Celandine në mjekësinë popullore për sëmundjet e lëkurës


Celandine barishte i njohur nga fëmijëria, ajo është kudo dhe rritet kryesisht pranë rrethojave. Por ne as nuk dyshoj se ne fjalë për fjalë një tabaka e tërë është një farmaci, për arsye e vetme që ne nuk e dimë se si duket. Celandine - bimë shumëvjeçare, në rritje deri në 1 metër, të degëzuar rrjedhin, lë porozë, lule të verdhë, deri në dy inç në diametër blooms nga fillimi i majit deri në fund të gushtit. Celandine në mjekësinë popullore për sëmundjet e lëkurës, është përdorur shumë gjerësisht. Gjë është struktura e saj unik dhe pronat, dhe se nuk ka edhe nevojë të lidhësh me fashë atë, sepse lëkura e njeriut absorbon lëngshme terapeutik cila nga ana e formon një film mbrojtëse vetë.

Le të shikojmë në ato sëmundje të lëkurës, e cila përdoret celandine. Puçrra fytyre puçrra fytyre dhe në lëkurë. Përgatitja e një celandine ujore infuzion, këtë rr 1. e bari i thatë derdh 200 ml ujë të valë, vlim për 5 minuta dhe insistojnë 06:00 dhe ztsidit përmes napë. Rezultuar make infuzion locion çdo natë, rezultati do të shihet në një javë. Ose të vënë një maskë në fytyrën tuaj, të përgatisë atë si vijon: grij celandine të freskët, në masë rezulton të aplikuar për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Burns. Çdo kujdes, duke përfshirë diellore, mund të trajtohen në mënyrë të përkryer lëng të freskët e celandine.


Mjekësisë tradicionale rekomandon të përdorë këtë metodë, madje edhe jashtë. Vetëm lot e lë menjëherë fshij bimë lëng Gjuha për të lëkurës vuajtur djegien nga dielli, prisni derisa ajo është zhytur, dhe përsëris këtë proces disa herë. Për më tepër, fakti që ai trajton, kështu që ai ka gjithashtu një veti të mrekullueshme analgjezik. Është e vështirë për të shëruar plagët dhe plagë që nuk janë të veprojnë antibiotikët mund të spërkasë pluhur e celandine barishte të thata. Psoriasis. Kjo është një sëmundje shumë e fshehtë manifeston skuqje të lëkurës. Mjekësisë tradicionale këshilloi sa më shpejt që ka një blyashechky i ri, ju menjëherë duhet të lyej lëng i celandine.

Kam bërë këtë dy herë në ditë për të paktën dy javë. Nëse lezione janë të mëdha, ju mund të marrë një dush me celandine duke shtuar supë ose infuzion. Supë përgatitet si vijon: celandine - 5 lugë, pour 3 litra ujë, vlim për ngrohje të ulët për 20 minuta, duke këmbëngulur 03:00 dhe ztsidzhuyut dhe të shtoni në banjo. Merrni atë vetëm për 20 minuta për 12 ditë. Infuzion. Root celandine 100 gram. larë, pres imët dhe derdh 12 litra ujë dhe të lënë për 2 orë pas kohës në vlim 30 minuta. Shprehni gjoksin dhe derdh në vaskë. Bath merren çdo ditë për 20 minuta për 12 ditë. Për të arritur rezultate të dukshme ajo është e rekomanduar për të marrë banjot me tretësirë ​​gojarisht 10-15 bie dy herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies, të paktën 2 javë.

Lythat dhe lythat. Trajtojnë ata nga djegia lëng celandine rregullisht Zluschuyuchys formacione shtresa e vdekur. Abscese dhe vlon. Kashka nga gjethet e freskëta të celandine jep një efekt shumë të mirë. Nuk është një tjetër mënyrë: gjethe të freskëta të larë dhe të zhytur në ujë të vluar për 30 sekonda, atëherë hiqni dhe le të ftohtë, të përfundojë në napë dhe të aplikojnë në fushën e inflamacionit. Zbokth. Zbokth me yndyrë ose seborrhea trajtohen mirë nga infuzion të bimëve celandine, duhet të rubbed në lëkurë e kokës. Infuzion i përgatitur si më poshtë: 1 lugë gjelle copëtuar herbs derdhur 200 ml ujë të vluar, infused 00:00 ztsidzhuye.

Edhe pse mjekësi celandine tradicionale përdoret në trajtimin e lëkurë të gjatë dhe të suksesshme, unë ju këshilloj, para se të përdorim në çdo rast, kontrolloni parë me mjekun tuaj. E dashura