Bukuri kozmetike Rosehip maj dhe lëkurë të shëndetshme


Banorët më të vjetra të planetit tonë janë bimë parasysh. Dhe kjo është e vërtetë. Ata së pari u vendosën planetin tonë, ata janë të mbushur me rrezik, si dhe pronat e fshehura të dobishme. Një nga këto bimë - egra u rrit në maj. Rosehip maj - një bimë vilë që i përket familjes Rosaceae, siç e dimë është lloji më i zakonshëm i hips u rrit në. Vetë bimë është shumë e dukshme - shkurre me degë të mprehta dhe fruta të madhe të kuqe me madhësi të një qershi të madhe), frutat kanë shumë të ushqyesve - vitamina (veçanërisht vitaminë C, vitaminë C, provitamin A dhe vitamina C, E, E, B2, ), u rrit përdorur edhe si një ilaç.

Numri vitamina të caktuara të egra u rrit shumë i lartë, disa fruta, për shembull, mund të japin vitamina normale C dhe E për person në ditë. Ka edhe receta të enët nga hips. Ajo është përdorur edhe në formë dekorative. Që nga kohët e lashta njerëzit kanë vënë re pronat e pazakontë e Rosehip, pse një shumë e recetave të ndryshme të bukurisë me të. Hips duhet të korrjes në fund të gushtit, ju duhet të mbledhë fruta të pjekur dhe jo deformuar më mirë kur ato janë ende të ngurta - kështu që ai përmban shumë vitamina dhe minerale. Megjithatë, ju nuk mund të zotërojnë dyqan e tij.


Blej hips mund të jenë farmaci fitootdele.

Ky rajon si cosmetology nuk mund të shoh një bimë që është aq e dobishme dhe pronat e shërimit. Për të mësuar se si të aplikoni trëndafil i egër bukuri kozmetike dhe lëkurës shëndetin maj, unë dua të ju them në mënyrë më të detajuar. Recetë 1 . Karotolin - i bërë nga tul e rrushit të marra jashtë hips maj. Ju duhet të prerë fruta, hiqni tul dhe t'i detyrojë ata për të naftës.
Shumë të dobishme në sëmundjet e lëkurës (p.sh. psoriasis, ekzemë, pezmatim i lëkurës shumëllojshmëri). Përdorimi: në vend të lëkurës të prekur nga sëmundje të imponuar tampona ngjyhet ilaçe përgatitur në intervale prej 2 - 3 herë në ditë.

Recetë 2 . Vaj i hips u rrit - vaj nxjerrë nga rose hips. Ky vaj është i pasur në carotenoids (përmbajtja mund të jetë deri në 40%), si shumë acide yndyrore, shumë vitamina, vitaminë E, për shembull. Nëse karotolin të përdoren vetëm nga jashtë, ky vaj mund dhe brenda vendit. Rosehip në kozmetikë si një vaj mund të përdoret për të eliminuar të çara në nipples, djegiet, si dhe karotolin mund të përdoret për pezmatim i lëkurës - disa herë në ditë për 1-2 teaspoons. Shumë të dobishme për lëkurë lëkurë, acarim të lëkurës. Recipe 3 . Tretësirë ​​e hips u rrit. 1 litër ujë për 100 gram trëndafil të thata hips maj.

Përgatitja është e thjeshtë: hedh ujë të vluar në fruta dhe pastaj të këmbëngulë 15 minuta e tyre, duke përdorur një dush me ujë. Pas ftohjes brenda 30-45 minuta tendosje off infuzion rezulton. Shkurtimet e tilla mund të ekstrakt jo më shumë se 2 ditë. Pranoni duhet një gjysmë gotë pas ngrënies. Ky infuzion përmirëson çehre, sepse ajo përmban shumë vitamina, gjithashtu kontribuon në një stomak të mirë pune. Por ne e dimë se stomaku reflektuar fjalë për fjalë në fytyrën e tij. Recetë 4 . Shurup Rosehip. Përgatitur si të gjitha shurupe e zakonshme, dhe indikacionet për përdorim janë të ngjashme me indikacionet për infuzion të hips u rrit.

Recetë 5 . Holosas - ky shurup i përgatitur me tretësirë ​​të hips u rrit dhe sheqer, është e dobishme për të përdorur si një cholagogue. Përdorimi recetë i saj përmirëson ngjyrën e lëkurës. Recetë 6 . Askorutin - një ilaç vitaminë bëra nga rose hips. I dobishëm për vitaminë mangësi, përmirëson gjendjen e lëkurës. Ju gjithashtu mund të blejnë në barnatore të çdo qyteti. Mos harroni, si çdo bari tjetër, u rrit hips aplikimi nuk është i rekomanduar në disa raste. Gjegjësisht, diabet, me thrombophlebitis, me endokardit, me qarkullim të vogël, dhe në qoftë se ka hips origjinalitet.

Cyril,