Pse duart mpirë, gishtat, shkaku


Shumë i njohur është e pakëndshme dhe ndonjëherë gjendje e dhimbshme. Një ose dy duart mpirë nga koha në kohë kur ndryshon sjellje, siklet zhduket, por jo për kohë të gjatë. Shpesh ky kusht priren të njerëzve të cilët janë të detyruar të gjatë në një pozicion. Për shembull, patologji vërejtur në punën e gjatë me një tastierë, një mouse e kompjuterit.
Për të kanë pasur shumë informacion mbi pse duart e mpirë, gishtat, shkaku i kësaj gjendje është, se si të shpëtoj prej tij, tani për tani ne do të flasim me ju në këtë faqe interneti. Për disa arsye, duart e mpirë? Kjo patologji mund të ketë disa shkaqe. Ato më të zakonshmet janë: pozita qafë është i pasaktë.

Që kjo është një tendosje të fortë të muskujve që çikë enët e gjakut. Si rezultat, gjak të indeve në të pamjaftueshme. Për të shmangur këtë, provoni të përdorni para se të shtrat nuk është jastëk shumë të larta ose shumë të ulët, dhe të shkojnë në shtrat për të marrë një përshtatshëm, pozitë të rehatshme gjumi. Disa njerëz gjithashtu vuajnë nga mpirje në duar për arsye të ngjashme. Shumë gra të doja të fle mbi supet e të dashurve të tyre. Por kreu goxha e vështirë. Nën peshë i saj i bllokuar arterien, qarkullimin e gjakut, dhe si rezultat - mpirje në duart e burrit të saj. Kjo simptome mund të jetë për shkak të vrull e muskujt e shkallë, e cila ndodhet në mes buzë të parë dhe të dytë, i tretë më i ulët rruaza të qafës së mitrës.


Në mes të këtij muskujve dhe brinja është një vrimë nëpër të cilat kalon arterie subclavian. Ajo shërben për të siguruar rrjedhjen e gjakut në dorë. Në rastin e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk është shkallë vrull muskujve. Prandaj, qarkullimi i gjakut, duart e mpirë. Kjo patologji quhet "sindroma skalenus." Shkenca mjekësore tregon mpirë paresthesia duart gjatë. Shkaqet e kësaj gjendje, siç kemi thënë, ka shumë. Por nëse në rastin e sindromi i muskujve përparme e shkallë apo nate mpirje e duarve mund të trajtojë vetë, ose përmes manipulimit, disa raste të mpirje e duarve mund të jetë sinjal shumë serioze.

Për shembull, mpirje shkaku në duar mund të jetë prania e një mpiksje gjaku në një arterie. Nëse dora është mpirë, dhe ky kusht është jo më shumë se 1-2 orë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Përndryshe, mund të fillojë një lezione të pakthyeshme dorë. Gjithashtu, mpirje, dhimbje duart dhe gishtat mund të shkaktojnë kyçit të dorës tunel) (sindromi. Për shkak dore me gishtat përgjatë një kanali të ngushtë afrohet nervore mesatare. Me konstante, stresi zgjaten në dore eshte nje ngushtim i kanalit, i cili nga ana e kompresuar nervore. Si rezultat - mpirë dore, i lënduar. Kjo patologji është zakonisht në punëtorët e zyrës të cilët kalojnë shumë kohë në kompjuter.

Sindromi i kyçit të dorës trajtim është parë nga rheumatologists, arthrology, neurologë. Çfarë duhet të bëni kur të mpirë duart? Mjekësisë tradicionale ofron një gamë të gjerë të metodave të trajtimit të kësaj gjendje. Ne, së bashku me redaktorët e faqes ... .. zgjedhur për ju më popullor dhe efektive. Këtu janë disa prej tyre: Piqeni mishin e qull kungull me ujë. Le të ftohet pak. Pastaj bashkëngjitni qull të ngrohtë të dorës (nga shpatulla për dore). Përfundojë me kapem film, top shall Wrap leshi apo shall. Qull me kungull mund të përdoret 3-4 herë. Vetëm çdo herë ajo është ndezur në një banjë me ujë.

Mjet efektiv të duarve mpirje, gishtat janë mjaltë. Përhapur një shtresë e hollë e mjaltit dendur h / leckë b, të përfundojë sëmurë uteplyte saj komplot ngjesh shall të ngrohtë. Healers pretendojnë se eliminimi i simptomave të pakëndshme dhe të dhimbshme të mjaftueshme 4-5 trajtime të mjaltit. * Hidh 1 lugë. Bimë të thata fundos 3 h. 6% natyral molle musht uthull. Mbylle jar me një tretësirë ​​kapak ardhshëm, hiqni një javë në një kabinet kuzhine. Pastaj, kjo do të thotë fshij njollat ​​e lënduar, tre herë në ditë. Vendos një bankë e tretë gjysmë-litra grimcuar hudhër të freskët. Hidh ujë të pastër "mbi supet e tij."

Mbylle densitet kapak polietileni, hiqni një vend të errët për 2 javë. Çdo ditë, banka shkundur. Atëherë pini 5 pika tretësirë ​​në 1 orë. L. ujë i zier, tri herë në ditë. Cikël trajtimi - të paktën një muaj. Në mënyrë të pavarur, si parandalimi mund të fillojë të marrë komplekset vitaminë, e përdorur për të zvogëluar numrin e karbohidrateve dietetike. Ajo është gjithashtu e mirë për të blerë një jastëk të veçantë ortopedik. Kur osteochondrosis dorëzojë jakë të veçantë mjekësor, të cilat vënë natën. I sigurt për trajtimin dhënë efektin e dëshiruar, është e nevojshme të dinë diagnozën e saktë. Por një diagnozë të saktë në lidhje me pse ju terpnut gishtat mund të pyesni një mjek.

Ju mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një neurolog, vaskulare
kirurg dhe kirurg mjekë të përgjithshëm. Me pak fjalë, ju duhet të shqyrtohet. Për shembull, të bëjë një x-ray e shpinë qafës së mitrës, të kalojë angiography, analizat e gjakut, klinike, dhe një rritje e sheqerit në gjak. Kur ju vizitoni një chiropractor, ju mund të rekomandojë masazh të veçantë. Nëse shkaku i gjendjes tuaj nuk është sindromi i kyçit të dorës, gjimnastikë treguar. Ushtrimet janë shumë të thjeshtë: duhet sa më shumë të jetë e mundur për të compress, shfryj gishtat në duart e ngritura, pastaj ulet dhe me krahë të hapura.

Ajo është gjithashtu e dobishme për të bërë me ujë të dush kontrast. Likuytesya dhe fat të mirë! Svetlana,