A është sheqeri i dëmshëm për fëmijët dhe të rriturit për të trupit për shëndetin


Sheqeri nuk është produkt aq i qartë sa ju mund të mendoni. Disa e konsiderojnë atë helm "vdekja e bardhë" duke përdorur vetëm absolutisht e nevojshme, dhe dita e dytë dhe nuk mund të jetojnë duke ngrënë diçka të ëmbël. Mundohuni të kuptoni nëse sheqeri është e dëmshme për fëmijët dhe të rriturit për të trupit për shëndet. Më duhet të them se, në bazë të studimit - sheqer të vërtetë e keqe për shëndetin. Konsumi i saj i tepruar mund të çojë në çrregullime të ndryshme në funksionimin e trupit tonë. Ia vlen të kujtohet prindërit, sepse fëmijët shpesh kanë një pasion për të hahet i pastër i tij dhe e produkteve me të.

Sheqeri mund të shkaktojë trashje dhe madje edhe diabetit. Gjithashtu të mërkurën gojë konstante e ëmbël prekur negativisht smaltin e dhëmbëve, rafinimit atë, duke krijuar një mjedis të favorshëm për rritjen bakteriale dhe kryesor, përkatësisht, në zhvillimin e kariesit. Rritja Enhanced i mikroorganizmave patogjene në ana e tij mund të shkaktojë një përkeqësim të përgjithshëm të sistemit imunitar. Anomalitë në metabolizmin e lidhura me bakteret e tepërt mund të shkaktojë sëmundje të tilla si sëmundje ulcerative apo mëllenjë. Ata gjithashtu argumentojnë se dashuria e fortë për sheqer automatikisht ju regjistrohet në rrezik të gjetjes së kancerit të gjirit.


Përveç dëmtimit të shëndetit të sheqerit në trup sepse ajo zhvendosjen qelizat e gjakut të vitaminave B, të cilat mund të shkaktojnë sulme në zemër, sklerozë të shumëfishtë dhe sëmundjet e enëve të gjakut. Nivelet e larta të sheqerit në dietë nuk është mënyra më e mirë ndikon në gjendjen e flokut dhe lëkurës, dhe mund të shkatërrojë sistemin musculoskeletal. Por në të njëjtën kohë të sheqerit trupit mund të jetë i dobishëm. Ai është një nga burimet kryesore të energjisë në trupin tonë. Nëse ju punoni gjatë dhe të vështirë - ju gjithmonë mund të tërheqë ëmbël. Dhe kjo është në rregull, sepse kur qelizat e trurit nuk kanë glukozë - ju mund të ndjeni rënie të mprehtë në forcë, përkeqësimin e humor, dhe madje edhe dhimbje koke.

Sheqeri në këtë rast vetëm do të përfitojnë, por që larg nga ai i pasigurt. Përveç problemeve të mësipërme, ju mund të përjetojnë dobësi, marramendje, lodhje dhe depresioni. Çfarë është futje e ëmbëlsirat? Mos hani më shumë se 10 lugë sheqer në ditë - rreth 60hr. Në këtë numër nuk përfshin vetëm rërë, derdhur në çaj tuaj ose kafe. Dhe jo vetëm rrotullon ëmbël dhe karamele. Sheqer përmban pothuajse të gjitha produktet, me qëllim përmirësimin e shijen e tyre. Ai është i pranishëm në të gjitha frutave dhe perimeve. Për shembull, një mollë përmban deri në sheqer 2hr dhe kos në të për të 11hramm!

Nëse ju e dini të dashurisë së tij për ëmbëlsirat dhe nuk mund të merren me atë - të përpiqen për të reduktuar sasinë e sheqerit në dietë, të paktën një pak. Zëvendësojë atë me një kafe kallam - ajo përmban vitamina dhe minerale shtojcave. Gjithashtu të marrë një saharozamentitel të mirë, por nuk do të merrni kryer ato. Përkundër të gjitha famën e tyre - nuk është një shumë e të dhënave për dëm të tyre. Kështu, sweeteners artificiale mund të japin efekte shumë më të dëmshme se sa e natyrshme. Dhe, përveç kësaj, ata nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, si dhe fëmijët e vegjël dhe të rriturit me sëmundje kronike sistemike.

Ka mënyra për t'u marrë me mall ngulët për ëmbëlsirat - të përpiqen për të zëvendësuar ato në dietë sheqer diabetik padëmshme - mjaltë natyrore. Kjo është për më tepër edhe shumë i dobishëm. Nëse ju nuk mund të jetojnë pa çokollatë - nuk zgjedhin qumështi dhe të bardhë, të cilat përmbajnë shumë aditivëve kimike dhe të zezë natyrore. Unë nuk e ha atë pllaka - një pjesë e vogël është e mjaftueshme për të vrarë dëshirat.
Mundohuni të hani fruta sa më shumë - ato përmbajnë fruktozë, këtë lloj të më e sigurt sheqerit. Ju gjithashtu mund të hani reçel i natyrshëm dhe i lirë nga ngjyra në të dhe aditivëve. Kjo jo vetëm që do të shijojë ngopjes, por gjithashtu do të përfitojnë.

Ai përmban fibrave vegjetale që të normalizuar tretje dhe nxit funksionimin normal të traktit gastrointestinal. Për të luftuar varësinë sëmurë për sheqer dhe mënyra të tjera të mundshme. Diversifikuar jetën tuaj, të shtoni në aktivitetin e saj. Nëse ju bëhen vizitat e rregullta në palestër ose në stadium - ajo ndihmon për të normalizuar e sheqerit në gjak në gjakun tuaj. Sport Aktivitetet t'ju japë kënaqësinë e jetës, duke zëvendësuar ëmbëlsirat. Ju jeni të lirë për të gjetur një burim i kënaqësisë atyre që të heqë shpirtrat tuaj dhe në heshtje të kthehet larg nga makthi për të ngrënë një tjetër karamele. Catherine