Piper i zi - bimë përfiton pronave të dobishme, trajtim protivpokazaniya


Përshkrim. Piper i zi - bimë, referuar familjes piper.
Bimët rrjedhin piper i zi ka një gjatësi prej 120 cm, ai ngjitje, fleksibël, napivzderevilyh. Lë piper të dendura, alternativ, i thjeshtë, ovale. Lule dhe bimë të mbledhura në "veshët" e vogla të bardha. Speca Fruta - drupe e gjelbër, e cila pas maturimit të bëhet ngjyrë kafe. Diameter Drupe nga 6 deri në 8 mm. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "piper të Zi - bimore. Përfitimet e karakteristika të dobishme, trajtimin, protivpokazaniya. " Çorape. Për qëllime mjekësore janë farat e bimëve që janë korrur nga bimët gjatë tre viteve kur piqen.

Drupe piper i zi tharë në diell. Drupe gati është aromë e këndshme e zezë dhe i butë. Përbërja kimike. Farat përmbajnë niseshte, pyperyn, vaj esencial, choline, acetilkolinės, alkaloide, resins. Black piper - i mirë. Ne listën që ka një piper i zi pronave të dobishme. Përgatitjet piper i zi stimulon tretjen, sekretimin e tiroide lëng stomakut. Ata gjithashtu kanë veprim anti-inflamator dhe analgjezik kur e përdorur nga jashtë, dhe veprim antispasmodic dhe hypotensive nga gëlltitje. Përdorimi i bimëve. Piper i zi bimë ndihmon në tretje të ngadaltë, ajo është përdorur për gastrit me aciditet të ulët përtej fazës akute dhe anemi.


Për trajtimin e piperi reumatizma vaj esencial përdoret topikale. Trajtimi piper i zi. Infuzion me tretje të ngadaltë. 3 g kokrra e piper i zi 1/4 litra ujë të krijoj të valë. Pas kësaj, por para se filtri duhet të mbush për 10 minuta. Pini 2-3 herë në ditë. Kur të ftohtë. Merrni një majë e tokës përzierje zezë piper në 1/4 filxhan vodka. Pini tarifë kohë për të mbajtur ngrohtë. Contraindications. Ajo nuk mund të përdoret në ulcera peptike dhe 12 stomakut ulçerë duodenale, sëmundjet alergjike, anemi, pezmatimi i veshkave dhe fshikëzës.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!