Njolla të zeza në fytyrën e tij - se si të shpëtoj prej tyre


Beautiful, i përsosur lëkurës - është ideal kërkuar nga ndoshta çdo grua. Por për të arritur ajo nuk është aq e lehtë, për shkak të problemeve në fytyrë a lot. Njëra është dots zezë mbi fytyrën e tij si të shpëtoj prej tyre duan të dinë shumë. Ato ndodhin në çdo lloj të lëkurës dhe mosha e gruas. Megjithatë, ka shumë mënyra për të eliminuar këtë problem, të tilla si mjete popullore. Rreth tyre dhe shkaqet blackheads dhe do të diskutohet më tej. Shkaqet kryesore të gungave të zeza në fytyrën tonë - bllokim e gjëndra dhjamor dhe akumulimin e sebum, e mbyll ngushticën. Bllokuar poret nuk i japin leje akumuluar Salou, dhe në qoftë se ju nuk e hiqni pikë e zezë në kohë, do të fillojë një proces inflamator.

Sigurisht, ajo është shumë e pre pamjen e fytyrës, si gra të përpiqen për të gjetur metodat më efektive të merren me këtë problem. Pikat e zeza shfaqen për një arsye tjetër. Kjo është dietë joadekuate dhe të paekuilibruar. Një person që rregullisht të marrë ushqim erëza, ëmbëlsirat, ushqimet yndyrore dhe alkool, në mënyrë të pashmangshme do të përballet me këtë problem. Për shembull, gratë që janë me fëmijë në gji, vuri re se lëkura e tyre është pastruar dhe tidier. Fakti që ata paguajnë mënyrën e tyre të hahet më shumë vëmendje se zakonisht. Metoda më e thjeshtë për të eliminuar blackheads është për të rregulluar dietën dhe konsumin e produkteve të peshkimit.


Ata kanë shumë të vajrave yndyrë dhe të shëndetshme të lëkurës. Në fruta të freskëta dhe perime, arra dhe drithërat përmbajnë sasi të lartë të vitaminës A, e cila është lëkurë të shëndetshme. Miratimi i një zakon për të pirë ndonjë prodhim të qumështit në kohën e gjumit (p.sh., kos). Bifidobacteria dobishme që përmbahen aty, për të ndihmuar normalizimin e traktit digjestiv që të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e lëkurës. Nëse ju në fytyrë, hundë është pika të zeza, të shpëtoj prej tyre në shtëpi, ju mund të përdorni mënyra të thjeshta por efektive. Së pari, e mirë do decoupling lëkurës, pasi që të sjellë pika të zeza duke përdorur pastrim.

Disa gra përpiqen të shtrydh ato, por të bëjë gabim, pasi ata do të veshin këtë infeksion në poret dhe në këtë mënyrë të përmirësojë procesin inflamator. Për të kryer këto procedura duhet të jenë në kushte sterile, ose gjendja e një personi të vetëm më të keqe. rozparyuvaty lëkurës mund të ujit me të bimëve të tilla si kamomil, i cili ka veprim të fuqishëm anti-inflamator. Pas procedurës, rrëshqitje të pastër, dhe pastaj të bëjë një maskë prej balte blu, e cila forcon poret dhe fshij locion fytyrë, tonik ose akull cubes. Për më tepër, ngrirja nuk mund vetëm ujë të pastër, si dhe nenexhik ose kamomil supë, lëng, luleshtrydhe, shalqi ose kastravec.

Të hequr qafe blackheads duke përdorur maska ​​të përgatitura në shtëpi dhe gjithashtu shpenzimin e fondeve më pak të mbushur me njerëz. Merrni një cleanser pak xhel që ju zakonisht përdorin, përziejnë atë me kripe dhe sode buke (1 lugë çaji). Aplikoni paste në lëkurë me një shtupë. Vetëm mos fshij fytyrën e tij në të, përndryshe ajo mund të çojë në dëmtime të rënda.
Lini maskë në për 5-10 minuta. Ndoshta ju ndjeni një ndjesi djegie të lehtë, kjo do të thotë se sode filloi të ushtrojë ndikimin e saj terapeutik të poret. Lahen me dhe të aplikojnë moisturizer. Mos harroni se ju nuk mund të përdorni këtë maskë në qoftë se lëkura juaj është i përflakur.

Maskë shumë e thjeshtë, e cila mund të bëhet në shtëpi - kefir. Ngroh paraprakisht kos në një banjë me ujë, të aplikojnë atë në fytyrën tuaj dhe të lënë për 10 minuta. Efekti i dobishëm është se produktet e qumështit përmbajnë acide të dobishme të afta për shpërndarjen sebum dhe pastroni poret brenda. Një mjet i shkëlqyer heq pika të zeza është ujë, e cila shtoi lëng limoni dhe glicerinë. Përzierje të gjithë përbërësit në proporcione të barabarta dhe të fshij fytyrën përzierje dy herë në ditë. Me këtë mjet, ju mund të qartë poret tuaj dhe të shpërndajë yndyrë, e cila clogs sipërfaqe të lëkurës. Në shtëpi, shpesh përdoret maskë proteinave.

Beat bardhë veze me sheqer deri brumë të qetë. Kur sheqeri ka tretur, e vënë përbërjen në lëkurë dhe të lënë atë të thahet plotësisht. Kjo maskë promovon shtrihen nga pluhuri dhe papastërtitë nga poret, që përmirëson ndjeshëm pamjen e lëkurës. Pas larjes, aplikoni një krem ​​hidratues ose locion, fshij fytyrën që nuk përmban alkool, nuk të overdry lëkurës. Për fat të keq, në një herë e pamundur për të hequr qafe blackheads dhe probleme të tjera të fytyrës sonë, pa marrë parasysh se sa shumë përpjekje ne nuk zbatohen. Kujdesi për një periodikisht, vetëm lëkura do të duket i shëndetshëm. Nëse pika të zeza duke lëvizur në puçrra fytyre i përflakur, nuk do të përpiqet për të trajtuar ato në shtëpi, por më mirë të konsultoheni me një mjek.

Edhe në kozmetikë e sotme janë mjetet dhe metodat për trajtimin e çdo lëkurës të ndryshme, por ato mund të jenë më të njihen vetëm në sallon bukurie. Elvira,