Aronia - shërimin pronat


Chernoplodnuyu vadhë - aronia melanocarpa, cirk dashuri. Kjo shkurre e familjes Rosaceae duket e mrekullueshme në kopsht pranë shtëpisë. Shtator-tetor, kur shumë bimë janë zbehur, gjethet e kuqe të hirit mal i mbuluar, duke përfshirë edhe grupe fruta janë parë ngjyrë anthracite. Duket shumë e bukur! Tani, në shtator, ai u korrje sezon chokeberry, ajo do të deri në acar, kështu që ka ende kohë për t'i përgatitur ato për përdorim në të ardhmen. Dhe tani le të njiheni me uzinën më të ngushtë, të flasim titulluar chokeberry - pronat medicinale. Atdheu aronia melanocarpa është Amerika e Veriut.

Rreth fillim të shekullit XVIII uzinës është importuar në Evropë. Pas 100 viteve ka marrë për të. Megjithatë, jo vetëm për cilësitë dekorative vlerësuar aronia hirit. Pronat medicinale dhe manaferrat shije bush janë vlerësuar gjithashtu, megjithëse pak më vonë. Shija e frutave të zi - i lagësht-ëmbël, pak thekshëm. Ata janë të shijshme dhe të shëndetshme, të mbajtur këto cilësi në formë të freskëta dhe të përpunuara. Përbërja e tyre përmban shumë ushqyesve, vitamina dhe minerale. Në mesin e tyre: 10% sheqerna, vitamina E, C, K, E, A, B1, B2, B6. Fruta është e pasur me acide organike, pektin, tannins.


Ato përmbajnë sasi të larta të jodit janë të fluorit, bakër, mangan, zink, etj mesin kultura të tjera frutore chokeberry renditet e para në përmbajtjen e vitaminës E, se shumë bimë të përbërë nga numri i manave vitaminë C. Pronat medicinale e frutave ruajtur nga trajtimit të ngrohjes, ngrirje, tharje. Cilat janë pronat medicinale e aronia? Ash medicinale si studiuar sa duhet, janë aplikuar me sukses në mjekësinë tradicionale dhe popullore. Hahet bimët frutore mund të përmirësojë në mënyrë të konsiderueshme e sistemeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare të trupit, forcon muret e enëve të gjakut.

Leng frutash është përdorur si një agjent profilaktik dhe terapeutik në fazën fillestare të hipertensionit, aterosklerozës. Edhe pse aronia efektiv në reduktimin e presionit të lartë të gjakut, ndërsa aplikimit potencial efektet e saj anësore në pacientët hypertensive. Prandaj, para se të filloni për të trajtuar hipertensionit duke përdorur chokeberry, duhet të kontrolloni me mjekun tuaj. Kur përdoret me frytet e manave të hirit mal të egra u rrit, rrush pa fara e zezë, të vendosura në fruta aronia vitaminës E është zhytur plotësisht nga trupi i njeriut. Bimë jashtme përdoret për të eleminuar puçrra alergjik të lëkurës, për të trajtuar ekzemë, pezmatim i lëkurës, dermatit atopic, djegiet.


Në trajtimin e kancerit tiroide, ekspertët rekomandojnë përdorimin e fruta chokeberry. Përdorimi i rregullt rrit rezistencën e tyre, parandalon infeksionet dhe e përmirëson shëndetin e përgjithshëm. Lëng frutash dhe për të përmirësuar tretje, efekte të dobishme në stomak, zorrët, trajtoj gastrit me aciditet të ulët, të ndihmojë në trajtimin e ulcera peptike. Frytet e malit hirit është e rekomanduar për të përdorur për trajtimin dhe shërimin e mëlçisë, të zgjedh formimin dhe sekretimit të biliare. Pacientët me diabet infuzion të dobishme të pije frutash pa sheqer.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të manaferrat Rowan antotsianitov, ata duhet të hanë pacientët e kancerit. Aronia mund të ruhen duke përdorur metoda të thjeshta të magazinimit, në formën e tinctures, bllokim, për të thatë tretësirë ​​terapeutik e frytet e manave aronia Shpëlaj nën ujë dhe thatë drejtimin me një peshqir, lehtë të shtypur me një lugë druri. Plotësoni një manaferrat shishe qelqi 1 \ 3, shtoni 2 tbsp sheqer, shtoni vodka. Mbylle plug, të lënë për një muaj në bodrum, sirtar të errët apo tavolinë kuzhine. Merrni 1 lugë pas ngrënies gjatë gjithë ditës. Jam chokeberry Lahen 1 kg e manave dhe përkthyer ato në një tigan smalt.

Pidlyyte pak proparte ujit në ngrohje të ulët për 5-7 minuta. Vendos 1,5 kg sheqer, llokoçis, kuzhinier, nxitje për 5 minuta. Hiq pan, të lënë në 03:00. Pastaj shtoni mulli mishit kaluar përmes dy mollë të mëdha, vënë në një tenxhere me bllokim, shtoni një tjetër 500 gram sheqer dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri gatuar deri bllokim juaj trashet. Chokeberry Jam dhe pronat e saj medicinale të ju ndihmojë të forcuar trupin përpara dimrit. Një tjetër manaferrat shumë të mira për të thatë në furrë, apo jashtë në hije. Mbani fruta të thata në kavanoza qelqi, çanta kanavacë.

Në dimër, të vënë një lugë manaferrat në një termos, shtoni sa më shumë manaferrat hips, derdh ujë të valë. Insistojnë gjithë natën dhe në mëngjes, pi çaj në vend. A nuk e humbni kohën tuaj - ju lutem manaferrat për përdorim në të ardhmen. Pastaj chokeberry dhe pronat e saj do të ruajë shëndetin e familjes tuaj gjatë gjithë vitit. Cheers! Svetlana,