Pronat celandine shëruese të bimëve


Shumë prej nesh janë të njohur me këtë barishte. Celandine mund të gjenden kudo, nuk është kapriçioz dhe në çdo qytet me diell parë lulet e tij të verdhë. Shpesh ne të kalojnë pranë këtij mjeku të mrekullueshme, duke mos ditur se si celandine pavënë re bimore, herbs, rritje së bashku me të mund të ndihmojë.
Le të ndalet, shikoni në atë më afër tij. Çfarë është ajo - barishte celandine? Çfarë është fuqia shëruese që ka dhe se si ajo mund të përdoret në trajtimin e sëmundjeve? Këto janë pyetjet që ne të përpiqemi të përgjigjem, e konsideruar pronat shërimin e bimëve celandine. Pronat medicinale e celandine Grekët e lashtë i quajtur celandine "bari Swallow" sepse blooms bimore në swallows mbërritjes pushojë në lulëzim pas largimit të tyre.

Celandine, shërimin pronat e bimëve gjithmonë i çmuar dhe vlerësuar, si dëshmitar faktin se ajo ishte përshkruar për herë të parë një Avicenës. Ai besonte se celandine dhe pronat e saj janë në gjendje për të hequr qafe një dhimbje dhëmbi, lëng i saj ndihmon për të hequr katarakt nga sytë për të përmirësuar vizionin, rekomandohet pirë lëng të anise celandine dhe verë të bardhë me bllokim në mëlçi dhe fshikëz e tëmthit. Në vitet 372-287 pes .. celandine i famshëm Theophrastus emëruar si një kurë për sëmundje të ndryshme tumorale, verdhëz, sëmundjet e stomakut, zorrëve, mëlçisë, tëmthit. Emri rus i impiantit për shkak të pronave të saj të famshëm spastrimit.


Ajo është quajtur gjithashtu bar vedmynoy, qumësht Ferris, më vonë - xhensen rus. Duke folur emrin, e drejtë? Mundohuni për të thyer off celandine rrjedhin. Ju do të vini re e verdhë të errët me një nuancë të kuqërremtë lëng i trashë. Ai është më i vlefshëm në fabrikë, ajo është përdorur për të trajtuar, si ajo vret bakteret dhe pastron trupin. Ne listën që ka veti celandine: * qetësues spastrimit analgjezik antibacterial antivirale antispasmodic * rregullon sekretimit të biliare sekretim Kur komunikuar me një bimore të kujtuar - celandine helmuese! Kërkohet dhe duhet të jetë me kujdes, në përgatitjen e ilaçeve duhet të ndjekin edhe raportin në mjekim nuk e tejkalojnë doza e rekomanduar ditore.

Çfarë celandine shërojnë? Celandine në mënyrë efektive të pastruar lythat lëkurës, puçrra fytyre, ekzemë, psoriasis, ndihmon në trajtimin e zgjatur plagë shëruese. Ai përdor lëng të freskët celandine, ata smeared lythat dhe pimples. Në studimet moderne të pronat medicinale celandine gjetur se centrali është në gjendje të ndihmojë në mënyrë efektive kancerin trajtojnë në një fazë të hershme. Celandine aktivisht pengon zhvillimin dhe rritjen e qelizave të kancerit, ndihmon luftën metastaza në periudhën postoperative. Në sajë të një pjese të antifungal bimore, bactericides, ajo mund të përdoret për trajtimin e polyps në dy pika.

Për këto qëllime enemas terapeutike me celandine ekstrakt. Me bimë mund të pastruar në mënyrë efektive qelizat e mëlçisë, të përmirësuar tonin e tëmthit, bile forcimin e departamentit, të shpëtoj nga sëmundjet e zorrëve, stomakut, duke përfshirë Ulçera në stomak. Si celandine trajtohet? * Për trajtimin e sëmundjeve të syrit, përzierje lëng të freskët celandine me mjaltë natyrore në 1: 1 raport. Cook rreth ngrohjes ulët derisa të ndalet shkumës. Lejoni të ftohtë, lyej qepallat trasha për të hequr cataracts, trachoma. * Për të hequr qafe të sëmundjeve të lëkurës kuzhinier krem ​​celandine bazuar.

Për ta bërë këtë, të lidhur në një gotë 1 lugë Lëng celandine, lanolinë, vazelinë. Shtoni 10 pika 25% acid fenik. Të gjitha përzierje mirë, lyej lëkurë prekur disa herë në ditë. * Për trajtimin e tuberkulozit lëkurore, zgjebe, skrofull të marrë një banjë në supë celandine. Për këtë qëllim, 500 g copëtuar gjeth e bimëve me gjethe pour 3 litra. ujë, zierje për ngrohje të ulët për 10-15 minuta. Strain, pour supë në dush përgatitur. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 37-38 gradë. Koha e procedurës - 20-30 minuta. * Si antitumor agjent, dhe për të eliminuar dhëmbëza pas sulmeve në zemër, tru, vend 1 lugë gjelle

bari i thatë në një termos, pour 0,5 litra. ujë të vluar, të lënë për 20 minuta. Strain, pini 2 lugë përpara se të hahet. * Për të parandaluar përhapjen e metastases, përzierje sasi të barabartë të celandine thatë me bar, hithër, lule Calendula. 1 tbsp përzierje derdh një gotë me ujë të zier, në një termos brenda natës. Në mëngjes në një stomak bosh, pini një gjysmë qelqi, gjysmë - para se të shkojnë në shtrat. Në sëmundjet e lëkurës të freskët lëng celandine lyej lythat, pimples, blisters, leshi pambuku me një rënie me lëng vënë në dhëmb dhemb. Aplikoni trajtim celandine e polyps në rektum. Për ta bërë këtë të gjithë natën vënë një klizmë me 5 pika të bimëve të freskëta lëng

Neni 0.5. ftohtë ujë të zier. Mjekësisë tradicionale rekomandon trajtim majasëll celandine. Për këtë 2 h. L. ai njëpasnjëshëm herbs duhet të derdh 200 ml ujë të ftohtë për të mbështetur 08:00. Merrni tretësirë ​​para ngrënies 4 herë në ditë për 1/4 filxhan. Mos harroni, barishte celandine fal qëndrim pavlerë. Pas të gjitha, ajo është helmuese! Çdo droga trajtimit në bazë të tij duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore. Përveç kësaj, celandine ka contraindications astmë, epilepsi, goditje, sindromeve neurologjike. Ata që duan të përgatitur atë për përdorim në të ardhmen, duhet të dini se kur për të mbledhur celandine - këtë qershor, kohën e lulëzuar.

Bimeve korrje bimëve kryhet në mot të thatë dhe një herë e tharë e lëndëve të para në zonat e ventiluar. Duke përdorur presets mund të jetë jo më shumë se 3 vjet. Cheers! Svetlana,