Black rrepkë kollë për fëmijët recetave


Gjithkush e di e zezë njerëzimi rrënjë rrepkë përdor për shumë shekuj. Ka të dhëna se në Egjiptin e lashtë, Egjiptasit e dinte në lidhje me pronat shërimin e rrepkë dhe shpesh e përdorur atë. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse rrepkë superior vetitë shëruese e shumë mjeteve juridike të njohura natyrore, të tilla si qepë dhe hudhër. Ajo ka një veti me të vërtetë të shquar antibacterial për shkak të pranisë në përbërjen e saj të naftës thelbësore. E saj per 100 g lëndë e parë rreth 50 mg. Sigurojë përfitime dhe glycosides perimeve që tregojnë atë në të njëjtën kohë e njohur shije të mprehtë dhe shije të pasur. Ai përmban lizozimë - substancë antimicrobial që promovon shpërbërjen e mureve qelizore të një numri të madh të mikroorganizmave të dëmshme.

Para lizotsymom nuk qëndrojnë ose mikobakteret ose Streptococcus ose Staphylococcus aureus, ose pertusis dhe difteria bacil! Kjo perime rrënjë është e pasur me proteina, karbohidratet dhe minerale. Përmbajtja e vitaminave në redtsi zezë meriton vëmendje të veçantë. Si pjesë e rrënjës është vitaminë C, B6, janë thelbësore për trupin e njeriut jetën normale. Në mënyrë për të përshpejtuar procesin e heqjes viruset nga trupi gjatë sëmundjes, mjekët rekomandojnë pirë shumë lëngje. Rrepkë e zezë gjithashtu përmban një shumë të kaliumit, i cili rregullon trajtimin e metabolizmit-ujë i kripur. Rrepkë rrit urinim rrit aktivitetin e zorrëve, i cili gjithashtu ndihmon për të eliminuar atë përmbajtje tashmë shpenzuar dhe produktet toksike metabolike.


Në mjekësinë popullore, rrënjë rrepkë e zezë është përdorur shpesh si Protivoprostudnye dhe antitussive. Ato janë veçanërisht të dobishme për fëmijët. Kjo është në lidhje me të atëherë ne redaktuar faqen e internetit dhe do të donte për të biseduar me ne artikullin "kollë e zi rrepkë për fëmijët recetave." Pse rrepkë e zezë aq e dobishme kur kolliteni? Për shkak të lëngut të saj - expectorant mirë aktrimit, sidomos nëse në fjalë inflamacion të traktit të sipërm respirator. Aplikoni lëng i zi rrepkë me mjaltë shpesh u shfaq kundër kollës dhe pështymë nadsadnoho.
Si për të përgatitur lëng të rrepkë? Quite thjesht - duhet të marrë një, rrepkë e madhe e zezë dhe një të larë, prerë pas mesit të kraterit, si dhe për të formuar një enë të vogël brenda frutave, gjysmë kapacitetet e nevojshme për të mbushur mjaltë.

Në intoleranca e mjaltit ju mund të zëvendësojë sheqerit. Pas rreth 04:00, kapaciteti është i mbushur brenda me lëng frutash. Ky shërim lëng! Një ditë më vonë muret e brendshme të kraterit prerë rrepkë nevojë për të punuar nëpër ato kanë lëng të re të freskët. Më shumë lëng rrepkë mund të përgatiten nga fërkim atë me lëvozhgë integruar, dhe pas vychavyvshy në smalt ndërgjegjshëm me napë. Në këtë lëng të shtoni mjaltë, trazim, të mbuluar me një kapak dhe dyqan në frigorifer. Merrni atë para se vakt 1 tbsp. lugë rreth 4-5 herë në ditë. Tortë të naftës që mbeten, mos e shtrydhur shumë dhe hedhin larg! Është e mundur për të përgatitur mustardë shkëlqyer - kollë redechniki.

Mustardë Dhunimi me rrepkë me rrepkë duhet të përdoret menjëherë pas marrjes lëng. Vënë atë në napë, shpërndarë hollë, edhe shtresa, të përfundojë dhe të vënë në 20 minuta nën teh shpatullën. Në asnjë të mbuluar të lartë polietileni është e nevojshme - redechniku ​​nevojë për të "frymë"! Cover ajo mund të lartë një peshqir të vogël apo leckë. Se "shih" shpejt ngjesh e rrepkë zi nuk është Llaçe më pak e vërtetë të ngrohtë mustardë. Pasi të porozheviye lëkurës, redechnik të përkthehen në shpatullën e kundërt, ndërsa duke e bërë disa gllënjka redechny lëng. Ju gjithashtu mund të përdorni një tjetër ilaçe me recetë të madh për fëmijët me kollë, të cilat lehtësojnë shkarkimin e gëlbazë.

Përgatitja ajo mund të jetë kështu: radishes copëtuar në copa të vogla, të vënë në një tigan dhe pour sheqer. Pastaj e vuri mbi 2-3 orë në furrë. Pastaj hedhin rrepkë dhe kullimin e lëngshme në shishe dhe le fëmijën para një vakt në 2 teaspoons 3 herë gjatë ditës dhe para se të krevat gjatë natës. Thithja e rrepkë rrepkë Vetëm zi është përdorur për mbytje të ftohtë. Për ta bërë këtë, ajo rubbed në rende, deri në bankë dhe mbyllni kapakun fort. Pas 20 minutash, hiqni nevojën për të marrë frymë thellë dhe në mënyrë të përsëritur thyer avullimit. Kështu gjatë frymëzim që ju duhet të mbani frymën tuaj.

Procedura duhet të përsëritet rreth 8 herë në ditë. Kundërindikimet përdorni rrepkë Por përdorimi i rrepkë e zezë në të gjitha shumë prona të saj të dobishme ka contraindications saj. Të jetë i sigurt për të përjashtuar rrepkë e zezë e përdorimit për njerëzit që kanë ulcerat dhe gastrit me aciditet të lartë, si dhe në disa sëmundje të zemrës. Pra, para se ju do të aplikoni recetat e zi rrepkë me të mirë të saj që të konsultoheni me mjekun tuaj. Lydia,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!