Mund nëna ime që ushqen hurmë dhe në çfarë formë


Hurmë të njohura për pothuajse të gjithë.
Në dimër, kur të ftohtë që vjen në raftet e qyteteve tona ka një kokrra të kuqe dielli - kështu e quajti atë japoneze. Shumë erdhën për shije shijen e saj të ëmbël thekshëm, kështu që ajo është si për të ngrënë të freskëta dhe të gatuar shijshme reçel, marmelatë dhe të përdorimit në kuzhinë për gatim enët e ndryshme dhe desserts. Ashtu si hurmë të rriturit dhe fëmijët. Por ende shumë i nënave të reja, gratë shtatzëna, gratë lactating janë të shqetësuar në lidhje me nëse janë apo jo të dëmtojë përdorimin tuaj të kësaj foshnje kokrra të kuqe. Sa mund të hani fruta përditshme grua shtatzënë ose mund të nëna ime që ushqen hurmë dhe në çfarë forme, ne do të them në këtë faqe.

Hurmë Si të dobishme? Fruta është shumë i dobishëm dhe kalori. Këto cilësi janë për shkak të pranisë së shumë përbërjen biokimike të ushqyesve, vitamina dhe minerale. Persimmons pjekur përmbajnë monosaccharides, një-carotene, lycopene. Ai përmban kalium, kalcium, magnez, dhe hekur. Portokalli fruta të pasura me vitaminë A, e cila mbron trupin kundër kancerit. Gjithashtu ata kanë vitamina C, PP, pektin dhe polyphenols. Thekshëm kokrra të kuqe e tij shije diellor fituar për shkak të pranisë së polyphenols shpjegueshëm. Kur ngrirë, trajtimi i ngrohjes, astringency hurmë plotësisht zhduket. A është nëna diellore të dobishme pleqsh kokrra të kuqe? Po, shumë i dobishëm.


Arsyet për të cilat pleqsh nëna duhet të hani persimmons vijim. Fruta të pjekur përmbajnë hekur më shumë se të mollë të freskëta Konsumi i rregullt i sasive të vogla të frutave ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, sistemin e frymëmarrjes, mushkëritë, të stabilizuar, të normalizuar funksionimin e zorrëve nënën dhe fëmijën që merr qumështin e saj. Pas lindjes, gratë përgjithësisht dobësuar imunitetin. Prandaj, përdorimi i hurmë sigurojnë nënës dhe fëmijës substancat e nevojshme për rritjen e sistemit imunitar. Për shkak të përmbajtjes së lartë të kalciumit, kokrra të kuqe e të verdhë nxit rritjen e fëmijës kockave dhe mbush kalciumit në trupin e nënës.

Hurmë i dobishëm edhe për gratë shtatzëna si ajo ndihmon të shpëtoj të anemisë, i cili është shumë i zakonshëm në gratë shtatzëna. Por, si çdo produkt tjetër, persimmons ketë kufizime në përdorim. Mbani në mend se ai ka të mbajë pronat e përmbajtjes përmbante brenda saj taninet dhe shfrytëzojë pa kufizim mund të shkaktojnë alergji. Prandaj, fëmijë në gji duhet me kujdes të futur atë në dietën tuaj. Hani jo më shumë se 2 fruta në ditë, dhe pastaj çdo gjë do të jetë mirë. Kur të blesh fruta, të sigurt se ata ishin të pjekur, por jo përhapjen duart. Pjekur ngjyrë hurmë të kuqe me një nuancë kafe jashtë fibrave brenda.

A është e hurmë të dobishme gjatë shtatzanisë? Mami ushqen gjithë periudha e ushqyerjes me gji duhet më shumë të vëmendshëm për atë që ajo e ha. Prandaj, gratë me të foshnjave në gji shpesh me padurim shikuar manaferrat portokalli, edhe pse ata do të doja të provoni. Frika e tyre janë të justifikuara: hurmë nuk është shumë i njohur dhe popullor, të tilla si mollë. Ti nuk e di se si kjo do të ndikojë në foshnje? Por frika nuk kërkohet. Fruta portokalli përmbajnë ushqyesve komplekse të nevojshme për gratë shtatzëna. Vitamina, minerale, ata posedojnë shumë e dobishme për zhvillimin normal të fetusit, si edhe për jetën normale të grua shtatzënë.

Sigurisht, ekzistojnë kufizime të caktuara. Për shembull, nëse gjatë shtatzënisë janë shfaqur peshë shumë, të reduktojë në minimum përdorimin e hurmë. Ajo përmban një shumë të fruktoza, glukoza, të cilat kontribuojnë në rritjen e saj. Nëse kapsllëk refuzojnë përdorimin e saj. Taninet e saj mund të forcojë në masë të madhe që mund të shkaktojë pengim zorrë. Gjithashtu të jenë të kujdesshëm me të një tendencë për të alergjive. Nëse ju nuk keni diabet, kapsllëk në qoftë se ju vuani nga alergji dhe mbipeshë, hani jo më shumë se 1-2 fruta në ditë. Çfarë më mirë të hani një hurmë nënat pleqsh dhe gratë shtatzëna?

Nëse ju jeni një dashnor i madh i manave thekshëm, por hani shumë fruta të freskëta 1-2 ju nuk mund ta provoni atë në formë të gatuar. Për nënat dhe gratë shtatzëna, si dhe fëmijët mund të gatuaj shijshme, pancakes e tenderit me hurmë. Ata vijnë portokalli gëzuar, pamjen shijshëm, pa dyshim të rritur disponimin tuaj, që është shumë i rëndësishëm gjatë të ftohtit të dimrit. Pancakes me djathë dhe persimmons Për përgatitjen na duhet: 200 g. djathë i freskët, 3 lugë. l. sheqer, 1 pjekur kokrra të kuqe portokalli, 1 ch. l. vanilje 1 veze, 1/4 filxhan miell, vaj vegjetal për të skuqura pancakes. Si të gatuaj: djathë me kujdes fshij me sheqer, vrasin përzierje vezë.

Clean nga w
zhvishem hurmë, të vënë në një tas me djathë, shtoni sheqer vanilje, miell, dhe përzierje deri qetë. Pastaj, të ngrohur vaj në një tigan, është përhapur një lugë gjelle e pancakes, skuqura në të dy anët deri sa të artë me ngjyrë kafe. Pancakes paraqesë në tryezë, lotim ato me gjalpë i shkrirë, salcë kosi ose bllokim. Në këtë lloj të hurmë mund të hahet pothuajse çdo ditë (vetëm pak). Nëse ju nuk e lënë mundimin dhe ju akoma keni dyshime rreth faktit nëse hurmë grua shtatzënë, mos u shqetësoni. Mbi të gjitha, e di kur do të ndalet, hani fruta portokalli nuk janë shpesh dhe jo shumë. Dhe sigurisht, të heqë dorë përkohësisht, në qoftë se ka contraindications.

Cheers! Svetlana,