A mund ta hani fara shegë, që shegë me fara


Shkurre shegë të lulëzojë e bukur të bardhë, rozë, lule të kuqe. Pastaj në vend të luleve me vezoret, nuk janë të gjitha manaferrat të njohur. Po, po, shegë - një kokrra të kuqe me lëkurë të trashë, me madhësinë e një mollë të madhe. Gjatë lëkurë pak i thatë është plot me fara lëng në të ëmbël dhe i lagësht tul ngjyrë të ndritshme rubin. Në shumë vende të Lindjes së shegë është një simbol i pasurisë, ajo është quajtur mbreti i frutave. Besohet gjithashtu se forma e bishtit nga shega është imazhi i kurorës mbretërore. Por tani ajo shkon për të. Shpesh pyetja është, se si duhet të hani një shegë. A duhet të hanë atë me fara apo jo.

Pra, ne kemi vendosur për të folur për nëse ju mund të hani fara shegë, shegë me fara që është në faqen tonë të internetit. Sigurisht, shumica e njerëzve hanë këtë manave të dobishme me fara për shkak të zgjedhjes së tyre - kjo është shumë e mundimshme. Por ka gjithmonë njerëz të gatshëm për t'u ulur për orë të tëra, duke zgjedhur fara, sepse ata besojnë se ato janë të dëmshme për shëndetin. Le të përballen me atë, ata janë të dobishme apo të dëmshme, dhe se si mund të ju ende hani siç duhet granata. Argumentet në favor të përdorimit të farërave shegë Bones shegë jashtëzakonisht i dobishëm për trupin dhe është i njohur fakti të pakundërshtueshëm. Ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese që rrisin shëndetin.


Për shembull, ata e dinë shumë për mjekësinë orientale kineze besojnë se përdorimi i tyre rrit burrëri. Mirë që të ketë ato në menopauzë, gjatë menstruacioneve. Ato përmbajnë bimë hormonet e nevojshme për gratë gjatë kësaj periudhe. Useful ata Hipertensioni si ndihmë për të zvogëluar presionin. Granata guri - një fije natyrore dietetike. Pasi në trup, ajo është praktikisht e pamundur për të tretet ushqimi kështu tretet shpejt kalon nëpër traktin digjestiv dhe është excreted nga trupi. Në të njëjtën kohë, këmbëve të pastruar trupin e dëmshme të kolesterolit, helme, toksina, patogjene. Ato gjithashtu përmbajnë shërimin vaj, i pasur me vitamina, acide të nevojshme për shëndetin.

Kur përdorni këtë produkt mbulohen hormonet, përmirëson tonin dhe të ndaluar dhimbje koke, e rregulluar sistemin nervor. Argumente kundër përdorimit të fara shegë Çdo shumëllojshmëri të frutave të shijshme gropa të ndryshme. Disa lloje janë të vogla, e butë. Në të tjera - i madh, të ngurta. Është gurë vështirë mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve. Gjithashtu, shumë njerëz besojnë se për shkak se ata nuk janë tretur, ajo është e dëmshme për shëndetin. Prandaj, shumë ekspertë këshillojnë kundër hahet shegë me fara fëmijët, si ajo mund të shkaktojë kapsllëk. Për të njëjtën arsye që ju nuk mund të hani ato në sëmundjet kronike të stomakut, zorrët.

Që përdorimin e presionit të reduktuar, ju nuk mund të hani ato hypotensive. Në qoftë se ju përdorni këto manaferrat pa mase, mund të provokojnë një sulm të apendiksit. Prandaj, është e dobishme që të hani jo më shumë se 1-2 manaferrat në ditë. Kjo nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj. Megjithatë, në qoftë se ju ende frikë të bjerë në gurë stomakut, mos hani ato. Vetëm të kaloni tul frutash nëpërmjet shtrydhëse frutash e perimesh dhe pini shumë të dobishme, lëng shërimit. Mënyra e saj ju mund të japin dhe të fëmijëve. Ose të marrë granata në kuzhinë dhe e përdorin atë për marinating lëng mishi. Është e vështirë të gjesh diçka më të përshtatshme për këtë. Gourmets e dinë këtë dhe të përdorin lëng shegë për të shuar mish, kebabs marinuar.

Mish pastaj merr butësi ekstreme, butësi dhe shije të mirë. Dhe, ju mund të spërkasë rubin pjatë kokrra sallatë do të duken shumë të bukur. Dhe partia e fëmijëve, shtoni një kokrra pak në pjesën e akullore ose krem ​​whipped. Harm nga kjo ajo jo vetëm që do të përfitojnë. Dhe desserts dekoruar bukur kokrra të sjellë gëzim të vërtetë për fëmijët. Pra, duke u përgjigjur për vete pyetjen: a është e mundur për të ngrënë fara shegë, shegë atë me fara, bisedoni me mjekun tuaj. Nëse ju keni një sëmundje në të cilën përdorimi i tyre nuk është i mundur, atëherë pini lëng shegë. Nëse nuk ka contraindications, atëherë hani një shegë me fara vetëm në moderim.


Cheers! Svetlana,