Pse është urth, çfarë të bëjmë, se si të shpëtoj


Shumë përballur me një ndjesi të pakëndshme djegie dhe parehati në gjoks dhe rajonet epigastrike ose jo. Po, përsëritura urth në gjendje të shkatërrojnë tërësisht jetën.
Kjo ndodh për shkak se përmbajtja e stomakut (acid, enzimat, pepsinë, etj) bie në ezofag. Research shpjegon urth për shumë arsye. Por personi mesatar, i shqetësuar kryesisht me pyetjen se si të shpëtoj nga kjo ndjenjë të pakëndshme. Dukuri e shpeshtë e urth mund të tregojnë sëmundje të ndryshme. Pra, në qoftë se ajo është përsëritur çdo ditë - shihni një mjek - Pas diagnozës ajo do të ju ndihmojë të zgjidhni një trajtim të përshtatshëm.

Por shumica e njerëzve janë shkaku i urth hyperacidity. Prandaj, kjo nuk është gjithmonë aty, por vetëm si një reagim ndaj ushqimeve të caktuara. Në mënyrë për të shpëtoj prej tij duhet vetëm të eliminuar ose minimizuar dietë në ushqime që shkaktojnë atë. Produkte nga të cilat është urthi Produkte buke. Duhet të përjashtohen nga buka menu të freskët, të bëra veçanërisht nga mielli thekre. Preferojnë bukë të bardhë, biskota, biskota djeshme dhe biskota. Buns gjithashtu mund të shkaktojë sulme të keqe, si dhe pudre pastë. Mishi duhet të zgjedhin ushqime të ulët yndyrë, të tilla si pule, lepuri, mish lope apo mish viçi.


Ajo duhet të minimizohet dhe mundësisht të ndaluar konsumimin e skuqur dhe i tymosur. Mishi mund të hahet në të ziera, steamed. Perimet edhe më të mirë të gatuar në kazan të dyfishtë ekskluzivisht, të zier apo të ngrënë të papërpunuara. Zgjidhja më e mirë do të jetë karrota, kungull i njomë, lulelakër dhe patate. Në të njëjtën kohë, lakër, prej trangujve, kërpudha, turnips, rrepka dhe çdo marinuar ose perime turshi organizëm mund të përgjigjet urth çastit. Urth është nga fruta acid dhe manaferrat, kështu që ju mund vetëm plotësisht të pjekur dhe të ëmbël. Duhet të përjashtohen nga dietë alkool, pije të gazuara, çaj të fortë dhe kafe në çdo formë.

Përmbahen edhe nga lëngje, sidomos domate dhe agrume. Çdo salcat gjithashtu nuk tregohet në këtë sëmundje të pakëndshme. Përjashtim mund të bëjnë vetëm qumësht, yndyrë të ulët salcë kosi dhe gjalpë. A nuk merrni përfshirë dhe të ëmbël. Sheqeri irriton ezofag dhe murin stomak dhe çokollatë zvogëlon stomakut tonin e muskujve muskul unazor. Në mënyrë për të mbrojtur veten nga sulmi tjetër të urth - i veçantë ngrënies pesë ose gjashtë herë. Ajo duhet të hahet në pjesë të vogla. Vakt e fundit duhet të marrë një gjysmë, 02:00 gjumit. Nëse gënjyer ju ende ndjehen urth - provoni duke fjetur me një trungu të ngritura pak sipërme.

Ky kënd mund të arrihet duke përdorur disa jastëkë. Nëse urth vjen gjatë ushtrimit - mos vazhdojë në to të drejtë pasi të hahet - prisni disa orë. Për të luftuar këtë sëmundje duke përdorur inde - ajo rrit në dietë zvogëlon frekuencën e sulmeve. Ai përmban një numër të respekton bukë me miell miell i pasitur, arra, fara, bishtajore, perime. Konsumojnë produktet e qumështit - djathë (dhi, të përpunuara, feta), salcë kosi, qumështi. Get shpëtoj e peshë të tepërt. Shpesh urth është shkaktuar në të. Gjithashtu heqin dorë nga pirja e duhanit - nikotina irritojë traktin digjestiv dhe mund të shkaktojnë sulme akute.

Më të urth shkaktuar nga zgjedhjet e varfra të jetesës, ushqim të rëndë. Në këtë rast, është e lehtë për të hequr qafe. Përkrahësit e një jetese të shëndetshme shpesh jo të njohur me këtë sëmundje në të gjitha. Ndryshimi shprehitë tuaja - hani pak dhe shpesh, përtypet ushqimin tërësisht, mos shtrihem menjëherë pasi të hahet, të përpiqet të bëjë pas çdo vakt një çift i gllënjka ujë. Pra, kemi biseduar për arsyet pse urth është ajo për të bërë, si të shpëtoj i tha. Nëse ju bëni këto rregulla të thjeshta, ju nuk keni hequr këtë siklet të vazhdueshme - gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Ndoshta në rastin tuaj arsye për urth është shumë më serioze sesa jetese jo të shëndetshme.

Catherine