A mund të pini ushqim të ujit


Pyetja se si të dobishme ose të dëmshme ujë pije ushqim, shumë njerëz të interesuar për të cilët është e rëndësishme për shëndetin e tyre. Nutritionists nuk japin një përgjigje të qartë. Shumë prej tyre pohojnë se ky zakon mund të dëmtojë vetëm, sepse çdo lëng lëng stomakut nuk do të koncentruar kështu, i holluar atë. Kjo çon në vonesa në procesin e tretjes. Mundohuni të shkencërisht shqyrtojnë proceset që ndodhin në trup kur ai merr së bashku me ujin e ushqimit. Këtu atëherë është e mundur të kuptohet vetëm pini ujë për ushqim. Disa njerëz që e quajnë veten healers, pa profesionalizëm argumentojnë se duke marrë në traktin e tretjes, e lan me ujë larg nga muret e saj të gjitha enzimat e dobishme dhe përveç kësaj ndihmon liruar lëng stomakut.

Kjo deklaratë është së paku qesharak dhe joshkencore. Ushqim që është në stomak, dhe lëngshme vjen nga jashtë, kanë një mekanizëm krejtësisht të ndryshëm të ndërveprimit. Stomaku ynë është një organ me folds gjatësore në mure. Ato fillojnë me ezofag portierit dhe vazhdojnë të duodenum portës. Kur injektuar në lëngu është teper e saj në këtë folds në lumen të duodenum. Kështu, uji nuk është në kontakt me përmbajtjen e tjera të stomakut, dhe nuk mund të shpërndajë ushqim dhe fermentimit lëngje. Sigurisht, në qoftë se stomaku është plot tepër, dhe ushqimi merr gjithë volumin e saj, efekti i lëngjeve do të veshin një karakter krejtësisht të ndryshme.


Por, të ushqyerit e mirë do të thotë të hahet pjesë të vogla, pa barrë të panevojshme në traktin e tretjes. Kur të menduarit logjikisht, atëherë dëmi i mundshëm për të lëngjeve tonë stomak, supave konsiderohen të jenë ushqim shumë i padobishëm. Në fakt, ndikimi i tyre është në proporcion. Ndoshta të gjithë e di se supave janë veçanërisht të dobishme për Sëmundjet e ndryshme tretje. Por nutritionists rekomandojmë hahet supë çdo ditë për të parandaluar gastrit, sëmundje ulçerë. Por pyetja për rreziqet e ujit kur hahet nuk mund të konsiderohen në këtë mbyllura. Ne të kthehet në pjesën e dytë. Sa i dëmshëm është konsumimi i ujit të ftohtë gjatë vakt?

Me shpikjen e X-ray mjekët e parë të makinës përdorur hulumtimin e mëposhtme teknologjisë. Pacienti kishte për të ngrënë qull barium menjëherë para diagnozën e stomakut. Kjo na lejohet të kontrast murin e tij dhe të bëjë një diagnozë më të plotë. Shkencëtarët kanë vënë re një prirje: nëse qull mori direkt nga frigorifer - nga koha shtënat e saj nuk ishte më në lumen të stomakut. Pas hulumtimit të mëtejshëm, ata gjetën se konsumimi i ushqimit të ftohtë, ajo shpejt excreted nga stomaku, pothuajse të perevaryuyuchys.
Kështu, ndërsa proteina tretjen është reduktuar në njëzet minuta, në vend të zakonshme pesë orë të.

Kjo është e arsyeshme për të vënë në dyshim - është ajo pije ushqim ujë të jetë e mundur të ftohtë? Nuk ka ujë të ftohtë, ndërsa të hahet çon në shkarje shumë e shpejtë e ushqimit nëpër stomak. Në këtë kohë, ai thjesht nuk ka kohë për të shoqërohem me lëng enzimë. Ushqim i tillë është i ruajtur në zorrë, ku ritëm të plotë fillon procesin e dekompozim, i shoqëruar nga mbytjes me gaz dhe një sasi të madhe të mukusit. Nëse të tilla janë të përhershme, me kalimin e kohës zhvillojnë sëmundje të ndryshme zorrë - rritje e jashtëzakonshme, sëmundjet ulcerative enterocolitis. Bashkëveprim i tillë i ushqimit të ftohtë të lëngshme është përdorur shpesh në ushqim të shpejtë. Ata ofrojnë pije pije ushqim me akull.

Dhe ky propozim është një atribut i detyrueshëm i këtyre institucioneve janë promovuar në mënyrë aktive dhe të reklamohen në menu. Më shpesh, blerësi thjesht nuk ka zgjedhje, sepse çaj pije ushqim i nxehtë ose kafe shumë më tepër. Kjo metodë ka për qëllim të kthejë klientin si uria rinovohet shpejt do të detyrojë shumë për t'u kthyer në shtues. Një veprim i tillë është jo vetëm Coca-Cola, por çdo lëngje të ftohta. Nëse proteina shpejt lë në stomak, ajo është brenda një ore ajo fillon procesin e kalbjes. Dhe produktet e formuar si rezultat, treguar shpejt për shëndetin e njeriut.

Kështu, ajo mund të jetë absolutisht i sigurt përfundim - futje fluide gjatë ngrënies është mjaft e mundshme, por ajo nuk duhet të jetë i ftohtë. Temperatura ideale është si të afërta me temperaturën e trupit. Përveç kësaj, ajo duhet të jetë një ushqim i shëndetshëm, ujë, dhe pastaj trupi do të jetë i shëndetshëm! Catherine