Marramendje qafës osteochondrosis, trajtim


Osteochondrosis - kjo është një sëmundje që karakterizohet nga zhvillimi i ndryshimeve degjenerative në kërc dhe disqe intervertebral proceset reaktive në indet përreth. Degjenerative, reaktive ... Ne mund të themi thjesht, sëmundje dhe të kalojë nga ai - duhet të trajtohet. Pra, ne redaktuar faqen e internetit dhe vendosi për të folur sot për osteokondroza qafës së mitrës, marramendje, trajtim me të. Diagnoza e dhimbje prapa dhe shumë njerëz të ulëta vënë menjëherë pas 25 vjetësh, veçanërisht i qafës së mitrës. Ajo fshikull në mënyrë aktive promovojnë herë tona moderne - një mënyrë jetese, pirja e duhanit, shoferët dridhje në makinë, trashje, aktivitet të zgjatur ulur fizik, dhe, për më tepër, tendosje nervor.

Një nga simptomat thelbësore të qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk - dhimbje koke të vazhdueshme, shpesh pulsating natyrën, gjithashtu priren të plotësoj të motit. Në më shumë se gjysma e pacientëve kanë edhe marramendje. Një ndjenjë e njohur kur ju shohim përpara, duke u përpjekur për të "kapur" sy për objektin dhe nuk mund të për shkak kreu i juaj është brenda në vorbull? Marramendje që shoqëron osteochondrosis qafës së mitrës mund të ndodhë pas gjumit nëse njerëzit flinin në pillows kokat e larta ose të mprehta ana zaprokidyvanii. Gjithashtu, ajo mund të provokojë rotacioni të fortë në kokë alternuar në një ose në anën tjetër.


Nga rruga, për sëmundjet e qafës së mitrës degjenerative disk karakterizuar përtypje që ndodh gjatë rrotullimit të kokës. Shpesh kur një person përvojat zhurmë marramendje dhe tingëllim në veshët dhe kokën, i zbehtë, nganjëherë të përzier mund të përkeqësohet shkurtimisht vizion. Kohëzgjatja e sulmeve Vertigo varion nga disa minuta në disa orë. Megjithatë, zhurma në vesh, humbje të dëgjimit mbahen më gjatë. Arsyeja është se kur ka compression i qafës së mitrës arterieve osteochondrosis kurrizor përmes të cilit ushqehen fusha si kurrizore dhe trurit. Dhe vetëm për shkak të mungesës së të ushqyerit e trurit ndodh marramendje. Nëse ju shpesh ishin të injorojë këtë fenomen të pakëndshme mund të rekomandojë që të mos shtyjë një vizitë te mjeku.

Ka mjek të specializuar në sëmundjet e shtyllës kurrizore - të ashtuquajturin Osteopathy. Që ata të specializuar në mënyrë specifike në këtë fushë, me një diagnozë të Osteopaths mjek i mirë merr parasysh të gjithë faktorët që kanë kontribuar në osteoarthritis, të tilla si infeksionet, hormonal, trashëgimore apo lëndime mekanike e enëve të gjakut, etj Rezultati është program trajtim i individualizuar. Ka shumë mënyra për të trajtuar sëmundje të qafës së mitrës degjenerative disk. Ata zakonisht kompleks. Me ilaçe përdoren chondroprotectors - një ilaç që përmban komponentë për të rivendosur kërc. Gjithashtu, receta do vasodilating drogës në mënyrë që të eliminuar dhimbje koke për shkak të spazma të enëve cerebrale.

Përveç kësaj, medikamente të përshkruara të dizajnuara për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe i aparatit vestibular, si anti-inflamator, duke ulur inflamacion dhe ënjtje e disqe intervertebral. Të gjitha barnat duhet të merret vetëm me recetë. Dhe si ju mund të shihni, ata janë të destinuara kryesisht për të trajtuar simptomat. Ne trajtimin e semundjeve degjenerative disk përdorim cervikale efikase e, lazer, terapi magnetike lehta. Avantazhi Fizioterapia është se ndikimi i ndihmave terapi fizike pacientëve shihet vetëm qelizat nervore në kontrast me drogë. Gjithashtu trajtoj njerëzit që vuajnë manualschyka.

Por një duhet të marrë në konsideratë peshën e sëmundjes dhe ende të konsultoheni me mjekun sepse ka teknika të ndryshme masazh - dhe vështirë dhe e butë. Përveç trajtimit të zakonshme është reflexology efektive. Besohet se osteochondrosis i qafës së mitrës duhet të ndiqni një dietë që kufizon futje e ushqimeve që përmbajnë acid oxalic (rrush, lëpjetë), verë, viçi supë. Dhe me mjekësisë tradicionale për të kuruar osteochondrosis i qafës së mitrës përdorni trajtimin e mëposhtëm i çiltër një herë në javë për të bërë një kompresë në llapa qafës, i përbërë nga pjesë të barabarta e patate integruar dhe mjaltë; Përgatitja e një përzierje e 1 pjese të lëng rrepkë, 1 pjesë lëng aloe, 0,5 pjesëve mjaltë të lëngshme, 0,5 pjesëve vodka dhe merr me stomak bosh një herë në ditë; * Bëni kone krem ​​hip dhe derri yndyrë - 1 lugë gjelle e çdo përbërës dhe lyej zonat e dhimbshme para se të shkojnë në shtrat;

Ju mund të piqem me thekër tortillas miell i pasitur dhe vënien e tyre të nxehtë në vend lënduar dy herë në ditë. Në rastin e trajtimit kombëtar osteochondrosis i qafës së mitrës duhet gjithmonë të kombinohet me ushtrime konservatore dhe terapeutike.
Gilyarov,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!