Njerëz celandine për burra receta shëndetësore, pronat e dobishme dhe contraindications


Celandine është përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e shumë sëmundjeve, të dyja të jashtëm dhe të brendshëm. Kjo barishte rritet në pothuajse çdo oborr dhe në pyje, në fushë apo në një livadh. Për shkak se pronat e dobishme e kësaj bime ndihmon të pastër lëkurën e popullit u quajtur "borodavnyk." Nëse ju përktheni emrin e këtij barishte në latinisht - ne të merrni gëlltitje bar, që korrespondon me ciklin e tij të jetës. Blooms bimore kur shenjat e para të shfaqet, dhe derdh dhe venitje - kur e kaluara fluturojnë. Emrat e të tjera të shpjegojë aftësinë e një centrali të pastrojë lëkurën, duke e lënë atë të lirë e lythat dhe tumoreve të ndryshme.

Bimët Gras keni vogla lule artë-verdhë që rritet ombrellë. Ata shfaqen në fillim të majit dhe derdh në gusht. Bimë është mjaft e lartë - deri në njëqind centimetra dhe ka një rrjedhin të fortë dhe të fuqishëm. Nëse twigs thyerje ose lë një lëng i trashë është lëshuar, e cila shpejt kthehet ngjyrë të ndritshme portokalli. Celandine është konsideruar një central helmuese, ajo nuk mund të përdoret për ushqim të kafshëve, përgatitjen e barnave dhe duhet të ndjekim rreptësisht recetë. Lëng Prona farmaci përdoret për përgatitjen e ilaçeve të ndryshme. Kjo ilaçe që rrjedhin ruajnë vetitë natyrore të celandine.


Për t'ju ndihmuar të dini më shumë për celandine, receta tradicionale shëndetësore pronat e dobishme dhe contraindications, le të flasim më shumë për këtë. Receta tradicionale të celandine Për të bërë celandine bari i përshtatshëm për përdorim për të trajtuar sëmundje të ndryshme, të prerë e tërë bimore në copa të vogla dhe të humbasë atë dy herë përmes një mulli mishit. Nga masa rezulton shtrydh lëng - ju mund të përdorni për këtë kompleks në disa shtresa të napë - dhe derdh atë në një enë qelqi me një kapak fort i përshtatshëm. Lini lëng të eksitohet bimë të rekomanduara periodikisht për të përziejnë atë duke hapur kapakun.

Ajo gjithashtu ndihmon për lirimin e gazit nga tank. Një javë do të thotë gati për përdorim. Lëng celandine mund të ndihmojë me Sëmundjet e ndryshme - inflamacion i sinusit nazal, bajamet, polyps, probleme me mishrat, lythat, pimples, blisters, vlon, fistulat, zgjebe, ekzemë, kërpudhat, ethet (herpes), acarim të ndryshme të lëkurës, plagë, termike , kimike dhe djegien nga dielli. Ajo është përdorur në leuçemia, astma, hipertension, sëmundje ulçerë, atherosclerosis, leukimi, fibromë, helmimit me ushqim, Sëmundjet e tëmthit fshikëz. Ka njerëz receta për trajtimin e zorrës së trashë polyposis gripit, përdhes, goiter, gastrit, hemorroide, veshkave dhe mëlçisë, reumatizma dhe muskujve të zemrës duke përdorur bimët lëng para nesh.

Për të përgatitur infuzion të celandine rekomanduar barin e copëtuar për të bërë një bankë gjysmë-litër, duke plotësuar atë, kështu që gjysma. Pastaj derdh ujë të valë deri në majë dhe të mbyllni kapakun. Nëse thatë të papërpunuar - Banka duhet të plotësoni një të katërtën. Infusion konsideruar gati pas ftohje të plotë. Është e rekomanduar që të konsumojnë atë filtruar. Konsumi i barishte ekstrakt çon në normalizimin e oreksit dhe të gjumit, ajo pozitivisht ndikon në sistemin nervor. Si këto fonde mbahen terapi? Në sëmundjet e lëkurës rekomanduar lëng gradual i lyer me rreth plagë, me një rreth gradual ngushtuar.

Kjo çon në riparimin e indeve të prekur nga sëmundja. Në lëng i nderuar thithat yndyrat celandine plasaritur dhe i përflakur në vend, të jetë i sigurt për të dhënë atij disa minuta për të depërtojnë brenda. Kur inflamacion në gojë (Sëmundjet e ngjitjes, stomatit, etj), yndyrat vend lëng i lëndimit ose shtypni atë në gojën tuaj për 20-25 minuta. Kjo duhet të bëhet para ngrënies, dy apo tre herë në ditë. Mos ha mjet. Në sëmundjet e nasopharynx varros lëng në çdo vrimë hunde pika palë. Është e rekomanduar për të shtrihen në shpinë të tij. Në rast të kontaktit do të thotë në fyt, ajo mund të gëlltiten.

Gripi është e rekomanduar për shpëlarje gojën dhe pasazhe të hundës, dhe celandine ekstrakt të pirë një gjysmë gotë. Në sëmundjet e nyjeve, reumatizma dhe përdhes ilaç të fshij njollat ​​e lënduar, ndërsa duke marrë ekstrakt barishte. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me sëmundjet e sistemit urogjenital femër Ryoko
nduyetsya celandine bari ujitjes nxjerrjen dy herë në ditë për një javë. Për të trajtuar hemorroide pije infuzion dhe lyerjen e jashtme bimeve lëng nyjet. Kur tiroide rekomanduar gargarë përhershme dhe infuzion hundës e bimëve barishte. Ndjekur futur disa pika lëng të ngrohtë në hundë.

Infusion ju do të duhet të pini një gjysmë gotë një herë në ditë për një çerek ore para ngrënies. Goiter jashtë lyej lëng bollëk. Kohëzgjatja e trajtimit - një ose dy muaj. Lezionet ekzemë lyej zhvillua pesë herë, çdo pesë minuta. Dërgo lëng zhytur plotësisht. Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë infuzion të bimëve celandine njëqind gram pesëmbëdhjetë minuta përpara se të hahet. Për trajtimin e thrombophlebitis duhet të lyej zonat e prekura në intervale prej tre deri në pesë minuta në pesë.
Gishtat për të bërë stroking dritë. Gjithashtu vlen të marrë një gjysmë gotë të krijoj një e katërta e një orë para ushqimit. Mos e merrni ndonjë ilaç tjetër ose barëra së bashku me trajtim celandine.

Kjo mund të shkaktojë reaksione të rënda alergjike dhe të shkaktojë efekte negative. Terapi duke përdorur lëng ose infuzion të barishte kërkon një konsultim mjekësor. Përse? Mos harroni thashë në fillim të contraindications e veta që rrjedhin nga toksicitetit të saj. Kjo është arsyeja pse. Catherine