Përse urina është i pangjyrë në një fëmijë shkaqet


Urinë e një personi të shëndetshëm zakonisht zbehtë të verdhë. Çdo të ndryshojë ngjyra e saj, arsye për brengosje. Nëse një fëmijë ka ndryshuar ngjyrën e urinës, ajo mund të tregojë një sëmundje të mundshme apo praninë e substancave të veçanta - urobilin, etj hematoprofirina. Ju duhet të dini se urina mund të ndryshojnë gjatë ditës, mund të ndryshojë dendësia e saj, vëllim. Ndryshimi ngjyrë në trup është i disa përbërësve, duke e kthyer atë në një ngjyrë të ndryshme. Këto substanca mund të jenë të pranishme në ushqim, vitamina, ilaçe. Për shembull, në qoftë se fëmija ngrënë sallatë të panxhar në mëngjes, në mbrëmje e urinës së tij të mund të gjeni një ngjyrë rozë.

Pranuara pilula vitaminë C, bojë atë një ngjyrë të pasur të verdhë. Sepse urina mund të ndryshojë ngjyra për arsye të ndryshme. Ndonjëherë ky ndryshim mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të caktuara. Në disa raste, është e kuqe, ngjyrë të gjelbër, të verdhë, urina ngjyrë të errët përse fëmija, arsyet për këto ndryshime, ne do të diskutojë me ju në këtë faqe. Veshkat fëmijë në strukturën e saj në mënyrë të konsiderueshme të ndryshme nga organet e rritur. Pas lindjes, fëmija zhvilluar veshkë për një kohë të gjatë, për disa vjet. Pale, urinë pa ngjyrë është në fëmijën e porsalindur, siç u koncentruar. Në këtë moshë fëmija nuk është duke marrë ndonjë produkte të tjera përveç qumështit të gjirit të nënës.


Me rritjen, color fëmija i maturimit është themeluar, bëhet e qartë ngjyrë kashte. Por pirja e tepruar po bëhet hije paler. Sëmundjet kryesore në të cilat ngjyra e urinës Ndryshimet në dendësi, ngjyrës së urinës në fëmijë, arsyet për këto ndryshime mund të jenë të ndryshme. Siç e dimë, hije mund të ndryshojë kur merrni ilaçe të caktuara, të përdorimit të produkteve, si dhe një shumëllojshmëri të kushteve patologjike. Prindërit duhet alarm nëse urina foshnja është e zbehtë, thuajse pa ngjyrë. Në këtë rast, ai duhet menjëherë të shihni mjekun tuaj. Mungesa e ngjyrës mund të jetë një shenjë e një shkelje të rëndë të veshkave dhe zhvillimit të diabetit.

Ngjyrë drita e verdhë është rezultat i rritjes së përqendrimit të pigmentet biliare. Kjo mund të ndodhë kur oliguria, i shoqëruar nga vjellje, diarre, ethe. Gjithashtu, ka një ngjyrë të errët, ndërsa duke marrë acid Askorbik. Red - një shenjë e lëndimit të veshkave, sulm në zemër, nephrolithiasis. Gjithashtu, kjo hije është tregues i eritrotsiturii, hemoglobinuria, myoglobinuria, etj Gjithashtu, kjo është ngjyra e urinës pas hahet panxhar, qershi, manaferra, dhe pas përdorimit të drogës - amidopirina, phenolphthalein. Ngjyrë të errët ngjyrë kafe duket në anemi hemolitik. Portokalli ngjyrë karakteristike e uraturiya.

Ajo gjithashtu mund të zhvillohet në sfondin e një goditje zemre në acidit urinës porsalindur. Kjo hije njollë urina pasi duke marrë drogë rifampicin, furadonina, furagin. Ngjyrë e gjelbër mund të duket në bylyrubynemyy me verdhëz apo në rast të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, urina e tij mund të ngjajnë ngjyrën e çajit të fortë. Trazuar, me thekon ndodh në inflamatore, sëmundjeve infektive te sistemit urogjenital. Masat parandaluese Për të parandaluar sëmundje në fëmijën, të jetë i sigurt për të vizituar provimet pediatrike parandaluese. Kids nevojë të anketuar çdo muaj të vitit.

Fëmijëve nga një deri në tre vjet, të kalojë inspektime 1 herë në tre muaj. 3 në 7 vjet të vjetra fëmijë ekzaminohen 1 herë në gjashtë muaj. Shmangni hipotermi te fëmijët, nuk e le ta notuar në ujë të ftohtë, të ulen për tokë të ftohtë, shkëmbinj, ecin zbathur në dysheme të ftohtë, tokë, etj Kjo është veçanërisht e rëndësishme për aq kohë sa të jetë e mundur për të ushqyer foshnjave qumësht të gjirit. Këta fëmijë janë më të mbrojtur nga sëmundjet e ndryshme. Ata janë më pak të prekur nga dysbiosis. zorrë. Që prej më pak gjasat e gjetjes germs nga zorrë në sistemin urinar, dhe kështu zvogëlon rrezikun e infeksioneve të traktit urinar.

Përveç kësaj, fëmijët marrin qumështin e gjirit, nivele të larta të imunoglobulinave A.
Kjo substancë mbron traktit urinar kundër infeksionit. Nëse një fëmijë papritmas ka pasur ethe, por jo kollë, nuk ka dhimbje fyti, asnjë shenjë tjetër e gripit, ftohjet, nuk bëni vetë-mjekoj, telefononi në shtëpi qarkut pediatrin. Nëse urina e një fëmije nuk ka ngjyrë, nuk është gjithmonë thotë se ai u sëmur. Ndoshta është e nxehtë dhe ai pi shumë ujë. Megjithatë, pse kjo është kështu, mund të caktojë mjeku. Siç e dimë, kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda - diabet, diabeti insipidus, gërdallë, chlorosis, nephrosclerosis, etj Prania e sëmundjes mund të gjykohet vetëm pas një studimi të saktë të lëngjeve biologjike.

Pra, gjithmonë kontrolloni ngjyrën e urinës në fëmijën përgjithmonë. Nëse vëreni ndonjë anomalitë, vizitoni pediatrin qarkut. Nëse është e nevojshme, mjeku do të ju shkruaj drejtimin - urolog, gjinekolog apo nephrologist. Diagnoza kryesor me kohë nga sëmundje - prindërit vëmendje. Monitor shëndetin tuaj dhe shëndetin e fëmijës tuaj, në shenjë e parë e sëmundjes, menjëherë kontaktoni mjekun tuaj, mos e tërheq kohë dhe nuk i japin fëmijëve ilaçet në këshillat e miqve, duke mos ditur diagnozën. Cheers! Svetlana,