkaktohet nga pezmatimi i nyjeve limfatike. Shkaku më i zakonshëm i vulës dhimbshme sqetull është sëmundje purulent gjëndra djerse apokrinovyh, të vendosura kryesisht në sqetull - hydradenitis. Kjo sëmundje shkaktohet nga aktivitete aureus. Sigurisht, shkaku i saktë i vulave të dhimbshme mund të identifikojë vetëm një mjek gjatë një rishikimi të jashtëm dhe në bazë të ekzaminimit mjekësor. Ne jemi tani në faqen e flasin për atë hydradenitis, pse atje përplasem nën krahun e tij, fëmija është i sëmurë, trajtim sëmundje nën mbikëqyrje mjekësore konsiderojnë.

Simptomat fillojnë gidradenita shenja e parë e sëmundjes është siklet, e cila pastaj bëhet një ndjesi djegie, kruarje. Fëmija shpesh sillet sup, duke u përpjekur për të hapur sqetull, kruarje, fërkim vendin e djegies, kruajtje. Ndjesi të pakëndshme vetëm do të thellojë, duke e bërë fëmijën të bëhet nervoz, mund të bëhet agresive, shpesh duke qarë, i keq. Pas një kohë, skuqje, përplasem atje. Nëse do të shqyrtojë me kujdes atë të bëhet nyje të dukshme të vogla të ngushta, kur ju prekni kon në të cilën fëmija është i sëmurë. Si të rritet nodules sëmundje në madhësi, fryrë, i dalë mbi sipërfaqe të lëkurës.


Ata janë shumë të dhimbshme, kështu që fëmija ka për të mbajtur ngriti dora e tij.
Pse ka një xhungë nën krahun e tij? Shkaku kryesor i gunga është kujdesi i pamjaftueshëm higjienike. Nëse një fëmijë nuk merr banje të përditshme, nën sqetull e tij mund të grumbulluar fëlliqur, mbetje djerse, qelizat e lëkurës punuar. Ky është mjedisi më të favorshëm për zhvillimin e Staphylococcus aureus. Multiply, Staphylococcus zbatohet për hapësirë ​​më të madhe kap kanalet nxjerrës të gjëndrave të djersës, duke shkaktuar inflamacion. Kirurgjia shpesh prek fëmijët të cilët nuk janë mësuar me të lajnë duart shpesh. Fakti që staphylococci janë gjithashtu në dorë.

Kruarje duart e tij të pista nën krahun e tij, baby lehtëson detyrë e mikrobeve, ajo bëhet më e lehtë të depërtojnë në trup. Gjithashtu, sëmundje mund të shkaktohet duke veshur rroba shumë të ngushtë. Kur ajo është presion, fshij lëkurën nën krahë, lehtësisht germs hyjnë në trup nëpërmjet këtyre dëmtimit mikroskopike e lëkurës. Sëmundje e vendosur nuk është e thekur, dobësuar fëmijë. Gungë e dhimbshme mund të jetë për shkak të dobësimit të trupit për shkak të mbingarkesës fizike, dietë të varfër, mungesa e vitaminave A, C, E, etj Trajtimi gidradenita Në rast të sëmundjes, fëmija duhet të shihni një mjek për një diagnozë të saktë dhe të trajtimit të detyrës në kohë.

Pacienti është rekomanduar pushim të plotë, një dietë të plotë të pasuruar me vitamina. Më e rëndësishme është ajër i freskët, kështu që në qoftë se shteti e lejon, ju duhet të ecin me fëmijën tuaj çdo ditë. Terapia konsiston në aplikimin sulfanilamides, disa antibiotikë të përshkruara nga mjeku, bazuar në moshën e fëmijë të sëmurë. Cakto si fizioterapi, UHF, UFO, etj solux Aplikoni ngrohjes e thatë (radiatorëve), lëkurë gunga rreth tufa e përditshme alkoolit lubrifikues kamfor. Ju mund të përdorni alkool salicili, 2% alkool borik. Përdorni fashot me vaj erëkëndshëm Vishnevsky. E barnave të përdorura painkillers, antipyretics.

Trajtimet tradicionale Shpëlaj nën drejtimin fletë ujë shënim aloe treelike në dorë, prerë gjemba. Pritini përgjatë letër, zbatohen për petë nën krah për 20 minuta, 4-5 herë në ditë. Shpëlaj me ujë të nxehtë të freskëta delli gjethe, tërësisht pure ata derisa të shfaqet lëng, atyre të bashkëngjitni kone nën krahun e tij për 20 minuta. 4-5 herë në ditë. Kur përplasem dhemb, të përgatitur lëng të freskët e gjethe delli. Për të mbledhur këtë shportë me gjethe të freskëta, shpëlarje tërësisht, obshparte ujë të valë, pres. Pastaj bëni një slurry të përbërë në disa shtresa të napë, shkoni në një nyjë, shtrydh lëng.

Ky lëng vend yndyrat nën krahun e tij, e cila lënduar fëmijën. Për trajtimin zgjidhje gidradenita duke përdorur kripë deti. Për këtë zgjidhje 2 h. L. kripë deti 1 c. ujë të zier. Tendosje zgjidhje dhe butësisht pije fushën e inflamacionit disa herë në ditë.
Ju mund të ndihmoni infusions e bimëve: kamomil, Calendula, i urtë, eukalipt. Për të përgatitur pour 1 h. L. një nga bimët 1 filxhan ujë të vluar, të mbuluar, të përfundojë një peshqir, të lënë për gjysmë ore. Pastaj, tendosje, pije me infuzion të ngrohtë lëkurë i përflakur. Nëse do të kishte shenja trajtim gidradenita e një fëmije mund të kryhet duke përdorur buds thupër.

Për ta bërë këtë, derdh 2 h. L. veshkave dhe 1 filxhan ujë, të sjellë një çiban, kuzhinier për ngrohje të ulët për 30 minuta. Atëherë të mbuluar me një peshqir, prisni deri ftohur. Pastaj, tendosje, zierje të ngrohtë thith një shtupë pambuku, të bëjë kremra, vënë një tampon të gunga nën krahun e një fëmije. Që nuk janë sëmundje të tjera që çojnë në të njëjtin me sa duket i fryrë i lëkurës, trajtimi mund të kryhet nën krah për -Të tjera. Pra, para se të filloni trajtimin, fëmija duhet të shihni një mjek për të vendosur një diagnozë të saktë. Ishte prej tij dhe do të varet nga mjekim të mëtejshëm. Cheers! Svetlana,