Përfitim shampanjë dhe dëmi i shëndetshëm


Askush ngjarje e rëndësishme, nuk ka festë është i plotë pa një shishe shampanjë. Kjo është një verë e gazuar mishëron gëzimin dhe solemnitetin e ngjarjes. Ajo duhet të përmbushë në tryezë festive mbuluar në festimin e përvjetorit, martesë dhe natyrisht Vitit të Ri. Shampanjë Sparkling dalluar shije unike, buqetë të ndritshme, look elegant. Ka shumë lloje të pijeve: thata, gjysmë të ëmbël, Brut. Muscat, rozë, të kuqe. Të gjitha këto janë të bashkuar nga një emrin - shampanjë, përfitimit dhe dëm për shëndetin e të cilat ne tani në pritje. Ne shpesh dëgjojmë mendimin se kjo pije është gjithashtu i dobishëm si vera e thatë e kuqe.

Por a është kjo? A të gjithë ju mund të pini shampanjë, pa kufizime? Le të përpiqen të kuptoj atë. Është e dobishme për të shampanjë shëndetësore? Për fat të keq, ju mund të dëmtojë veten edhe duke përdorur më të sofistikuar, pije më të natyrshme, por përmban alkool. Fakti që shumë nuk e di shkallën dhe nuk e kontrollojnë dëshirat e tyre. Nëse ka alkool në tavolinë, pi deri sa të bjerë. Por në thelb alkool padëmshme nuk ekziston. Kjo mund të gjenden në etiketën e çdo shishe .. sidomos alkoolit të dëmshëm për adoleshentët dhe gratë shtatzëna. Flluska në mënyrë magjike e shampanjë - një përrallë e bukur zanash.


Ekziston edhe një përrallë që kjo pije është e padëmshme. Sipas nutritionists, kjo verë e gazuar është edhe më e dëmshme se pijeve vështirë, të tilla si vodka ose uiski. Bubbles simpatik me shkëlqim duken bukur në një gotë. Por, duke marrë në zorrë, të shkaktojë kalbur mbeturinat e ushqimit, e cila është arsyeja pse nuk është rrezik për shkak toksinave nga gjaku përhapur në të gjithë trupin. Për shembull, përmbajtja e 1% alkool në gjak dëmton funksionin vizuale dhe disponueshmërinë e rregullt të kësaj përqindje të alkoolit çon në çrregullime të pakthyeshme. Shumë e rrezikshme ndonjë alkool, duke përfshirë edhe shampanjë, fëmijët. Për fëmijët nën moshën pesë vjeçare, një gotë e vogël e alkoolit (30 ml) mund të jetë fatale.

Së pari, nuk është një shkelje e qendrës respiratore të trurit, dhe frymëmarrja pastaj u ndal krejtësisht. Gratë gjithashtu e admirojnë shampanjë keq. Flluska e tij magjike të ndikojë negativisht në funksionin riprodhues të seksit të drejtë. Për më tepër, nëse mashkull është restauruar plotësisht pak muaj pas përdorimit të fundit të alkoolit, trupi i femrës nuk është shëruar plotësisht plotësisht. Për gratë shtatzëna të pijshëm shampanjë rreptësisht të ndaluara. Verë me gaz mund të jetë njëra nga arsyet për të pasur një fëmijë me paralizë cerebrale moszhvillimit ose të rënda. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se si çdo alkoolit në vera e gazuar është etanol.

Ky efekt material i dëmshëm në të gjithë trupin. Ajo shkatërron qelizat e kuqe të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për sigurimin e oksigjenit në gjak. Si rezultat - Mungesa e oksigjenit të gjitha organet dhe sistemet e trupit. Por para së gjithash vuajnë nga mungesa e oksigjenit në tru. Kjo shpjegon ngazëllim të shkurtër dhe dehje që vjen pas nja dy gota e pira me flluska të bukur të artë.
Me të shpeshtë, përdorimi i tepërt, flluska fun vrasin qelizat e trurit që janë quajtur hippocampus. Këto qeliza janë përgjegjës për ruajtjen e kujtime dhe informacion. Si rezultat, ka një humbje graduale të memories.

Champagne përmban në butyl saj strukturën, amyl, alkoolit propyl, dhe disa të tjerë. Kur përthithet, parë është ndarja e etanol. Në këtë kohë pjesa tjetër e "udhëtimit" përmes trupit. Për të luftuar helmim rrjedhin nga këto përbërës trupi shpenzon më shumë se 15 orë. Kjo është arsyeja pse pas konsumimit të tepruar të gazuar verë në mëngjes ndjeu një dhimbje koke të rëndë dhe gojën të thatë. Gratë që e gjirit ushqyer foshnjat duhet të dini se 10-15 minuta pas pirjes së një xhami, shampanjë, së bashku me të gjithë komponentët e toksike të lëshuara në qumësht.

Ne nxjerrin të njëjtën gjë për një kohë të gjatë. Por jo të gjithë shumë pije e preferuar kaq të trishtuar dhe shampanjë,, natyrisht ju mund të pini. Vetëm kjo duhet të bëhet rrallë dhe në moderim për të reduktuar në minimum efektet e saj shkatërruese në trup. Në doza të vogla, kjo pini një efekt pozitiv në tretje. Në verë të gazuar përmban polyphenols, të cilat janë në gjendje të zgjerohet enët e gjakut. Ndonjëherë një sasi e vogël e shampanjë mund të ndihmojë me hipertension dhe presion pak më të ulët. Pije aristokratike përmban një sasi të vogël të vitaminave B dhe ushqyesve të tjera. Shampanjë përmirëson disponimin, rrit vitalitetin.

Vetëm mos të jetë shumë e vështirë për të provoni këtë. Në qoftë se ju përdorni një numër të madh të verë të gazuar, ju mund të marrë rezultat të kundërt. Qeshura mund të ndryshojë ulje disponimin dhe rënien vitalitetin me ju pa ndjenja. Dhe pini një sasi e vogël e shampanjë është e lejuar vetëm për njerëzit e shëndetshëm. Njeri i rritur mund të përballojë jo më shumë se 4 gota në mbrëmje. Gratë janë të lejuar për të pirë 2 gota. Unë jam në mënyrë të veçantë duke folur për mbrëmje, si shampanjë pije në mëngjes, ju e dini kush, por në pasdite ajo merr për t'u miratuar. Ndërsa ne jemi të vetëdijshëm, dobi dhe dëm në krahasim me numrin e shampanjë dehur ... dhe doza jashtëzakonisht të mëdha ajo ka një ndikim negativ në shëndetin.

Nëse ju nuk merrni të përfshirë në, pini pak gjatë ngjarjeve, kjo e mrekullueshme me flluska të pirë ndonjë gjë të gabuar ju nuk do. Pra, pini me gëzim, por siç e dini! Svetlana,