Pse gjithmonë ngrirjes fort duart dhe këmbët


Ka shumë njerëz që janë të ndjeshëm ndaj të ftohtit. Në dimër, kur kjo është e ftohtë, nuk është e papritur është. Në atë dimër dhe për të ndonjëherë të ngrijë. Por shpesh kjo nuk është në të motit. Në të ndjeshme për duart dhe këmbët e ftohta të njerëzve si "Ldinka" edhe kur kjo është verë. Pse ndodh kjo? Pse vazhdimisht ngrirjes gjymtyrë, ne do të ju them në faqen tonë të internetit. Për njerëzit e tillë, të ftohtë është provë e fortë. Ata përpiqen të rrallë shfaqen në rrugë, ata janë parë rrallë në shesh patinazhi ose ski udhëtim. Edhe në verë ata janë të lumtur not në det, lumë, si duart, këmbët janë të ngrirjes. Dhe, edhe atëherë mund të bymehet, nga ana e kuqe kur ngrohja ndjerë një dhembje, dhimbje.

Sipas statistikave, çdo këmbët tretë seks më të drejtë dhe duart janë të ngrirjes, edhe në mot të ngrohtë. Meshkujt janë më pak të ngjarë të vuajnë nga kjo për shkak se ata janë nga sistemi i natyrës organizuar të termoregulacionit. Megjithatë, në mesin e tyre ka edhe të ndjeshëm ndaj njerëzve të ftohtë. Por nuk është vetëm moti, ka arsye të tjera "permafrost". Pse ngrirje duart dhe këmbët? Këtu janë shkaqet më private të kësaj gjendje, mosfunksionim i enëve të gjakut (Dystonia): Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje, gabimet e përsëritura në enët. Për shembull, kur ju doni të jetë vetëm, ata të fillojë të bjerë, duke shkaktuar spazma.


Për shkak të kësaj, organet, indet e trupit të njeriut furnizohen keq me gjak, oksigjen. Duart dhe këmbët pothuajse nuk ka gjak fjala, ata fillojnë të ngrijë. Nga rruga, në këtë rast, gjithashtu të ngrijë hundë tuaj. Anemia (mungesa e hekurit): Njerëzit të cilët nuk marrin hekur sa duhet, shpejt humbasin nxehtësi. Kjo është edhe të dhëna mjekësore. Prandaj, është e nevojshme për të mbushur boshllëkun këtë artikull. Masat duhet të jenë më qull hikërror, mollë. Kjo do të ndihmojë të mëlçisë viçi, kajsi të thata dhe vitamina në praninë e substancës. Mungesa e yndyrna, vitamina, Nëse një njeri nuk merr një sasi të mjaftueshme të yndyrave ushqimore, vitamina A dhe E, kjo mund të shkaktojë ndjeshmëri të ftohtë.

Blej vitamina në çdo farmaci, përdorni 1 lugë gjelle në ditë. l. vaj perimesh, duke shtuar se në drithëra, salads. Kjo do të forcojë kapilarët, enët e gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Mungesa e funksionit të tiroides Nëse ky organ është i prishur, gjëndër tiroide prodhon sasi të mjaftueshme të hormoneve, kështu energji për ngrohje nuk është e mjaftueshme. Nëse ka ndërprerje të tiroide, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek për të nënshtrohet trajtimit të nevojshëm. Çfarë mund të bëj për të armëve, këmbët nuk i ngrirë? A banjot kontrast pjesën tjetër të përditshme. Për këtë anë më të ulët është në ujë të nxehtë, pastaj të ftohtë. Mbaro ujë të nxehtë.

E njëjta procedurë mund të bëhet për këmbët. Marrë pjesë në më shumë banjë ose sauna (nëse nuk ka contraindications). Kjo procedurë është krejtësisht stimulon qarkullimin, veçanërisht në qoftë se ju përdorni një degë fshesën e një Elm, thupër ose lisi fshesë. Angazhohen në sport, veçanërisht gjimnastikë. Excellent shtyn gjakun përmes ushtrimit trupit "biçikletë". Nëse ngrirë duart, energjikisht shkundur ato, fshij mbi njëri-tjetrin, shtrydh, hap grushtat e tyre. Veshin veshje të lirshme dhe nuk ka këpucë të ngushta. Montimi, rroba hollim, këpucë prek enët. Prandaj, koha e harrojmë për xhinse të ngushta dhe këpucë të ngushta "anije".

Lënë duhanin. Nikotina ndikon në gjendjen e enëve të gjakut, duke shkaktuar spazma. Shkuarja jashtë kur është e ftohtë apo ngrirje, veshin dorashka dorashka në vend. Mbani kokën tuaj dhe këmbët ishin të ngrohtë.
Përgatitja e një ilaç popullore që do të ju ndihmojë: Mix së bashku 1 tbsp. l. kripë, 1 tbsp. l. mustardë thatë, disa speca të hidhura të nxehtë (copëtuar më parë). Kjo pour 0,5 litra. vodka, tape ndalues, të lënë për një javë. Pastaj lyej infuzion duart ngrirje dhe këmbët. Mos e fshij, le të thith produkt. Tani vënë në h / çorape b, çorape leshi në krye, të shkoni në shtrat.

Nëse procedura është kryer rregullisht, të paktën disa herë në javë, ju mund të shpëtoj nga "permafrost" duart dhe këmbët. Kur verës, përdorni ditë të ngrohtë për forcimin e sistemit imunitar. Mundohuni të marrë më shumë detin, sunbathing, bëj banja dielli në hije. Ecni më shpesh jashtë, hani perime të freskëta, fruta dhe manaferrat. E pra, ju dhe unë tani e di pse gjithmonë ngrirjes fort duart dhe këmbët. Ne e dimë se si ju mund të shpëtoj nga kjo gjendje. Forcon enët e gjakut, hani siç duhet, të mbajë një mënyrë jetese të shëndetshme. Forcimin e sistemit imunitar, të angazhuar në sport. Kjo do të forcojë sistemin imunitar dhe të enëve të gjakut, rritjen e hemoglobinës, mbush me gëzim.

Dhe më e rëndësishmja, nuk ndjehen duart ftohtë, këmbët, hundë, dhe në mot të ngrohtë dhe të ftohtë. Cheers! Svetlana,