Çfarë gratë shtatzënë trajtohet me një të ftohtë


Gjëja më e mirë për këtë situatë - kjo sigurisht shmangur sëmundje, sepse gjatë shtatzënisë, edhe në të ftohtë butë mund të çojë në procese të pakthyeshme në zhvillimin e fetusit.
Dhe në çdo rast, parandalimi është i rëndësishëm, kjo nuk është e vështirë dhe as shumë i mundimshëm, shumë i rregullt ushtrim në natyrë, një dietë të ekuilibruar dhe ujë trajtim i shëndetshëm. Shumë e rekomanduar pishinë. Mjeku zakonisht emëron pacientët shtatzëna rrit vitaminë komplekse. Por përveç pilula që përmbajnë vitamina, është e rëndësishme për të paraqitur në dietë dhe lëngjeve natyrale. Kjo është në thelb të gjitha mënyra të thjeshta për të mbrojtur veten nga ftohjet shtatzëna.

Por shtatzënia është reduktuar automatikisht imunitet dhe kështu ndodh që sëmundja fillon pothuajse vetvetiu. Ne po flasim tani për çfarë nëna është e sëmurë dhe ka një më të shpejtë dhe më të sigurt për të trajtuar sëmundjen më të rëndësishëm pa shkaktuar dëm për fëmijën ndërsa. Shënim i parë që në çdo rast nuk mund të përballojë për të emëruar e tyre dhe të marrin antibiotikët dhe sulfonamides. Placenta lehtë të humbasë këto barna. Kur ftohjet janë kundërindikuar për shtatzëna drogat e mëposhtme: "Remantadin", "Arbidol", "Dibazol" dhe të ngjashme anti-drogës. Phytotherapy aktualisht gjithashtu mund të jetë i rrezikshëm.


Një numër i bimëve mund të shkaktojë reaksione alergjike, dhe madje edhe abort. Gjithashtu mjetet, të cilat përfshijnë alkoolin e ndaluar. Ky infuzion i lemongrass, echinacea dhe xhensen janë efekt i dëmshëm për fetusin, duke rritur barrën mbi nënën. E njëjta procedurë është e ndaluar këmbët prohrevatelnye dhe gjoks. Pra, çfarë gratë shtatzëna trajtohen me një të ftohtë? Së pari ne kemi nevojë për të minimizuar rreziqet - ju duhet të ndiqni në shtrat dhe për të marrë një shumë të ngrohtë pije e lëngjeve (por mos harroni - një sasi shumë të madhe të shkaqeve fluide ënjtje). Ushqim i rëndësishëm. Ajo duhet të jetë pothuajse krejtësisht të eliminuar përdorimin e kripur, me erëza, ushqim i tymosur dhe çokollatë.

Nga koha sëmundja është më mirë të mos hajë mish dhe ushqime të rënda. Ata mund të zëvendësohet lehtësisht nga produktet e qumështit, djathë, kos, kefir dhe qumësht. Dietë mund të përfshijë perime supave dhe supë të pulave. Si dhe fruta të freskëta, perime dhe drithëra natyrisht. Disa receta popullore Gratë shtatzëna mund të marrë një ferr të ftohtë. Rrënjët e saj duhet të hekura, përzierje me sheqer (1/1) dhe të lënë gjatë natës në një vend të ngrohtë. Në mëngjes, tendosje, të marrë një lugë gjelle gjatë periudhës akute - më të mirë çdo orë. Temperaturat e ulëta do të ngrohtë çaj me herbs. Vetëm të krijoj 2 lugë raspberries thata, katër lë nënën dhe njerka, dy - tre dhe rigon - gjethe delli.

Temperaturat e larta do të reduktojë gëlltit leckë ngjyhet në 1,5% zgjidhje uthull ose fërkim vodka. Mos harroni - ethe është një rrezik i madh që mund të shkaktojnë ndërprerjen e parakohshme të shtatzënisë. Por antipiretik rekomandoj duke marrë vetëm në - 38,5, të përshkruara detyrimisht nga mjeku juaj! Kundërindikimet nuk shkakton "Antyhrypin" dhe Protivoprostudnye dhe antivirale agjentëve të tjerë homeopatik. Ndoshta një nga simptomat më të pakëndshme të ftohtë të përbashkët - një hundë i lëngshëm. Një nga mjetet më të zakonshme për të trajtuar këtë simptomë - ". Naftizin" Përdorimi afatgjatë i kësaj droge është i kundërindikuar apo edhe ndaluar në çdo pacientët për shkak të mundësisë të lartë të varësisë.

Shtatzënë "Naftizin" mund të shkaktojë ton padëshirueshme enëve të gjakut. Për këtë trajtim për të mbetur shtatzënë bie më mirë - "Pinosol". Një mënyrë e mirë për të hequr qafe një larje të ftohtë mbetet i kripur i dobët (çikë kripë në gotë me ujë të vluar), procedura është kryer nëpërmjet shiringë. Ju gjithashtu mund të shtoni lëng limoni. Në një filxhan çerek të ujit - lëng të gjysmë limoni dhe një lugë çaji kripë. Procedura Washing duhet të përsëritet tre herë në ditë. Lahen hundën e tij duhet të dalë vaj mente. Get shpëtoj e kollë ndihmon zierje e bimëve, gjetheve, Kastrati dhe eukalipt, rozmarinë e egër, yarrow dhe bagëti, alpinist gjarpër bar.

Këto barëra podsushat pështymë dhe lidh atë për të ndihmuar të sjellë trupin. Një kollë që nuk shkon më shumë se një javë duhet të trajtohen nga mjekët dhe nën kontrollin e tyre! Trajtimi për ftohjet shurup shumë i mirë qepë: Boil mesme qepë (drejt nga lëvore) me sheqer (50 oz.) Cook për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Cool, tendosje dhe për të marrë një lugë çaji 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Natyrisht, shumë janë mësuar me tableta të gatshme, mjetet dhe
bie, që nga dovirytsya shumë më e lehtë barnave farmaceutike se mjetet juridike popullore moshë. Në këtë rast, lexoni me kujdes përbërjen e drogës dhe efektet e saj anësore, dhe ajo është e mirë për të ndjekur në mënyrë të qartë emërimet tuaja mjeku.

Bobryshev Taras,