Pronat e dobishme rrush pa fara e zezë


Pronat e dobishme rrush pa fara i zi Ndonjëherë ne përdorim, por kjo është asgjë, Yahodka i vogël por shumë i dobishëm për shumë sëmundje ai do të na shpëtojë! Një nga kokrra të kuqe më popullore ruse konsiderohet ferrë. Ajo ka një shije të madhe dhe është shumë i dobishëm për shëndetin e njeriut. Me përmbajtje të pasur vitaminë ribesit të zi të saj gjeti aplikimin e saj në mjekësi. Si pjesë e frytit të tij përmban acid Askorbik, carotene, vajra esenciale, sheqer, pektin dhe shumë e vitaminave. Për të siguruar kërkesat e përditshme të vitaminës C në ditë është e mjaftueshme për të ngrënë 20 rrush. Për qëllime terapeutike, duke përdorur manaferrat dhe gjethet e bimës.

Siç u përmend, pronat e dobishme e rrush pa fara i zi i njohur që nga kohërat e lashta dhe është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, manaferrat e saj kanë efekt anti-inflamator dhe dezinfektues. Lëng të freskët të trajtuar sëmundjet inflamatore të fyt. Gjithashtu rrush pa fara ka aftësinë për të parandaluar zhvillimin e diabetit. Shkurre fruta është një agjent i shkëlqyer parandaluese dhe terapeutike e kancerit dhe parandalon zhvillimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve kardiovaskulare në të moshuarit. Pronat e dobishme e lë rrush pa fara e zezë dhe bimë frutore të përdorura për trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, mëlçinë dhe veshkat.


Si të përdorni manaferrat dhe gjethet e currants zi? Supë Për të përgatitur zierje e lë manaferrat rrush pa fara ose përdorni këtë recetë. 3 lugë manave grimcuar (gjethe) derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Pastaj të përfundojë enët dhe të lënë për një orë, tendosje. Merrni një filxhan çerek përpara se të hahet hipertensionit si një ënjtje bën të dalë djersë dhe diuretik. Supë është gjithashtu e dobishme për ftohjet, kollitet, fyt syplosty, dhimbje të fytit, ethe, diarre. Pini supë me një mangësi të pasura me vitamina. Infuzion Hidh një gjysmë litër ujë të vluar 3 lugë gjethe të thata.

Insistojnë në një termos të paktën një orë. Tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë para se vakt tjetër, në sëmundjet e nyjeve, artritit dhe reumatizmi. Infuzion ndihmon me osteokondroza, gurët në fshikëz dhe ënjtje. Tretësirë Për të përgatitur ekstrakt alkoolik e rrush pa fara e zezë, gris 20 gjethe të freskëta e rrush pa fara shkurret, shpëlarje ato tërësisht dhe derdh një litër verë të bardhë. Enët ngushtë dhe të lënë për 3 javë. Pastaj infuzion, dhe pini një gjysmë gotë para ushqimit me gastrit me funksion të zvogëluar sekretore te stomakut. Pronat e dobishme e infuzion të ujit ose zierje e lë dhe rrjedh e currants zi janë përdorur në sëmundjet e lëkurës si ftohjet bën të dalë djersë dhe të përdorura nga jashtë.

Fëmijët janë të pirë një zierje e lë në diatez, dhe bathed ato, duke shtuar në zierje dush të lë dhe twigs. Çaj Për të bashkë gjethe çaji rrush pa fara, vuri në çaj porcelani 2 lugë gjethe të thata dhe derdh atyre një gotë me ujë të valë. Prisni pesë minuta derisa krijoj çaj. Pini një gotë çaj në mëngjes dhe në mbrëmje si një fondeve vitaminë tonik. Juicing me ribesit të zi Lahen frutat me ujë, pour në shtrydhëse frutash e perimesh. Dhe brenda disa sekondave pas kullues lëng dhe shtoni sheqer dhe akull mund të filloni të keni shëndet dhe kënaqësi! Aplikoni lëng Pronat e dobishme e rrush pa fara të freskëta lëng thjesht paçmueshme.

Është e dobishme për të aplikuar në avitaminosis, gastrit me aciditet të ulët. Lëng Blackcurrant ndihmon të shpëtoj prej enterocolitis, bronkit, heq diabet. Lë rrush pa fara përmbajnë sasi të mëdha të paqëndrueshme sepse ato janë përdorur si erëz në pickling prej trangujve, domate, kungull i njomë dhe lakër. Paraqitur në kriposje perime fletë të mbrojtur nga dëmtimi dhe për të mbajtur ato të përfshira në vitamina dhe minerale.
Përgatitja e stokut të zi rrush pa fara Por përdorin në trajtimin e rrush pa fara e zezë, pronat e tij të dobishme mund të përdoret gjatë gjithë vitit, në qoftë se koha të aksioneve deri për të ardhmen e gjetheve dhe manaferrat.

Merrni atë për aq kohë sa të jetë e mundur dhe të mos harroni për të përgatitur një fshesë e twigs e rrush pa fara e zezë. Me manaferrat shijshme dhe të shëndetshme të bërë pije frutash, lëngje, bllokime gatuar dhe ruan. Por rrush pa fara e mirë pjekur ngrijë. Për ta bërë këtë, të ndarë nga manaferrat dhe lë duart, pije dhe të vënë në një peshqir të pastër të thatë. Pastaj dele manaferrat në një enë plastike, të mbuluar dhe vendin në frigorifer. Ju gjithashtu mund të drejtuar ata përmes një mulli mishit, gatuar dhe pure kështu ngrijë. Kjo metodë e korrje është shumë më mirë se currants kuzhinier dhe sheqer. Kur ngrirje vitamina dhe minerale nuk janë të shkatërruara dhe manaferrat janë të dobishme gjatë gjithë vitit.

Rrush pa fara i zi, contraindications për përdorim Përdorimi rrush pa fara e zezë nuk është e rekomanduar për gastrit, ulçerë peptike me aciditet të lartë të lëng stomakut. Cheers! Svetlana,